Roscosmos a Nasa podpísali prehlásenie o začatí prác na novej orbitálnej Mesačnej stanici

Hlavy vesmírnych agentúr Ruskej federácie a Spojených štátov sa dohodli na spolupráci v projekte cislunárnej stanice, s názvom Deep space gateway. Riaditeľ Roscosmosu Igor Komarov na medzinárodnom astronautickom kongrese v Austrálii povedal médiám „Dohodli sme sa na spoločnej spoluúčasti v projekte vytvorenia novej medzinárodnej mesačnej stanice, s názvom Deep Space Gateway. V prvej fáze vytvoríme orbitálne komponenty, zo zámerom otestovania technológii, potrebných na osvojenie si povrchu Mesiaca a v dlhšej perspektíve Marsu. Prvý modul môže byť vo vesmíre v roku 2024-2026.“ Doterajšie zúčastnené krajiny prerokovali v predbežnej diskusii rozdelenie úloh v tomto projekte. Komarov povedal, že „My môžeme vyvinúť jeden z troch základných modulov a štandard pre unifikovaný dokovací mechanizmus pre všetky vesmírne lode, ktoré budú lietať k stanici. Rusko môže tiež ponúknuť k používaniu budúcu super ťažkú vesmírnu raketu, ktorá je aktuálne vo vývojovej fáze, k doprave komponentov a častí na mesačnú orbitu.“ Sergej Krikaljov riaditeľ pilotovaných programov Roscosmosu sa vyjadril, že okolo prechodovej komory Rusko môže vyvinúť obytný modul pre budúcu stanicu. Komarov povedal, že vklady jednotlivých krajín do budúceho projektu budú prejednané v ďalšej fáze. „Aktuálne sme podpísali spoločné prehlásenie o zámere začatí prác, na projekte mesačnej vesmírnej stanice a v konečnom dôsledku osvojenie si povrchu Mesiaca a Marsu. Budúca dohoda si bude vyžadovať výskum a testy na medzištátnej úrovni,“ povedal Komarov.

Jednotné medzinárodné technické normy.

Predovšetkým partneri majú v úmysle vypracovať medzinárodné technické normy, ktoré sa budú používať v budúcnosti vrátane vybavenia stanice. Roscosmos a Nasa už dosiahli dohodu o štandardoch dokovacieho pripojenia budúcej stanice. Vzhľadom na dlhoročné skúsenosti a spoľahlivosť ruských dokovacích portov, bude budúca stanica postavená na základe ruskej technológie a rovnako aj štandardy pre podporné systémy života. Vyvinuté štandardy budú používať všetky krajiny účastniace sa projektu. Prvá fáza projektu počíta s používaním nosných rakiet americkej SLS, ruského Protonu a Angary A5M. V budúcnosti Rusko počíta s využitím plánovanej super ťažkej rakety pri misiách na mesačnej orbitálnej stanici. Igor Komarov povedal, že „Aspoň päť krajín pracuje na vytvorení svojich vlastných vesmírnych lodí. Aby sa zabránilo budúcim problémom v otázkach spolupráce, technické normy musia byť zjednotené a umožniť, aby sa rôzne krajiny, mohli zapojiť bez problémov do projektu medzinárodnej lunárnej stanice. Časť kľúčových noriem bude vytvorená na základe ruského vývoja. Dosiahnuté dohody priniesli nové perspektívy do medzinárodnej spolupráce a rozšírili možnosti využitia ruského vesmírneho priemyslu. “

Spoluúčasť členských krajín zoskupenia BRICS bola schválená.

„Našou iniciatívou sme dosiahli rozšírenie počtu krajín, ktoré sa môžu zapojiť do diskusii v tomto projekte. Mám na mysli Čínu, Indiu a ostatné krajiny BRICS, ktoré sa môžu spoločne podieľať na práci  budúcej mesačnej stanice.“ povedal Komarov.

Hlavný partneri

Komarov sa v Júni vyjadril, že Rusko sa stane hlavným partnerom pri vytváraní mesačnej stanice po boku Nasa a Európskej vesmírnej agentúry. Riaditeľ spoločnosti Energia Vladimír Solntsev povedal médiám, že spoločnosť pripravuje vývoj prechodovej komory pre vesmírne výstupy, zostupný modul pre pristávanie na povrchu Mesiaca a vesmírnu loď, ktorá bude schopná dopraviť ľudskú posádku na mesiac (špeciálna konfigurácia vyvíjanej kozmickej lodi Federácia). Solntsev poskytol agentúre Tass vyjadrenie, že ruská spoločnosť Energia a americká spoločnosť Boeing dúfajú v skoré podpísanie detailnej dohody o spolupráci pri prieskume vesmíru. Takáto dohoda by umožnila spoločnostiam začať vykonávať reálne vývojové práce na projekte cislunárnej stanice, ktorá nesie predbežný názov Deep Space Gateway (DSG).

zdroj: Tass, Roscosmos

5 názorov na “Roscosmos a Nasa podpísali prehlásenie o začatí prác na novej orbitálnej Mesačnej stanici

 1. novák

  Překlad dobrý a díky za něj.

  Překlep se stane (Kirkaljov je Krikaljov) ale bolí mě oči z divokého používání velkých písmen. Je nepochopitelné, proč zrovna slova „ruský“, „americký“ a „měsíční“ píšete s velkými písmeny, kdežto slova „mezinárodní“, „technický“, „hlavní“, „evropský“, „předběžný“, „detailní“ atd. s malými.

  1. pmd1980 Autor

   V zhľadom na to, že tieto články robím vo volnom čase, úplne zadarmo a vždy som bol skôr na technický smer v školách, tak som rád, že ste našli len tieto chyby. Je mi jasné, že tieto články by zniesli minimálne ešte jednu revíziu a korektúru ale aj bez toho je času málo. Niečo som na rýchlo opravil ďakujem za upozornenia a za pochvalu.

 2. novák

  A psaní Roscosmos + Nasa také působí dojmem, že ještě docházíte na první stupeň záklaní školy.

   1. novák

    Kam směřuji?
    Psaním Roscosmos a Nasa se řadíte do společnosti těch novinářů, kteří omračují čtenáře výrazy „raketoplán Sojuz“ a „raketa Sojuz se připojila k ISS“.

    rusky se píše: Роскосмос a НАСА
    anglicky se píše: Roscosmos a NASA
    česky a slovensky se píše: Roskosmos a NASA

    Vy píšete slovensky, proto je pro vás anglický pravopis na anglické wiki bezvýznamný. Když si nejste jistý, tak se koukněte na slovenskou wikipedii, tam hodně dbají na správnost přepisu cizích jmen.

    A ano, jsou to detaily. Někde v diskuzi pod blogem je nedodržování pravopisu snesitelné, klidně přejdu Bratislavu s malým b; ale článek by měl mít pravopis bezvadný. Jinak autor vypadá jako nedůvěryhodný tento…

    (Chápu že tohle děláte ve volném čase, a máte můj respekt, že jste se pustil do tak rozsáhlého podniku. Vím že vychytat překlepy je hodně těžké; ale přišlo mi, že ta velká písmena a anglicky psaný Roskosmos neplynou z překlepů, ale z neznalosti.)

Nie je možné pridávať komentáre.