Chodia politický predstavitelia Spojených štátov „študovať“ diplomaciu na Balkán ?

21. februára Ľubľana. Minister zahraničia Ruskej federácie Sergej Lavrov uskutočnil oficiálnu návštevu Slovinskej republiky, kde sa v stredu stretol so svojím slovinským náprotivkom Karlom Erjavcom. Po oficiálnych rozhovoroch sa uskutočnila tlačová konferencia, kde obaja ministri informovali média o výsledkoch spoločných jednaní. Počas tlačovej konferencie Sergej Lavrov informoval o praktikách Spojených štátov v oblasti diplomacie a konkrétne povedal, že „Len včera hovorkyňa amerického ministerstva zahraničia hrdo a verejne oznámila, že všetci americkí veľvyslanci vo všetkých krajinách sveta bez výnimky, majú prísne pokyny, každý deň chodiť a požadovať od jednotlivých vlád vo svete, aby nespolupracovali s Ruskou federáciou. Je to preto, lebo USA uvalili sankcie na Ruskú federáciu a myslím si, že len samotné poznanie tejto skutočnosti stačí na to, aby sme pochopili, na akých princípoch Američania budujú svoje vzťahy so zahraničím. Považujeme za absolútne zlé a škodlivé, aby tú či onú krajinu stavali Spojené štáty do pozície, keď si musia zvoliť Západ alebo Východ. Bohužiaľ táto logika našich západných kolegov pripomína logiku niektorých politických predstaviteľ Balkánu. Presne táto logika, je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa Ukrajina v posledných rokoch dostala do najhlbšej krízy, ktorá pretrváva dodnes a ešte sa zhoršuje.“

Ministerstvo zahraničia Spojených štátov

V utorok hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Heather Nauert povedala novinárom, že všetky diplomatické misie USA v zahraničí, boli poverené hovoriť s vládami v ich krajinách, aby prerušili obchodné kontakty a spoluprácu s Ruskom, najmä vo vojenskom a obrannom sektore. Americká administratíva sa domnieva, že jej nedávny zákon o sankciách pomohol zmariť obchodné dohody Moskvy s rôznymi partnermi v celkovej hodnote viac ako 3 miliardy dolárov.

Rusko-slovinské vzťahy sa úspešne rozvíjajú

Vo vzťahu k Slovinsku Lavrov poznamenal, že Ľubľana usiluje o vedenie svojej zahraničnej politiky nezávisle a snaží sa spolupracovať so štátmi, ktoré im môžu poskytnúť maximálne hospodárske a investičné výhody, a ocenil tento mnohostranný prístup s tým, že ho plne rešpektuje. Sergej Lavrov ďalej dodal, že Slovinsko si chce zachovať svoju kultúrnu a duchovnú identitu, a vyzdvihol rusko-slovinskú spoluprácu v rámci Fóra slovanských kultúr (zachovanie kultúry slovanských národov), ktoré svoju pobočku otvorilo v Moskve pred jeden a pol rokom. Minister zahraničia Ruskej federácie informoval aj o pozitívnom náraste vzájomného obchodného obratu, ktorý signalizuje do budúcnosti pozitívne trendy a výsledky v investičnej sfére v oboch krajinách.

Zdroj: Tacc, Министерство иностранных дел Российской Федерации