Sýrske vládne jednotky za podpory Ruskej armády prekročili rieku Eufrat

Vládne jednotky Sýrskej arabskej armády 18.09.2017 pri meste Deir Ezzor neďaleko letiska, prekročili rieku Eufrat a začali zabezpečovať priľahlé dediny a územia. Tomuto prekročeniu rieky Eufrat predchádzalo viacero udalostí, ktoré sa odohrali v priebehu niekoľkých dní. Nedávno skončený mierový summit v Kazašskom meste Astana, priniesol predĺženie dohody o štyroch deeskalačných zónach. Táto dohoda umožnila vládnym jednotkám, ktoré sú podporované Ruskou armádou sústrediť sily na región Deir Ezzor. V regióne Deir Ezzor sa zvýšilo napätie po tom, čo kurdské vojenské oddiely podporované Spojenými štátmi, minulý týždeň bez odporu obsadili niekoľko oblastí neďaľeko mesta Deir Ezzor, na východnom brehu rieky Eufrat. Cez víkend niekoľko predstaviteľov kurdských vojenských jednotiek, začali cez média obviňovať Sýrske a Ruské letectvo, že zranilo 6 ich bojovníkov a ich vyjadrenia dosť netaktne prezentovali ich postoj, že vládne jednotky nemajú povolenie vstúpiť na východný breh rieky Eufrat. Tento mediálny incident nasledoval po tom, ako Ruské vojenské letectvo zabránilo operovať v danej oblasti Americkému letectvu a Ruské špeciálne jednotky už v sobotu začali operovať na východnom brehu rieky Eufrat, s cieľom zabezpečiť najbližšie okolie prechodu pre plánovaný pontónový most.

Nedeľnajší briefing generálneho štábu Ruskej Federácie a vyjadrenia k mediálnemu incidentu od generál-majora Igora Konašenkova znejú, „Predovšetkým sú likvidované palebné pozície teroristov, z ktorých sú vedené masové ostreľovania Sýrskej armády. V priebehu posledných dní neboli Ruskými prostriedkami kontroly a rozviedkou objavené na východnom brehu rieky Eufrat, žiadne strety teroristov ISIS s ozbrojenými jednotkami nejakej tretej sily. Tým pádom, akým spôsobom mohli preniknúť k mestu Deir Ezzor nejaké opozičné jednotky, prípadne nejaký vojenský poradcovia krajín medzinárodnej koalície? Na to môžu dať odpoveď jedine predstavitelia medzinárodnej koalície.“ Rozhovory o situácii okolo mesta Deir Ezzor pokračovali aj na najvyššej úrovni medzi ministrami zahraničia Lavrovom a Tyllersonom, ale ich výsledky a dohody neboli mediálne prezentované. V pondelok Ruská armáda a vládne jednotky Sýrskej armády pomocou pontónov prekročili rieku Eufrat, neďaľeko letiska pri meste Deir Ezzor a začali zabezpečovať na východnom brehu najbližšie okolie prechodu. Po obsadení dvoch dedín na východnom brehu, začali čeliť masívnym protiútokom, ktoré sa odohrávali celú noc a pokračovali aj dnešným dňom.

Na dnešnom briefingu ministerstva obrany Ruskej Federácii generál-major Igor Konašenko uviedol, že „Sýrske vládne vojská po prekročení rieky Eufrat rozširujú oslobodené územie východne od Deir Ezzor, ktoré má už na ľavom brehu viac ako 60 kilometrov štvorcových. Podľa správ sýrskych veliteľov z prednej línie, najsilnejšie protiútoky a koncentrovaná streľba na sýrske vojská idú zo severu. To znamená, že z miesta kde sa nachádzajú útvary sýrskych demokratických síl a tiež útvary síl špeciálnych operácii USA, ktoré miesto oslobodzovania Rakky údajne poskytujú týmto vojakom „lekársku pomoc“. Nemusíme mať veľké vojenské znalosti na to, aby sme videli vo všetkých týchto „náhodách“ zákonitosť.“

Podľa posledných nepotvrdených správ Ruská armáda začala presúvať prostriedky protivzdušnej obrany na nedávno oslobodenú leteckú základňu pri meste Deir Ezzor na ktorej cez víkend pristáli po niekoľkých rokoch prvé dve lietadlá zo zásobami pre Sýrsku armádu. Celková situácia s Kurdskou enklávou, ktorá sa nachádza v Sýrii zostáva komplikovaná. Spojené štáty v zúfalej snahe zachránit svoje plány na odstránenie prezidenta Assada a zlegalizovať svoj nezákonný pobyt v tejto krajine sa snažia rozfúkať ďalšie kolo novej občianskej vojny v Sýrii, tentokrát medzi Kurdmi a Arabmi. Počínanie Spojených štátov už má „výsledky“ v podobe spolupráce Turecka, Sýrie a Iránu v otázke Kurdskej menšiny a v dohodách o spolupráci, ktoré sa uzatvorili v Astane. Takáto spolupráca medzi Tureckom a Sýriou bola ešte pred niekoľkými týždňami v podstate nemožná, kedže tieto dve krajiny nemali dobré vzťahy. Irán verejne prezentoval, že USA sa pokúšajú s Kurdmi o vytvorenie „Izraelu 2“. Pre Turecko je absolútne nepriatelné sformovanie sa nezávislé Kurdistanu, ktorý by sa rozkladal na územiach krajín Turecka, Iránu, Sýrie a Iraku. Práve Turecko by prišlo približne o tretinu svojho územia a preto začalo rozmiestňovať svoju armádu okolo Sýrskych a Irackých hraníc pri Kurdských enklávach aby v prípade potreby mohlo okamžite vojensky zasiahnuť a vytovriť tlak na Kurdskú enklávu v Iraku, ktorá realizuje za pár dní referendum o nezávislosti. V týchto súvislostiach Turecký medializovaný nákup Ruského protivzdušného systému S400 naberá nový význam. Celková situácia v Sýrii zostáva kvôli Spojeným štátom a časti Kurdskej enklávy napätá a hrozí ďalšia občianska vojna, ktorá by mohla destabilizovať celkovo 4 krajiny. Na mape je Kurdská enkláva žijúca v krajinách Turecka, Iránu, Sýrie a Iraku vyznačená červenou farbou. Čo sa týka kurdskej enklávy nachádzajúcej sa v Sýrii, pri pohľade na mapu, zostávajú ich územné nároky (celý východný breh rieky Eufrat), nepochopitelné a „oslobodzovanie“ Rakky je v podstate genocída.
<

zdroj: Минобороны России, Sana, Tass, AMN