Bezpečnostná konferencia v Mníchove

V Mníchove sa 16. februára otvorila 54. konferencia o bezpečnosti, ktorá spojila politických, vojenských, vedeckých a verejných činiteľov z desiatich krajín. Ruskú federáciu zastupoval minister zahraničia Sergej Lavrov. Tohtoročná konferencia, ktorej práca trvala do 18. februára, bola zameraná na zlepšenie vzťahov EÚ s Ruskom a Spojenými štátmi, ktoré by zabezpečili európsku bezpečnosť, na bezpečnostnú situáciu na Blízkom východe a na Kórejský polostrov. Mníchovská bezpečnostná konferencia sa koná každoročne, zvyčajne v prvej polovici februára. Jej cieľom je rozvoj medzinárodnej spolupráce v oblasti bezpečnosti a hľadanie mierového riešenia konfliktov. Napriek tomu, že počas konferencie sa zvyčajne nepodpisujú žiadne dokumenty, považuje sa za jednu z hlavných medzinárodných udalostí venovaných bezpečnostným otázkam vo svete.

Počas druhého dňa konferencie minister zahraničia Ruskej federácie Sergej Lavrov poskytol médiám vyjadrenia na viaceré témy. Prvá téma, ktorej sa dotkol, bola téma sankcií, kde sa vyjadril, že Washington má v úmysle podporovať vlastné hospodárske záujmy v Európe pod zámienkou obmedziť Moskvu a sankčná špirála iniciovaná Spojenými štátmi, bráni obchodnej spolupráci medzi Ruskom a Nemeckom. „Chápeme, že najzávažnejšou prekážkou budovania obchodnej spolupráce bola sankčná špirála, ktorú inicializovali Spojené štáty. Skutočnosť, že Európa je nútená platiť svoje účty, je pravda, ale uvedomenie si abnormality takejto situácie, je tiež objektívny fakt.“ – povedal minister. „Chápeme, že sú tu ekonomické záujmy a Američania vôbec neskrývajú, že chcú podporovať svoje vlastné ekonomické záujmy v EU, a používajú ako zámienku protiruské sankcie,“ – zdôraznil Lavrov. Zdôraznil tiež, že Moskva sa zasadzuje za to, aby vzťahy medzi Ruskou federáciou a Spolkovou republikou Nemecko, pre nejednoznačnosť prístupov k mnohým politickým problémom, sa spoliehala na skutočné základné záujmy Nemecka a Ruska. Budeme aj naďalej robiť všetko preto, aby podnikanie, vrátane nemeckého podnikania, mohlo v Rusku pokračovať bez väčších problémov,“ – uistil minister. Sergej Lavrov znova potvrdil ruské stanovisko ohľadne budúcnosti vzťahov s USA a EU, že Ruská federácia je pripravená vstúpiť do otvoreného dialógu založeného na úcte, rešpekte a rovnocennosti, kde protistrana bude rešpektovať záujmy oponenta, či už sú to jednania s EU, USA a ďalšími krajinami. Minister vyzval Európsku Úniu aby do budúcnosti intenzívnejšie spolupracovala s Ruskou federáciou v problémových oblastiach vo svete, hlavne čo sa týka regiónu Blízkeho východu a dodal, že Ruská federácia si želá EU silnú, predvídateľnú a zodpovednú. Sergej Lavrov sa vyjadril aj k Ukrajine a povedal, že Ukrajina je stavaná pred nesprávnu voľbu, keď je tlačená do pozície, že si musí vybrať buď EU alebo Rusko, a potvrdil, že je v záujme Ruskej federácie aby Ukrajina ako susedný štát bola stabilná. Lavrov zároveň informoval, že politický predstavitelia na Ukrajine znovu sabotujú jednania v normandskom formáte. Minister sa počas rozhovorov s médiami znova dotkol aj témy „údajné ovplyvňovanie volieb v USA“, a vyjadril sa, že doteraz neboli predložené žiadne dôkazy, čím tieto obvinenia spadajú do kategórie „táraniny“.

Tretí a posledný deň 54. bezpečnostnej konferencie v Mníchove bol tradične venovaný situácii na Blízkom východe, najmä iránskej jadrovej otázke, sýrskej dohode a o vzťahoch krajín tohto regiónu. Hlavnými rečníkmi boli izraelský premiér Benjamin Netanjahu, iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Javad Zarif a Saudská Arábia Adel Al-Jubair. Na diskusiách sa zúčastnil aj osobitný vyslanec generálneho tajomníka OSN pre Sýriu Staffan de Mistura. Izraelský premiér mal agresívny prejav počas ktorého obviňoval Irán zo snahy o získanie väčšieho vplyvu v Sýrii. Bez kritiky od Izraela nezostala ani iránska jadrová dohoda, ktorá údajne poskytuje priestor Iránu na vývoj vlastnej jadrovej nálože. Ďalšie informácie o bezpečnostnej konferencii sa nachádzajú na ich stránke MSC.

Zdroj: Tacc, MSC