Napätá situácia na Kórejskom polostrove pokračuje

Po medializovaných správach o možnosti zavedenia námornej blokády Spojenými štátmi voči Severnej Kórey, ktoré uverejnili svetové média, ministerstvo zahraničných vecí Severnej Kórey 14.decembra vydalo vyhlásenie, že USA podnikli nebezpečný krok smerom k jadrovej vojne, keď začali hľadať možnosti na realizáciu zavedenia námornej blokády voči Severnej Kórey, informovala centrálna tlačová agentúra Severnej Kórey KCNA.

Severná Kórea

Washington urobil nebezpečné kroky, ktoré tlačia situáciu na pokraj jadrovej vojny, uviedla vo štvrtok centrálna tlačová agentúra Severnej Kórey (KCNA), ktorá citovala hovorcu ministerstva zahraničia. „Gang Trumpa podniká extrémne nebezpečný a veľký krok smerom k jadrovej vojne tým, že bezohľadne hľadá možnosť zaviesť námornú blokádu proti našej krajine,“ – povedal hovorca. „Ak by sa USA a ich nasledovníci pokúsili presadiť námornú blokádu proti našej krajine, pochopíme to ako vojnový čin a budeme reagovať s nemilosrdnými protiopatreniami, ako sme už opakovane varovali,“ dodal.

Situácia na kórejskom polostrove

Situácia na Kórejskom polostrove ostáva napätá, keďže Pchjongjang naďalej rozvíja svoje jadrové a raketové programy, zatiaľ čo Soul a Washington podnikajú v blízkosti hraníc so Severnou Kóreou spoločné vojenské cvičenia. 29. novembra uskutočnila Severná Kórea štart rakety Hwasong-15, prvý od 15. septembra, a po úspešnom lete Pchjongjang oznámil, že raketa Hwasong-15 je schopná niesť jadrovú hlavicu, a je schopná zasiahnuť celé americké územie. Zahraničný pozorovatelia podľa trajektórie letu rakety potvrdili, že Severné Kórea získala schopnosť zasiahnuť raketou Hwasong-15 územie Spojených štátov. Začiatkom decembra Južná Kórea a USA uskutočnili spoločné cvičenie nazvané Vigilant Ace 18. Ministerstvo zahraničných vecí Severnej Kórey vydalo vyhlásenie, ktoré dôrazne odsudzuje vojenské cvičenie a konštatuje, že vojenská kampaň Washingtonu a ich vojenská aktivita pri našich hraniciach povedie k vojne, zatiaľ čo Severná Kórea sa snaží prostredníctvom prostriedkov jadrového odstrašenia zabezpečiť ochranu svojej krajiny pred agresivitou Spojených štátov.

Tlačová agentúra Yonhap čiastočne ukľudnila situáciu

Medzitým juhokórejská tlačová agentúra Yonhap uviedla, že Soul a Washington neplánovali vojenské operácie a ani námornú blokádu proti Pchjongjangu.

Zdroj: Tacc