Putin s Trumpom sa zhodli o potrebe nadviazania dialógu so Severnou Kóreou

Ruský prezident Vladimír Putin diskutoval so stálymi členmi Bezpečnostnej rady Ruska o situácii na Kórejskom polostrove, pričom zohľadnil výsledky jeho rozhovorov s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ako aj stiahnutie ruských jednotiek zo Sýrie. Oznámil to tlačový tajomník hlavy štátu Dmitrij Peskov. „Diskutovalo sa o situácii na Kórejskom polostrove, aj v súvislosti s rozhovorom, ktorý sa uskutočnil vo štvrtok medzi ruským a americkým prezidentom,“ – povedal hovorca Kremľa. Peskov v piatok oznámil, že Putin a Trump počas telefonického rozhovoru sa zhodli, že prišiel čas na nadviazanie dialógu s Pchjongjangom o riešení situácie na Kórejskom polostrove. Vedúci predstavitelia sa tiež dohodli na výmene informácií a iniciatív v tejto oblasti, dodal a poznamenal, že rozhovor bol dosť zdĺhavý a informatívny. Na konci článku je video s 9 minútovou reportážou RT, ktorá mapuje posledný vývoj ohľadne Kórejského polostrova (reportáž je po anglicky a je tam možnosť si zapnúť SK/CZ titulky).

Sýrska otázka

Stretnutie sa tiež zaoberalo situáciou v Sýrii. „Minister obrany Sergej Šojgu RF informoval členov Bezpečnostnej rady o pokroku pri stiahnutí ruského vojenského kontingentu zo Sýrie,“ povedal Peskov. Podľa hovorcu „došlo aj k výmene názorov na aktuálne otázky týkajúce sa domácej agendy“.

Bezpečnostnej rady Ruskej federácii sa účastnili minister obrany Sergej Šojgu, premiér Dimitrij Medvedev, predsedovia parlamentov Valentina Matvienko a Vjačeslav Volodin, vedúci administratívy Kremľa Anton Vaino, tajomník bezpečnostnej rady RF Nikolaj Patrušev, minister zahraničia Sergej Lavrov, minister vnútra Vladimír Kolokoltsev, riaditeľ SVR Sergej Naryškin, osobitný vyslanec prezidenta pre ochranu životného prostredia, ekológiu a dopravu Sergej Ivanov a prezident Vladimír Putin.

9 minútová reportáž, ktorá mapuje situáciu ohľadne Severnej Kórey od RT

Zdroj: Tacc