Situácia v Sýrskej arabskej republike 14.09.2017

Vládne jednotky Sýrskej arabskej republiky s podporou Ruskej armády minulý týždeň v utorok, oslobodili obkľúčenú vojenskú posádku a časť mesta Deir Ezzor. Táto posádka bola 3 roky obkľúčená teroristickou organizáciou, ktorá sa nazýva Islamský štát. Po vytvorení koridoru a ukončení obkľúčenia dorazili do mesta prvé humanitárne konvoje, zo zásobami vody, potravín a základných životných potrieb. Väčšinu humanitárnych konvojov zorganizovala Ruská federácia a vojaci Ruskej armády nachádzajúcej sa v Sýrii, dohliadali na distribúciu humanitárnej pomoci civilistom. Deir Ezzor je kľúčové mesto na rieke Eufrat a jeho východná časť, ktorá sa nachádza na východnom brehu rieky Eufrat je ešte stále v rukách teroristov z Islamské štátu. Na východnom brehu rieky sa rozkladá značné územie pod kontrolou Islamského štátu, ktoré je zo severu ohraničené územím, ktoré kontrolujú Kurdské vojenské jednotky za asistencie Spojených štátov. Kurdské vojenské jednotky, ktoré podporujú Spojené štáty, v piatok zahájili ofenzívu proti Islamské štátu a začali postupovať cestou k Deir Ezzor. Táto ofenzíva sa uskutočnila bleskovo a v podstate bez žiadneho odporu Islamského štátu. Dva dni pred touto ofenzívou americké špeciálne jednotky evakuovali niekoľko desiatok veliteľov Islamského štátu z danej oblasti a cena tej evakuácie je už jasná. Kurdské jednotky sa priblížili k mestu Deir Ezzor na niekoľko kilometrov a zaistili si neďaleké ropné pole a postupne bez väčšieho odporu rozširujú kontrolované územie na úkor Islamského štátu. V meste Rakka pokračujú kurdské jednotky v ofenzíve a snažia sa dobiť aj zvyšok mesta čo nemajú pod kontrolou a je ovládané teroristami. Tieto operácie priamo podporujú vojenské jednotky Spojených štátov a ďalších krajín západnej koalície. V meste Rakka pred kurdsko-americkým obliehaním žilo približne 90 000 – 100 000 civilistov. Počas niekoľkomesačných bojov v meste Rakka, sa ani raz nevytvorili humanitárne koridory, aby mohlo civilné obyvateľstvo opustiť vojnovú zónu. Časť predstaviteľov svetového spoločenstva a humanitárnych organizácii je zhrozená prístupom západných krajín, ktoré vedú Spojené štáty a ich médiami, ktoré úplne ignorujú humanitárnu katastrofu v meste Rakka a aj genocídu, ktorá tam reálne prebieha lebo prevažná časť obyvateľstva pred ofenzívou bola arabská. K videám z mesta Rakka netreba komentár vzhľadom na to, že máme 21 storočie a vojenské operácie vedú najvyspelejšie západné krajiny.

Ruská armáda v sobotu vyslala niekoľko príslušníkov špeciálnych jednotiek, s cieľom pomôcť vládnym jednotkám rozšíriť kontrolované územie okolo mesta Deir Ezzor a zabezpečiť hlavné prístupové cesty a strategické pohoria. Už v sobotu vládne jednotky s pomocou Ruskej armády prerazili obranné línie Islamského štátu pri letisku. V nedeľu ruské jednotky aj s vládnymi jednotkami pokračovali v ofenzíve na pozície Islamského štátu a podarilo sa im rozšíriť kontrolované územie o strategické pohorie, ktoré sa nachádza neďaleko mesta Deir Ezzor na západnom brehu. V pondelok sa vojenské operácie utlmili a začalo sa zabezpečovať získané územie. Ruská federácia vyslala odmínovaciu jednotku, ktorá smeruje do Deir Ezzor. V posledných dňoch vládne jednotky za neustálej podpory Ruského letectva postupne rozširujú kontrolované územia na západnom brehu rieky Eufrat v okolí mesta Deir Ezzor a úspešne odrazili niekoľko pokusov teroristov o protiútoky. Podľa nepotvrdených správ Sýrske vládne jednotky dostali od Ruskej federácii niekoľko bojových lietadiel Mig 29 SMT. Táto dodávka je varujúci signál pre Spojené štáty, ktoré nezákonne operujú vo vzdušnom priestore Sýrie.

V regiónoch Hama a Homs sa pomaly dokončuje oslobodzovanie poslednej obkľúčenej oblasti, ktorú má pod kontrolou Islamský štát a časť vládnych jednotiek už smeruje k mestu Deir Ezzor, kde situácia zostáva napätá. Od 13 septembra pokračujú mierové rozhovory v Astane, ktorého sa zúčastňujú zástupcovia ozbrojenej opozície, Sýrskej vlády, Spojených štátov, Iránu, Turecka a Ruska. Kontakty Ruska a Spojených štátov už priniesli pred pár dňami prvú dohodu o odsunutí vojenských jednotiek (FSA), ktoré „podporujú“ Spojené štáty, z Sýrsko-Jordánskych hraníc. Vládne jednotky tento týždeň už postúpili a získali pod kontrolu niekoľko kilometrov vlastných hraníc v danej oblasti. Oficiálnou hlavnou témou sú deeskalačné zóny a mierové urovnanie občianskej vojny. Neoficiálnou hlavnou témou sú rozhovory o budúcom usporiadaní Sýrskej arabskej republiky, hlavne čo sa týka Kurdskej menšiny, ktorú zastupujú Spojené štáty a posledného územia Islamského štátu, ktoré sa rozkladá na východnom brehu rieky Eufrat a je bohaté na ropu (zakrúžkované na mape).

zdroj: Sana, Tass, AMN