Generálplukovník Sergej Rudskoj k situácii v Sýrii

Na briefingu informoval zástupcov médií šéf veliteľstva hlavných operácií generálneho štábu ozbrojených síl RF, generálplukovník Sergej Rudskoy. Počas posledných dvoch týždňov sýrske vládne jednotky s podporou Ruského vojenského letectva, dosiahli značný pokrok a spôsobili drvivú porážku frakcií Islamského Štátu vo východnej a strednej Sýrii. Celkovo za tento čas sýrske ozbrojené sily oslobodili od teroristov štyristo štrnásť kilometrov štvorcových územia, na ktorých sa nachádza päťdesiat deväť osád (dedín). Víťazstvo nad teroristickými skupinami v oblasti mesta Deir Ezzor, bolo významom a rozsahom najdôležitejšie, lebo Sýrsky ľud v tej oblasti na to čakal viac ako 3 roky. Aby sa zaistila vysoká miera ofenzívy sýrskej armády smerom na Deir Ezzor, tak 5. septembra, zasiahli najdôležitejšie vojenské objekty teroristov námorné rakety Kaliber, ktoré boli odpálené z fregaty admirála Essena z východnej časti Stredozemného mora. V dôsledku tohto útoku boli zničené zariadenie na opravu obrnených vozidiel, sklad zbraní a streliva, veliteľské stanovište, komunikačné centrum a veľká vojenská základňa. Treba poznamenať, že v tejto oblasti pôsobili zoskupenia teroristov z krajín SNŠ, vrátane Ruska. Včera (05.09.2017) mesto Deir Ezzor, ktoré sa nachádzalo v tesnom obkľúčení 3 roky a v samom strede územia kontrolovaného teroristami, bolo odblokované sýrskymi jednotkami. Po príchode jednotiek sýrskej armády začali do mesta prúdiť konvoje s humanitárnou pomocou. V súčasnosti sa do Deir Ezzor posielajú ďalšie zásielky s jedlom, liekmi a pitnou vodou, ktoré obyvatelia nedostávali v dostatočnom množstve. Sýrske jednotky navyše oslobodili strategicky dôležitý dopravný uzol – mesto Akerbat, ktoré bolo pre ozbrojencov silne opevnenou oblasťou. Akerbat je dnes prakticky dve mestá: jedno na povrchu, druhé podzemné. Teroristi v tejto opevnenej oblasti, ktorá sa pripravovala na dlhé obliehanie, sústredili významnú zásobu zbraní, munície, potravín a liekov. Vďaka vytvoreniu troch obkľúčení v danej oblasti, bolo zoskupenie teroristov v tomto regióne rozložené a jeho zničenie sa teraz čiastočne dokončuje.

Veliteľ ruskej skupiny ozbrojených síl v Sýrskej arabskej republike, generálplukovník Sergej Surovikin.

„Vládne sily pod velením generála Hassana Suchela počas rozhodujúcej ofenzívy prelomilo obranu Islamského štátu a odblokovalo mesto Deir Ezzor zo severozápadu. Priemerné tempo útoku vládnych jednotiek za posledné tri dni, bolo 15-20 a viac kilometrov za deň. Časť jednotiek sýrskej armády dokázali zavádzať nepriateľa o smere hlavného útoku. Počas teroristických útokov na postupujúce vládne jednotky, teroristi použili okolo 50 samovražedných automobilov, z ktorých 28 bolo zničených vládnymi pozemnými jednotkami na veľkú vzdialenosť. Napriek silnému odporu boli všetky protiútoky ozbrojencov odrazené. V dôsledku silnej leteckej a delostreleckej podpory Islamský štát utrpel výrazné straty. V priebehu ofenzívy generála Suhela a obrancov mesta Deir Ezzor pod velením generála Zakhreddina bolo obkľúčenie mesta prelomené na úseku troch kilometrov. Ďalšia skupina sýrskych ozbrojených síl sa priblížila k mestu zo strany Ess-Sukhnya a začala vytláčať banditov na okraj mesta Deir Ezzor. Postup pro-vládnych síl smerom na mesto Deir Ezzor z juhu, pozdĺž rieky Eufrat sa vyvíja. Kvôli týmto vojenským operáciám sú hlavné sily bojovníkov Islamského štátu, ktoré sa tu koncentrovali z Mosulu, Rakky a ďalších oblastí, rozdelené na menšie skupiny, a dokončuje sa operácia na odstránenie posledného veľkého zoskupenia teroristov v Sýrii. Na zabezpečenie postupu vládnych jednotiek ruské vojenské letectvo nepretržite pokračuje v útokoch raketami a bombami na objekty ozbrojencov ISIL. Počas rozhodujúcej fázy operácie sa intenzita operácií zvýšila na sto a viac bojových letov za deň. Pri útokoch na teroristov každé lietadlo uskutočňuje 3-4 lety denne. Počas posledných dvoch týždňov ruské lietadlá urobili 1 417 letov. Na veliteľské stanovištia, tábory a koncentrácie ozbrojencov sa uskutočnilo 2 867 leteckých úderov. Bolo zničených 83 jednotiek obrnených vozidiel, viac ako dvesto áut s veľkorážnymi guľometmi na nich namontovaných, niekoľko raketových systémov, delostreleckých a protileteckých zbraní a viac ako 1200 teroristov. Ruské lietadlá Su-34 a Su-35 ničia novo zistené ciele, hlavne obrnené vozidlá, konvoje s muníciou a delostrelecké pozície, čím sa zabraňuje v činnosti teroristom a nedovoľuje sa im preskupiť k ofenzívam. Štvrtej tankovej divízie sa podarilo poraziť hlavné sily skupiny ISIL v oblasti mesta Akerbat. Teroristi používali nebývalý počet samovražedných atentátnikov. Každý deň bolo zabitých 15 až 25 ozbrojencov s „výbušným pásom“ a 4-5 „samovražedných automobilov“. Všetky prístupy do mesta boli  zamínované. V záujme podpory ofenzívy sýrskej armády v regióne Akerbat, Ruské vojenské letectvo vykonalo 329 úderov, čo viedlo k zničeniu 27 obrnených vozidiel, 48 vozidiel s inštalovanými guľometmi veľkého kalibru a bolo zneškodnených viac ako 1000 teroristov. V súčasnosti prebieha operácia na vyčistenie oblasti od teroristov v oblastiach západne a severne od mesta Akerbat. “

