Prezident Ruskej federácie a kráľ Saudskej Arábie diskutovali o Sýrii a o politickej kríze na Strednom východe

Tlačová služba Kremľa v stredu oznámila, že ruský prezident Vladimír Putin uskutočnil telefonický rozhovor s kráľom Salmanom bin Abdulazizom Al Saudom zo Saudskej Arábie, aby diskutoval o situácii v Sýrii vrátane najnovších udalostí v súvislosti s výsledkami sýrskeho kongresu národného dialógu v Soči. Obaja lídri sa dotkli počas rozhovoru aj situácie v Perzskom zálive. „King Salman prehodnotil vzťahy medzi Katarom a mnohými ďalšími krajinami.“ Ruská strana poukázala na to, že súčasná kríza v žiadnom prípade neprispela ku konsolidácii spoločného úsilia v boji proti teroristickej hrozbe alebo stabilizácii na Strednom východe vo všeobecnosti,“ – informovalo tlačové oddelenie Kremľa.

Energetická a obranná spolupráca

Vladimír Putin a Salman bin Abdulaziz Al Saud tiež diskutovali o ekonomickej spolupráci, obchode a koordinácii úsilia na svetových trhoch, oznámil Kremeľ. „Vo svetle dohôd podpísaných počas návštevy saudského kráľa v Rusku v októbri 2017 diskutovali aj o širokej škále bilaterálnej spolupráce, predovšetkým v obchodnej a obrannej sfére,“ uviedol Kremeľ. Obaja lídri vyjadrili pripravenosť posilniť konštruktívnu spoluprácu na globálnom trhu s uhľovodíkmi.

Okrem toho King Salman vyjadril svoju sústrasť ruskému prezidentovi v súvislosti s leteckou nehodou pri Moskve, ktorá sa odohrala 11. februára. Lietadlo An-148 spoločnosti Saratov Airlines na ceste do mesta Orsk v meste Urals sa zrútilo krátko po štarte a všetkých 71 cestujúcich vrátane posádky zahynulo.

Zdroj: Tacc