Sýrske vládne jednotky postúpili v centrálnej časti krajiny

18.08.2017 Sýria. Sýrska arabská armáda v posledných dňoch, zaznamenala výrazný postup vo viacerých provinciách, v centrálnej časti krajiny. Podľa armádneho zdroja, k dnešnému dňu skončila len prvá fáza plánovanej väčšej vojenskej operácie proti Islamskému štátu (ISIS/DAESH), ktorá začala pred niekoľkými dňami. Plánovanie tejto vojenskej operácie bolo konzultované a aj priamo sa ho zúčastnili ruský vojenský poradcovia. Vzdušný prieskum, vyhľadávanie cieľov, bombardovanie a priamu podporu pozemných jednotiek, zabezpečuje Ruské vojenské letectvo. Pozemných operácii sa po boku vládnych vojsk, zúčastňujú aj viaceré spojenecké jednotky.

situácia 14.08.2017 červené územie pod vládnou kontrolou čierne ISIS

Vyššie spomínaná vojenská operácia začala v centrálnej Sýrii pred niekoľkými dňami. Konkrétne, v juhozápadnej časti provincii Raqqa, vo východnej časti provincii Hamy a vo východnej časti provincii Homsu. Po prvých bleskových útočných operáciách vo vyššie spomínaných regiónoch, sa podarilo vládnym jednotkám, preraziť obranné línie Islamského štátu a na viacerých smeroch začali oslobodzovať územie z rúk teroristov.

situácia 17.08.2017 aj s popisom

V ďalších dňoch sa Islamskému štátu v určitých oblastiach úplne rozpadli obranné línie a vládnym jednotkám sa podarilo kompletne odrezať jednu oblasť Islamského štátu, ktorá zostala izolovaná s teroristami a ich technikou. Podľa vojenských zdrojov, v tejto oblasti zostalo uväznených tisícky bojovníkov Islamského štátu a ich konvoje sa pokúšajú zatiaľ neúspešne preraziť toto obkľúčenie. Pri týchto pokusoch teroristi utrpeli obrovské straty a naviac, Ruské vojenské letectvo nachádzajúce sa v Sýrii, neúnavne vyhľadáva a ničí teroristom vojenskú techniku a živú silu (videa na konci článku). Ruské letectvo bolo priamo zapojené aj do úspešného oslobodenia strategicky dôležitej dediny Al-Sukhnah a Al-Kder. Pri tejto akcii bol použitý taktický výsadok za nepriateľskou líniou, malej skupiny elitných prieskumníkov, ktorí úspešne prekvapili teroristov a podarilo sa im zničiť veliteľské stanovisko, sklad zbraní a držať pozície do príchodu hlavných síl. Celkovo sa vládnym jednotkám k dnešnému dňu podarilo oslobodiť z rúk teroristov obrovské územia, ktoré sú prehľadne vyznačené na mapách.

situácia (prvá mapa 14.08.2017) 18.08.2017 červené územie pod vládnou kontrolou čierne ISIS

Tieto oslobodené územia (cesty, dediny, pohoria) sú strategicky dôležité pre daľšiu fázu vyššie spomínanej operácie, ktorej primárnym cieľom (ako prezentoval pred pár dňami minister obrany Ruskej Federácie Sergej Šojgu) je zasadiť rozhodujúcu ranu Islamskému štátu v Sýrii a oslobodiť obkľúčený Deir ez-Zor.

Prvé tri videa sú z vyššie spomínaných operácii do ktorých bolo zapojené Ruské letectvo.


Niekoľko videí z útočných operácii vládnych vojsk v centrálnej Sýrii

مشاهد من المعارك التي خاضها نمور الجيش السوري في ارياف الرقة وحماة وحمص

Zveřejnil(a) ‎Syrian Reporters _ مراسلون سوريون‎ dne 19. srpen 2017

 

zdroje: http://sana.sy/en/, http://tass.com/, https://www.almasdarnews.com/, http://mil.ru/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *