Kozmická loď Sojuz MS-06 dopravila novú posádku na medzinárodnú kozmickú stanicu

Nosná raketa Ruskej federácie Sojuz-FG úspešne vyniesla na nízku obežnú dráhu, pilotovanú kozmickú loď Sojuz MS-06. Posádku kozmickej lode tvorili kozmonauti Alexander Misurkin z Roscosmosu, Mark Vande Hei a Joseph Acaba z Nasa. Štart sa uskutočnil 12 septembra z kozmodrómu Bajkonur, ktorý sa nachádza v Kazachstane. Kozmická loď po odpojení od druhého stupňa prešla na zrýchlený letový plán a k stanici sa dostala po 6 hodinách od štartu. Pôvodný letový plán na priblíženie k stanici trval približne dva dni a využíval sa dlhé roky. Skrátenie letu z dvoch dní na šesť hodín, umožnila nová generácia pilotovaných kozmických lodí Sojuz, ktoré nesú označenie MS. Viac informácii o nových lodiach MS sa nachádzajú v prezentačnom videu od Roscosmosu, ktoré bolo vydané pred prvým letom pilotovanej lode MS-01 v roku 2016.

Na kozmodróme Bajkonur, 10 septembra sa uskutočnil vývoz nosnej rakety Sojuz-FG s pilotovanou kozmickou loďou Sojuz MS-06. Raketa bola umiestnená na štartovaciu rampu a inštalovaná do vertikálnej pozície.

Štart sa uskutočnil 12 septembra o 23:17:02 stredoeurópskeho letného času.

V čase 23:18:56 sa od zostavy odpojili urýchľovacie bloky a záchranná vežička.

Toto odpojenie sa uskutočnilo pri rýchlosti 6 300 km/h a vo výške 45 km. Pred oddelením sa urýchľovacie bočné bloky prepnú do režimu redukovaného tlmenia a následne sa vypnú. Centrálny stupeň pokračuje v nominálnej činnosti.

V čase 23:19:39 sa odhodil aerodynamický kryt z pilotovanej kozmickej lode Sojuz MS-06.

Táto činnosť sa uskutočnila vo výške 80 km a pri rýchlosti 7 300 km/h.

V čase 23:21:49 sa odpojil od zostavy centrálny stupeň. Oddelenie centrálneho stupňa od zostavy prebieha už pri zapálenom motore druhého stupňa.

Táto činnosť prebieha vo výške 156 km a pri rýchlosti 14 000 km/h.

V čase 23:25:50 sa odpojil druhý stupeň a pilotovaná kozmická loď Sojuz MS-06 dosiahla nízku obežnú dráhu.

Oddelenie druhého stupňa sa uskutočnilo vo výške 202 km a pri rýchlosti 27 000 km/h.

Následne pilotovaná kozmická loď rozložila solárne panely a vysunula komunikačné antény.

Následne pilotovaná kozmická loď Sojuz MS-06 nabrala kurz k medzinárodnej vesmírnej stanici.

Sojuz MS-06 po 6 hodinách letu dorazil k medzinárodnej kozmickej stanici a v plne automatickom režime 13 septembra o 04:57 stredoeurópskeho času, sa pripojil na modul Poisk (MRM2).

8 septembra uverejnil Roscosmos prezentačné video práce Ruských kozmonautov na medzinárodnej kozmickej stanici pri ich poslednom výstupe do vesmíru.

zdroj: Roscosmos