Sýria: Vládne jednotky pokračujú v postupe

Vládnym jednotkám sa pred pár dňami podarilo izolovať a obkľúčiť veľké množstvo teroristov ISIS (Islamský štát), v centrálnej časti krajiny, v provincii Hama a túto oblasť postupne čistia. Ďalšie obkľúčenie sa vládnym jednotkám podarilo vytvoriť, v susednej provincii Homs, nedaľeko starovekého mesta Palmýra. Okrem toho v tej istej provincii, vládne jednotky zabezpečili diaľnicu smerom na Deir ez-Zor, v dĺžke 30km. Všetky tieto postupy sú zaznačené prehľadne na mapách, kde červenou farbou je vyznačené územie, ktoré kontrolujú vládne jednotky, žltá sú Kurdi (USA) a čiernou farbou je zaznačené územie kde sa nachádza Islamský štát.

Islamský štát celkovo v priebehu pár dní, utrpel výraznú porážku v centrálnej Sýrii a ustupuje na každom fronte. Všetky tieto postupy vládnych jednotiek boli a sú podporované Ruským vojenským letectvom, ktoré neúnavne bombarduje teroristom techniku, živú silu, veliteľské stanovištia a konvoje s muníciou.

Ďalšia oblasť, v ktorej vládne jednotky úspešne postupujú, je Sýrsko-Libanonská hranica. Vládne jednotky v koordinácii s Libanonskou armádou, úspešne oslobodzujú posledné zvyšky územia na ich spoločnej hranici. Podľa posledných správ Libanonská armáda sa pripravuje na finálnu fázu ofenzívy. Na mape na pravo je žltou farbou označený Libanon, červenou je označené územie Sýrie pod kontrolou vládnych jednotiek a čiernou ISIS/DAESH (Islamský štát).

Rakka

Provincia Rakka a samotné mesto Rakka už je niekoľko týždňov obliehané kurdskými vojenskými jednotkami. Kurdskými spojencami sú Spojené štáty, ktoré sa priamo zúčastňujú vojenských operácii, za prísľub možnosti vybudovania vojenských základní. Správy z posledných dní obviňujú Spojené štáty, že ich bombardovanie mesta Rakka si vyžiadalo obrovské množstvo civilných obetí, ktoré sa už počítajú na niekoľko stoviek. Spojené štáty a ich koalícia hrubo porušujú medzinárodné právo, keďže legitímna vláda v Damasku, im nedala povolenie na vojenské akcie na sýrskom území. Pred niekoľkými dňami oficiálna vláda listom požiadala OSN o zastavenie USA a ich akcii lebo je tam odôvodnené podozrenie, zo zámerného ničenia infraštruktúry a pochopiteľne, z hrubého porušenia medzinárodného práva, keďže im nikto nedal mandát k vojenským operáciam na Sýrskom území.

zdroj: Sana