Ruská federácia pokračuje v úsilí o normalizáciu situácie v oblastiach Sýrskej arabskej republiky, ktoré sú oslobodené od teroristov.

V južnej časti Sýrie, v regióne Východná Ghouta a na severe provincie Homs úspešne fungujú tri zóny deeskalácie, v ktorých vojenskí vojaci z ozbrojených síl Ruskej federácie zabezpečujú dodržiavanie prímeria. V dôsledku dohôd, ku ktorým dospeli členovia Ruského centra pre zmierenie bojujúcich strán s predstaviteľmi umiernenej sýrskej opozície, bolo možné odblokovať cesty pozdĺž strategicky významnej trasy Homs-Hama. To umožnilo uľahčiť pohyb osôb a tovaru medzi severom a juhom Sýrie, čo prispieva k hospodárskemu oživeniu krajiny. S cieľom zabrániť provokáciám a možným konfliktom medzi jednotkami „free syrian army“ (turecko) na severe Sýrie a kurdskou milíciou, s pomocou ruského centra zmierenia, sa v oblasti Tel-Rifatu vytvorila nová deeskalačná zóna. Jednotky sýrskych vládnych síl nahradili kurdské ozbrojené skupiny, ktoré opustili oblasť. S cieľom predísť možným provokáciám a udržať prímerie bola vojenská policajná jednotka ozbrojených síl Ruskej federácie umiestnená do zóny konfliktu. Boli rozmiestnené dve kontrolné stanovištia a štyri pozorovacie stanoviská, kde ruskí vojaci vykonávajú dozor nad dodržiavaním prímeria. Prímerie v tejto oblasti vytvorilo podmienky pre návrat utečencov do svojich domovov. Už viac ako 400 ľudí sa vrátilo do mesta Tell Rifat, v blízkej budúcnosti sa plánuje vrátiť niekoľko ďalších stoviek rodín.

Ruskí vojaci pokračujú v poskytovaní humanitárnej pomoci obyvateľom regiónov Sýrie oslobodených od teroristov.

V posledných dvoch týždňoch Centrum pre zmierenie bojujúcich strán uskutočnilo 15 humanitárnych akcií. Populácia dostávala potraviny, lieky a základné potreby s hmotnosťou viac ako dvadsať deväť ton. Dohoda o pristúpení k prímeriu bola podpísaná so zástupcami dvadsiatich šiestich osád, ich celkový počet dosiahol dvetisíc dvesto tridsaťtri. Vojenskí lekári nemocnice Ministerstva obrany poskytli lekársku pomoc viac ako tisíc osemsto civilistom. Celkovo bolo približne päťdesiattisíc Sýrčanov kvalifikovane ošetrených ruskými špecialistami. Vytvorenie deeskalačných zón a aktívne monitorovanie dohodnutého prímeria na územiach, ktoré boli oslobodené od teroristov, opäť demonštrujú efektívnosť procesu rokovaní vo formáte „Astana“. Ďalšie, už šieste po sebe, stretnutie predstaviteľov sýrskej vlády a opozície v Astane, sa uskutoční od 13. do 15. septembra. Predpokladá sa, že sa prijmú dokumenty upravujúce činnosti ozbrojených síl vo všetkých štyroch deeskalačných oblastiach, vrátane Idlib, ako aj ustanovenia o spoločnom koordinačnom centre.

Na záver chcem poznamenať, že Ruská federácia vynakladá najviac úsilia na čo najrýchlejšie dosiahnutie mieru na sýrskej pôde, vyhýba sa zbytočnému násiliu a zachraňuje životy ľudí. V tomto duchu bude operácia na zničenie ozbrojencov teroristického zoskupenia Islamský štát a „Jabhat an-Nusra“ v Sýrii pokračovať až do ich úplného zničenia.

celý záznam briefingu

zdroj: Минобороны России