Humanitárna situácia vo Východnej Ghúte sa začína stabilizovať

V sobotu generál-plukovník Sergej Rudskoj uskutočnil briefing generálneho štábu ozbrojených síl Ruskej federácie, na ktorom informoval, že situácia vo Východnej Ghúte (Sýria) sa radikálne zmenila k lepšiemu, a už 44 000 ľudí využilo humanitárny koridor na opustenie vojnou zasiahnutého regiónu. „Dnes môžeme konštatovať, že situácia vo Východnej Ghúte sa radikálne zmenila, práve teraz ste svedkami jedinečnej humanitárnej operácie. Iba ráno tohto dňa využilo humanitárny koridor 27 tisíc 610 občanov z Východnej Ghúty a celkový počet už dosiahol 44 tisíc 639 ľudí,“ – povedal generál. Rudskoj ďalej poznamenal, že pri rozmiestnení humanitárnych koridorov vznikla aj potrebná infraštruktúra na príjem a prevoz utečencov, a za účasti ruských vojakov sa organizuje poskytovanie teplých jedál a prvá pomoc. „Podľa dostupných informácií sú niektoré nelegálne ozbrojené skupiny pripravené zložiť svoje zbrane a opustiť Východnú Ghútu, ale vyčkávajú na inštrukcie od svojich zahraničných patrónov. Vyzývame všetky sily, ktoré majú vplyv na tieto gangy, aby uľahčili ich odchod z oblasti, aby sa zabránilo zbytočným obetiam,“ – povedal generál.

Humanitárna pomoc

Rudskoj ďalej povedal, že nový humanitárny konvoj OSN sa v nedeľu dostane do mesta Dumas. „Zajtra sa zriadi ďalší humanitárny konvoj OSN pozostávajúci z 25 ťažkých vozidiel, ktorý pomôže obyvateľom mesta Dumas,“ – povedal generál. Rudskoj ďalej informoval, že tri humanitárne konvoje Organizácie Spojených národov boli v minulom týždni doručené do oblasti Východnej Ghúty, a ich celkový náklad tvoril 445 ton potravín, lieky a základných životných potrieb. Generál ďalej poznamenal, že zástupcovia OSN a pozorovatelia z iných medzinárodných štruktúr sú prítomní pri odchode civilistov a pri distribúcii humanitárnej pomoci, ktorú organizuje a vedie ruské centrum pre zmierenie bojujúcich strán v spolupráci so sýrskymi orgánmi.

Operácia na zničenie teroristov

Rudskoj ďalej informoval, že ozbrojenci z teroristickej organizácie Jabhat Al-Nusra, ktorí sa nachádzajú vo Východnej Ghúte, zintenzívnili bombardovanie Damašku, a sýrske vládne jednotky pokračujú vo vojenských operáciách, ktoré sú zamerané na ich zničenie. Podľa generála bola koncom februára situácia vo Východnej Ghúte značne komplikovaná z dôvodu, že teroristi z Jabhat Al-Nusra a ďalších ozbrojených skupín, ktoré sa k nim pridali, zosilnili útoky voči vládnym silám a zintenzívnili bombardovanie obytných oblastí v Damašku. Rudskoj na záver poznamenal, že vládne jednotky konajú striktne v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN 2401.

Východná Ghúta

Na rozkaz prezidenta Ruskej federácie bola jednostranne vyhlásená humanitárna prestávka v oblasti Východnej Ghúty, ktorá sa začala uskutočňovať od 27. februára každý deň od 09:00 do 14:00, ktorej cieľom je poskytnúť civilistom možnosť opustiť oblasť. Potrebné prvky infraštruktúry na realizáciu humanitárnych koridorov sú naďalej zabezpečené a ambulantné tímy sú v službe. V pripravenosti je zdravotnícke centrum, miesto distribúcie potravín a doprava na prepravu civilistov do prijímacieho miesta pre utečencov v Ed Duero. Informovanie obyvateľstva o všetkých dostupných kanáloch o trasách a pravidlách bezpečnej premávky prostredníctvom humanitárneho koridoru pokračuje a prostredníctvom médií, bola zriadená horúca linka centra pre zmierenie v Damasku. Teroristické organizácie na čele s Jabhat Al-Nusrou nerešpektujú prímerie a útočia na humanitárne koridory s cieľom zabrániť miestnemu obyvateľstvu opustiť vojnovú oblasť, aby ich mohli využiť ako živé štíty. Vládne jednotky pokračujú v bojoch proti teroristickej skupine Jabhat Al-Nusra a postupne oslobodzujú územie vo Východnej Ghúte za podpory miestneho obyvateľstva, čo im umožňuje rezolúcia 2401, keďže teroristické skupiny na čele s Jabhat Al-Nusrou neboli zahrnuté do prímeria, čo Spojené štáty pomocou posledného návrhu v RB OSN chceli zmeniť.

Videozáznam celého briefingu
Návšteva prezidenta Sýrie v oslobodených štvrtiach Východnej Ghúty od teroristov
Zdroj: Минобороны России, Tacc