Minister zahraničia Ruskej federácie pokračuje v pracovnej ceste po afrických krajinách

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v stredu uskutočnil pracovnú návštevu Mozambiku, kde mal dohodnuté stretnutie s ministrom zahraničných vecí Jose Pacheco a mozambickým prezidentom. Rokovania ministrov zahraničných vecí sa uskutočnili v hale s panoramatickým výhľadom na oceán. V rušnom rozvrhu ruského ministra však nebol čas na odpočinok a bezprostredne po rokovaní s ministrom zahraničných vecí, odišiel na stretnutie s prezidentom Mozambiku.

Dohoda o vojensko-technickej spolupráci

Ruská a mozambická vláda podpísali dohodu o vojensko-technickej spolupráci koncom januára 2017. V dokumente sa dohodli dodávky zbraní a vojenského vybavenia, ako aj iné vojensko-orientované výrobky, náhradné diely a komponenty. Dohoda bola podpísaná na dobu piatich rokov a po jej uplynutí bude predĺžená o ďalších päť rokov, ak ani jedna zo strán neoznámi zámer o vypovedaní zmluvy, minimálne šesť mesiacov pred uplynutím platnosti dohody.

Strategické partnerstvo

Rusko súhlasí s odhodlaním Mozambiku posunúť bilaterálne vzťahy na novú úroveň strategického partnerstva, potvrdil Lavrov. „Oceňujeme naše priateľské vzťahy, ktoré už overil čas a zdieľame zámer Mozambiku, posunúť ich na novú úroveň strategického partnerstva,“ – povedal Lavrov. „Chceli by sme rozšíriť našu spoluprácu v rôznych oblastiach, predovšetkým v oblasti obchodu a hospodárstva,“ – povedal ruský minister a dodal, že „Už tu máme prvé výsledky: bola dosiahnutá dohoda o zriadení medzivládnej komisie pre obchodno-ekonomickú spoluprácu a prvé stretnutie sa uskutoční v Mapute budúci mesiac.“

Mozambický minister zahraničných vecí potvrdil záujem svojej krajiny o vytvorenie strategického partnerstva s Ruskom, ktorý by podľa jeho slov priniesol prospech obom krajinám. „Videli sme dôkaz o technologických úspechoch Ruska počas prejavu prezidenta Vladimíra Putina na federálnom zhromaždení 1. marca,“ – poznamenal Pacheco.

Vojna proti teroru

Rusko a Mozambik zdieľajú spoločný postoj, že boj proti terorizmu je úloha mimoriadneho významu pre celú globálnu komunitu, povedal Lavrov. „Rovnako ako naši priatelia z Mozambiku veríme, že je absolútnou prioritou medzinárodného spoločenstva spojiť úsilie pre boj proti terorizmu na spoločnom pevnom základe medzinárodného práva, bez akýchkoľvek dvojitých štandardov a bez pokusov použiť extrémistov na úzke (krátkodobé) geopolitické ciele,“ – povedal Lavrov. „Táto iniciatíva bola predložená ruským prezidentom Vladimírom Putinom na nedávnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN a je naďalej plne relevantna,“ – pokračoval minister a dodal, že „Vzhľadom na rastúcu teroristickú hrozbu aj napriek určitým úspechom v boji proti tomuto zlu, terorizmus naďalej spôsobuje veľké množstvo problémov mnohým krajinám.“

Energetika

V roku 2015 získala Rosneft v konzorciu s firmou ExxonMobil právo vykonávať geologické prieskumné práce na plynových poliach Mozambiku. Lavrov na margo protiruských sankcií ohľadne spoločnosti ExxonMobil poznamenal, že všetky projekty, z ktorých ExxonMobil vystúpi, Rosneft bude pokračovať ďalej a naviac je ustanovená medzivládna Rusko – Mozambijská komisia pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu, ktorej prvé stretnutie je naplánované na apríl tohto roku, a je zameraná na rozvoj prírodných zdrojov Mozambiku.

Africké turné

Je zrejmé, že Mozambik je oveľa chudobnejšia a menej rozvinutá krajina ako Namíbia, ktorú Lavrov navštívil v utorok (v pondelok Angolu). V krajine existuje pomerne nízka úroveň vzdelania, iba 40% občanov vie čítať a písať v portugalčine, nehovoriac o tom, že iba 6% obyvateľstva má prístup ku kanalizácii a väčšinou sa miestne obyvateľstvo zaoberá poľnohospodárstvom. V Mozambiku sa nachádza veľké množstvo zemného plynu a to mu dáva lepšie vyhliadky do budúcnosti, čo sa týka potrebných financií, ktoré bude potrebovať na vybudovanie základnej infraštruktúry a vzdelávania vlastných občanov. Návšteva ruského ministra v Mozambiku v skutočnosti trvala menej ako jeden deň. Ihneď po Mozambiku, Lavrov ide do ďalšej krajiny svojho afrického turné – Zimbabwe. Očakáva sa, že počas stretnutia šéfa ruskej diplomatickej misie s prezidentom Emmersonom Mnangagwou a počas rozhovorov s ministrom zahraničných vecí Sibusisom Moyom, sa bude diskutovať o rozvoji bilaterálnej spolupráce so zreteľom na politiku hospodárskych reforiem, ktorá bola oznámená novým prezidentom Zimbabwe.

Zdroj: Tacc, Министерство иностранных дел Российской Федерации, Wikipédia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *