Vladimír Putin pokračuje v diplomatickej aktivite ohľadne Sýrie a Izraela

Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin v pondelok uskutočnil pracovnú cestu po krajinách blízkovýchodného regiónu Sýrie, Egypta a Turecka. Prvá zástavka sa uskutočnila v Sýrii, na ruskej leteckej základni Hmeimim, kde sa Vladimír Putin stretol s prezidentom Sýrskej arabskej republiky Basharom al-Assadom, ruským ministrom obrany Sergejom Šhojgu a veliteľom ruskej vojenskej skupiny Sergejom Surovikinom. Ruský prezident sa počas príhovoru poďakoval pilotom, námorníkom, členom špeciálnych jednotiek, jednotkám prieskumu, jednotkám kontroly a logistickej podpory, vojenskej polície, zdravotníckemu personálu, terénnim inžinierom a poradcom, ktorí pôsobili v bojových jednotkách sýrskej armády a informoval, že po víťazstve nad teroristickou organizáciou Islamský štát a úspešnom boji s ostatnými teroristickými skupinami, ktoré trvali viac ako dva roky, nariadil ministrovi obrany a generálnemu náčelníkovi štábu, aby začali presun jednotiek ruskej armádnej skupiny na ich stále základne. Vladimír Putin ďalej informoval, že obe ruské základne nachádzajúce sa v Sýrii, budú naďalej trvalo fungovať, a bude sa na nich nachádzať primerané množstvo vojenskej techniky a personálu, aby v prípade potreby mohli okamžite zasiahnuť voči teroristickým skupinám ak by sa v budúcnosti nejaké objavili. Ruská hlava štátu a prezident Sýrie Bashar al-Assad sa následne stretli s ruskými dôstojníkmi a vypočuli si správu veliteľa ruskej skupiny ozbrojených síl nachádzajúcich sa v Sýrii o operáciách na oslobodenie krajiny od teroristov. Vladimír Putin využil túto príležitosť a poďakoval ruským vojenským pilotom, ktorí sa už dnes vrátia domov. Viac informácii v 15 minútovej reportáži ruskej televízie Russia24 vrátane príhovoru Vladimíra Putina vo videu na konci článku.

Zničenie teroristickej organizácie Islamský štát v Sýrii, sa odohralo začiatkom decembra.

Náčelník ruského generálneho štábu generálplukovník Sergej Rudskoj uskutočnil 7.decembra 2017 briefing kde informoval, že posledné územie Sýrie, ktoré sa nachádzalo pod kontrolou teroristickej organizácie Islamský štát, bolo oslobodené. Išlo o územie na východnom brehu rieky Eufrat, kde začala operovať subdivízia ruských špeciálnych operatívnych síl, ktorá koordinovala svoju činnosť s jednotkami kurdskej enklávy a miestnym obyvateľstvom, a spoločným úsilím sa im v krátkom čase podarilo oslobodiť posledné územie Islamského štátu a získať kontrolu nad sýrsko-irackou hranicou (územie je zaznačené na mape tmavo-ružovou). Náčelník ďalej informoval, že koordinácia kurdských skupín, vládnych jednotiek, ruských vojenských poradcov a ruských špeciálnych síl sa konala pod vedením spoločného štábu, ktorý sa uskutočňoval za pomoci videokonferencií. Celý briefing je vo videu na konci článku a pre porovnanie, je na konci článku uverejnená mapa situácie v Sýrii z 02.09.2015.

Ruský prezident po tom čo uskutočnil návštevu Sýrie, pokračoval v ceste do Egypta

V rámci svojej pracovnej návštevy Egypta sa Vladimír Putin stretol s prezidentom Abdelom Fattahom el-Sisiom, aby diskutoval o budúcnosti rusko-egyptských vzťahov v politickej, obchodnej, hospodárskej, energetickej a kultúrnej sfére. Okrem toho ruský prezident informoval prezidenta Egypta o svojej ceste do Sýrskej arabskej republiky, ktorá sa uskutočnila v ten istý deň. Lídri oboch krajín diskutovali o ďalších krokoch na dosiahnutie politického riešenia v Sýrii a zhodli sa na potrebe celonárodného dialógu. Po rozhovoroch sa prezidenti zúčastnili podpísania zmlúv na výstavbu jadrovej elektrárne, ktorá sa nachádza pri Egyptskom meste Dabaa, a na dodávkach jadrového paliva. Počas rozhovorov sa riešila aj vzniknutá situácia s Izraelským mestom Jeruzalem a obaja prezidenti sa zhodli na tom, že rozhodnutie USA rapídne zhoršilo situáciu na blízkom východe a situácia okolo Izraela môže nečakane eskalovať.

Prezident Ruskej federácie na záver dňa uskutočnil návštevu Turecka

Ruská hlava štátu a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan diskutovali o súčasných otázkach bilaterálnej spolupráce, predovšetkým o pokroku pri realizácii významných spoločných energetických projektov a vymenili si tiež názory na kľúčové medzinárodné otázky vrátane situácie na Blízkom východe a procesu urovnania v Sýrii. Vladimír Putin a Recep Tayyip Erdogan po skončení rozhovorov urobili tlačovú besedu, kde informovali novinárov o výsledkoch stretnutia. Ruský prezident Vladimír Putin povedal, že rozhovory s tureckým prezidentom Receptom Tayyipom Erdoganom sa zamerali predovšetkým na situáciu na Blízkom východe a situáciu v Sýrii. Rusko aj Turecko sa domnievajú, že rozhodnutie vlády Spojených štátov uznať Jeruzalem ako izraelské hlavné mesto a presunúť do neho ich veľvyslanectvo, v žiadnom prípade nepodporuje mierové riešenie situácie na Blízkom východe, ale naopak destabilizuje situáciu v regióne, ktorá je už aj tak napätá. Podľa ruského lídra toto rozhodnutie môže úplne zničiť palestínsko-izraelský mierový proces. Rusko trvá na tom, aby sa hľadalo riešenie výhradne v rámci uznesení, ktoré boli prijaté v OSN a tie jasne definujú, že status mesta Jeruzalem má byť dohodnutý na izraelsko-palestínskych mierových rokovaniach. Putin ďalej informoval, že začala práca na príprave a zvolaní sýrskeho kongresu národného dialógu na začiatku budúceho roka, ktorý sa uskutoční v ruskom meste Soči, na ktorom by sa mali zúčastnit zástupcovia všetkých enkláv žijúcich v Sýrii, s cieľom trvalo stabilizovať situáciu v Sýrskej arabskej republike za pomoci politického urovnania rozporov.

Videoreportáž od ruskej televízie Russia24

Tlačová konferencia ruského generálneho štábu

Videoreportáž od RT

Situácia v Sýrii  september 2015. Červenou je zaznačené územie pod kontrolou vlády, čiernou Islamský štát a žltou kurdské ozbrojené skupiny.

Zdroj: Tacc, Президент России

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *