Proton-M úspešne vyniesol na obežnú dráhu telekomunikačný satelit AsiaSat 9

Nosná raketa Ruskej federácie Proton-M štvrtok vo večerných hodinách z kozmodrómu Bajkonur, ktorý sa nachádza v Kazachstane, úspešne vyniesol do vesmíru telekomunikačný satelit AsiaSat 9 spoločnosti Space Systems Loral. AsiaSat 9 bude umiestnený na geostacionárnej dráhe a je určený na poskytovanie telekomunikačných služieb pre krajiny Indonézie, Východnej Ázie, Austrálázie a Mongolska. Životnosť satelitu je minimálne 15 rokov a váha satelitu je 6141 kg (podrobnejšie informácie od výrobcu). Pre nosič Proton-M, ktorý vyrába Chruničev (súčasť štátnej spoločnosti Roscosmos), to bol už 102 štart verzie vyrábanej od roku 2001 a celkovo 416 (všetky verzie nosiča) od roku 1965. Aktuálna verzia nosiča Proton-M spolu s vrchným stupňom Briz-M, je už štvrtá vylepšená verzia od základnej verzie z roku 2001. V poslednej verzii tejto rakety, sa využívajú kompozitné materiály, s cieľom znížiť hmotnosť samotného nosiča aby mohol vynášať ťažšie náklady. Štvrtá verzia Protonu-M dokáže vyniesť na nízku obežnú dráhu (LEO), s horným stupňom Briz-M, 23 ton. Na GTO (geostacionárna prechodová) 6,3 tony a k GSO (geosynchrónna) dokáže dopraviť 3250 kg nákladu. Všetky tieto údaje, platia pri štarte z kozmodrómu Bajkonur.

Proton-M s vrchným stupňom Briz-M aj zo satelitom AsiaSat 9 bol vyvezený na rampu na kozmodróme Bajkonur v pondelok 25.09.2017

Štart sa uskutočnil v pondelok 28 septembra o 20:52:16 stredoeurópskeho letného času z kozmodrómu Bajkonur, ktorý sa nachádza v Kazachstane.

V čase 20:54:15 ukončil činnosť prvý stupeň, odpojil sa a zostavu začal poháňať druhý stupeň.

 

V čase 20:57:43 ukončil činnosť druhý stupeň, odpojil sa a zostavu začal poháňať tretí stupeň.

 

V čase 20:58:03 sa odhodil kryt zo satelitu.

 

V čase 21:01:58 ukončil činnosť tretí stupeň, odpojil sa a satelit AsiaSat 9 začal poháňať vrchný stupeň Briz-M.

 

29 septembra o 06:05 vrchný stupeň Briz-M úspešne dokončil svoju činnosť a odpojil sa od satelitu AsiaSat 9.

Odpojenie satelitu od vrchného stupňa Briz-M sa uskutočnilo 9h a 13 minút po štarte.

Vrchný stupeň Briz-M celkovo vykonal 5 zážehov. Jeho činnosť je prehľadne ilustrovaná v dvojminútovom videu.

zdroj: Roscosmos, ILS, AsiaSat