Proton-M úspešne vyniesol vojenský satelit kozmos 2520 VIDEO na konci článku

Tlačové oddelenie Ruského ministerstva obrany vo štvrtok informovalo, že raketový nosič Proton-M, úspešne vyniesol na obežnú dráhu vojenský telekomunikačný satelit Blagovest 11L. Štart sa uskutočnil v noci, z kozmodrómu Bajkonur, v Kazachstane 17.08.2017, v 00:07 (SELČ).

Štart rakety Proton-M, prebiehal pod velením veliteľa ruských kozmických vojsk generálplukovníka Alexandra Golkova. Tlačové oddelenie ministerstva obrany potvrdilo, že všetky operácie predletovej kontroly, samotného letu nosiča a oddelenie satelitu od horného stupňa Briz-M, prebehli úspešne. Pozemné stredisko automatickej kontroly, prebralo monitorovanie letu 5 minút po štarte. V predpokladanom čase bol satelit umiestnený na cieľovú obežnú dráhu. Vytvorilo sa stabilné telemetrické spojenie a satelit bol pomenovaný Kozmos 2520.

Pre nosič Proton-M, ktorí vyrába Chruničev (súčasť štátnej spoločnosti Roscosmos), to bol už jubilejný 100 štart verzie vyrábanej od roku 2001 a celkovo 414 (všetky verzie nosiča) od roku 1965. Aktuálna verzia nosiča Proton-M, spolu s vrchným stupňom Briz-M, je už štvrtá vylepšená verzia od základnej verzie z roku 2001. V poslednej verzii tejto rakety, sa využívajú kompozitné materiály, s cieľom znížiť hmotnosť samotného nosiča aby mohol vynášať ťažšie náklady. Štvrtá verzia Protonu-M, dokáže vyniesť na nízku obežnú dráhu (LEO), s horným stupňom Briz-M, 23 ton. Na GTO (geostacionárna prechodová) 6,3 tony a k GSO (geosynchrónna) dokáže dopraviť 3250 kg nákladu. Všetky tieto údaje, platia pri štarte z kozmodrómu Bajkonur.

Satelit Blagovest 11L(Kozmos 2520) je vojenská telekomunikačná družica, ktorá bola postavená na základe ťažkej platformy Express 2000, firmou Information Satellite Systems Reshetnev. Je to prvý satelit vybavený užitočným nákladom, ktorý bol kompletne vyvinutý a postavený samotnou spoločnosťou. Blagovest je určený na poskytovanie vysokorýchlostného prístupu k internetu, dátovej komunikácie, televízneho a rozhlasového vysielania, telefónnych a videokonferenčných služieb, využívajúcich čoraz atraktívnejšie pásma Ka a Q frekvencií. Schopnosti tohto satelitu bude využívať armáda Ruskej Federácie a jeho presné technické údaje, podliehajú utajeniu. Životnosť satelitu je 15 rokov a jeho cena sa odhaduje na 6,5 miliardy rubľov. Čo je približne 93 miliónov eur. Druhý a tretí satelit zo série Blagovest, sú v rôznych fázach dokončovania. Ich vynesenie na obežnú dráhu, je naplánované na koniec roku 2017 a v priebehu roka 2018.

Ministerstvo obrany Ruskej Federácie uvoľnilo skrátený záznam zo štartu.

 

fotogaléria (po kliknutí na fotku sa vám fotka zväčši v plnej veľkosti)

zdroje: http://tass.com, http://www.russianspaceweb.com, https://www.roscosmos.ru, http://www.iss-reshetnev.com, http://www.khrunichev.ru, http://mil.ru

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *