Spojené štáty začínajú otvorene chrániť na pôde OSN teroristickú organizáciu Jabhat Al-Nusru

Spojené štáty predložili Bezpečnostnej rade OSN návrh nového uznesenia, ktoré si vyžaduje dvanásťdňové prímerie na predmestí Damasku vo Východnej Ghúte, informovala tlačová agentúra Reuters. Americká delegácia rozoslala rozoslala stálym členom Bezpečnostnej rady návrh rezolúcie s požiadavkou zastaviť vojenské operácie na predmestí Damasku. Nikki Haley predstaviteľka USA v RB OSN po rozoslaní nového návrhu na prímerie, sa začala vyhrážať legitímnej vláde Sýrie, že Spojené štáty sú pripravené zaútočiť na Sýriu, ak vládne jednotky neprestanú s ofenzívou voči teroristickej organizácie Jabhat Al-Nusre, ktorá terorizuje civilné obyvateľstvo vo Východnej Ghúte, zabraňuje miestnemu obyvateľstvu využiť humanitárne koridory uskutočnené Ruskom a verejne popravuje civilistov za pokusy opustiť vojnovú oblasť, aby ich mohla využívať ako živé štíty. Naviac stála zastupiteľka Spojených štátov si neuvedomila, že oficiálne priznala na pôde OSN, snahu Spojených štátov hrubo porušiť medzinárodné právo, keďže na vojenskú agresiu proti Sýrskej arabskej republike, nemajú mandát OSN. „Pripravili sme nový návrh uznesenia o vytvorení režimu prímeria, ktorý nenechá žiadne medzery, je jednoduchý, a záväzný,“ – povedala Haleyová a dodala, že prijatie tohto dokumentu je nevyhnutné, pretože uznesenie o zavedení 30-dňovej humanitárnej pauzy, schválenej Bezpečnostnou radou 24. februára, nedosiahlo svoj cieľ, keďže Damasek a Ruská federácia pokračuje vo vojenských operáciách proti teroristickým skupinám nachádzajúcich sa vo Východnej Ghúte, čo umožňuje rezolúcia 2401.

Reakcia stáleho zástupcu Ruskej federácie pri RB OSN

Sýrske úrady majú právo pokračovať v boji proti terorizmu na predmestí Damasku, pretože to nie je v rozpore s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 2401, uviedol v pondelok stály predstaviteľ Ruskej Federácie pri OSN Vasily Nebenzya. „Protiteroristická operácia vedená sýrskou armádou nie je v rozpore s Rezolúciou 2401. Sýrska vláda má právo odstrániť ohrozenie bezpečnosti svojich občanov. Predmestie Damasku nemôže byť naďalej hniezdom teroristov,“ – povedal Nebenzya a zdôraznil, že Rusko bude pokračovať v úsilí o vykonanie rezolúcie 2401 z 24. februára, v ktorej sa predpokladá 30-dňové prímerie vo Východnej Ghúte z dôvodu humanitárnych operácií.

RB OSN

Bezpečnostná rada OSN sa zišla v pondelok a diskutovala o rezolúcii č. 2401. Západné štáty chcú, aby nové uznesenie, ktoré navrhlo USA, bolo prijaté na pozadí situácie vo Východnej Ghúte, kde je niekoľko tisíc členov ozbrojených skupín obklopených sýrskymi vládnymi jednotkami. Stála predstaviteľka Spojených štátov Nikole Haleyová uviedla, že jej krajina podnikne vojenskú agresiu voči Sýrii, ak Bezpečnostná rada OSN nedosiahne prímerie v predmestí Damasku. Delegácia USA rozoslala návrh rezolúcie o ukončení nepriateľských útokov v tejto oblasti, ktorá na rozdiel od rezolúcie 2401, neobsahuje žiadne ustanovenia umožňujúce pokračovať v boji proti terorizmu a to ani proti takým teroristickým organizáciám, akou je Jabhat Al-Nusra, ktorá sa nachádza vo Východnej Ghúte.

Východná Ghúta

Na rozkaz prezidenta Ruskej federácie bola jednostranne vyhlásená humanitárna prestávka v oblasti Východnej Ghúty, ktorá sa začala uskutočňovať od 27. februára každý deň od 09:00 do 14:00, ktorej cieľom je poskytnúť civilistom možnosť opustiť oblasť. Potrebné prvky infraštruktúry na realizáciu humanitárnych koridorov sú naďalej zabezpečené a ambulantné tímy sú v službe. V pripravenosti je zdravotnícke centrum, miesto distribúcie potravín a doprava na prepravu civilistov do prijímacieho miesta pre utečencov v Ed Duero. Informovanie obyvateľstva o všetkých dostupných kanáloch o trasách a pravidlách bezpečnej premávky prostredníctvom humanitárneho koridoru pokračuje a prostredníctvom médií, bola zriadená horúca linka centra pre zmierenie v Damasku. Teroristické organizácie na čele s Jabhat Al-Nusrou nerešpektujú prímerie a útočia na humanitárne koridory s cieľom zabrániť miestnemu obyvateľstvu opustiť vojnovú oblasť, aby ich mohli využiť ako živé štíty. Vládne jednotky pokračujú v bojoch proti teroristickej skupine Jabhat Al-Nusra a postupne oslobodzujú územie vo Východnej Ghúte za podpory miestneho obyvateľstva, čo im umožňuje rezolúcia 2401, keďže teroristické skupiny na čele s Jabhat Al-Nusrou neboli zahrnuté do prímeria, čo Spojené štáty pomocou najnovšie návrhu v RB OSN chcú zmeniť.

Zdroj: Tacc, Reuters

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *