Proton-M úspešne vyniesol na obežnú dráhu telekomunikačný satelit Amazonas 5

Nosná raketa Ruskej federácie Proton-M v pondelok vo večerných hodinách z kozmodrómu Bajkonur, ktorý sa nachádza v Kazachstane, úspešne vyniesol do vesmíru telekomunikačný satelit Amazonas 5 spoločnosti Hispasat. Amazonas 5 bude umiestnená na geostacionárnej dráhe a je určená na poskytovanie televízneho signálu a internetového pripojenia pre krajiny Latinskej Ameriky a Brazílie. Životnosť satelitu je minimálne 15 rokov a váha satelitu je 5900 kg. Pre nosič Proton-M, ktorý vyrába Chruničev (súčasť štátnej spoločnosti Roscosmos), to bol už 101 štart verzie vyrábanej od roku 2001 a celkovo 415 (všetky verzie nosiča) od roku 1965. Aktuálna verzia nosiča Proton-M spolu s vrchným stupňom Briz-M, je už štvrtá vylepšená verzia od základnej verzie z roku 2001. V poslednej verzii tejto rakety, sa využívajú kompozitné materiály, s cieľom znížiť hmotnosť samotného nosiča aby mohol vynášať ťažšie náklady. Štvrtá verzia Protonu-M dokáže vyniesť na nízku obežnú dráhu (LEO), s horným stupňom Briz-M, 23 ton. Na GTO (geostacionárna prechodová) 6,3 tony a k GSO (geosynchrónna) dokáže dopraviť 3250 kg nákladu. Všetky tieto údaje, platia pri štarte z kozmodrómu Bajkonur.

Proton-M s vrchným stupňom Briz-M aj zo satelitom Amazonas 5 bol vyvezený na rampu na kozmodróme Bajkonur v piatok 08.09.2017

Štart sa uskutočnil v pondelok 11 septembra o 21:23 stredoeurópskeho letného času z kozmodrómu Bajkonur, ktorý sa nachádza v Kazachstane.

V čase 21:25:40 ukončil činnosť prvý stupeň, odpojil sa a zostavu začal poháňať druhý stupeň.

 

V čase 21:29:08 ukončil činnosť druhý stupeň, odpojil sa a zostavu začal poháňať tretí stupeň.

 

V čase 21:29:27 sa odhodil kryt zo satelitu.

 

V čase 21:33:11 ukončil činnosť tretí stupeň, odpojil sa a satelit Amazonas 5 začal poháňať vrchný stupeň Briz-M.

 

12 septembra o 06:35 vrchný stupeň Briz-M úspešne dokončil svoju činnosť a umiestnil satelit Amazonas 5 na geostacionárnu obežnú dráhu.

Odpojenie satelitu od vrchného stupňa Briz-M sa uskutočnilo 9h a 12 minút po štarte.

Vrchný stupeň Briz-M celkovo vykonal 5 zážehov. Jeho činnosť je prehľadne ilustrovaná v dvojminútovom videu.

zdroj: Roscosmos, ILS