Občania Ruskej federácie poslali odkaz politikom západných krajín

Cez víkend sa v Ruskej federácii uskutočnili voľby prezidenta, ktoré zdrvujúco vyhral súčasný prezident Vladimír Putin, so ziskom necelých 77 percent odovzdaných hlasov. Na druhom mieste sa umiestnil Pavel Grudinin kandidát komunistickej strany, ktorý získal skoro 12 percent hlasov. Tretie miesto obsadil Vladimir Žirinovskij so ziskom necelých 6 percent odovzdaných hlasov a volebná účasť oprávnených ruských voličov presiahla 67 percent. Na pozadí protiruských sankcii, ktoré zaviedli Spojené štáty a Európska únia, a aj v súvislosti s protiruskou rétorikou, ktorá v posledných rokoch pravidelne zaznieva v západných krajinách, sa oprávnený voliči Ruskej federácie vyjadrili úplne jasne, keď potvrdili vo voľbách súčasného prezidenta a naviac, časť voličov (skoro 20 percent) si želá oveľa tvrdšiu a konfrontačnejšiu politiku voči západu, keďže Pavel Grudinin a Vladimir Žirinovskij sú známy zástancovia tvrdšej línie v zahraničnej politike.

Merkelová

Nemecká kancelárka Angela Merkelová zablahoželala ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi k víťazstvu v prezidentských voľbách a vyjadrila nádej pre ďalšiu konštruktívnu spoluprácu, uviedla v pondelok tlačová služba nemeckého kabinetu ministrov.

„Vážený pán prezident, s celým srdcom vám blahoželám k vášmu ďalšiemu znovuzvoleniu za ruského prezidenta,“ – uviedla v telegrame Merkelová. „Dnes je mimoriadne dôležité pokračovať v dialógu a udržiavať vzťahy medzi našimi krajinami a národmi, a preto by sme mali vynaložiť úsilie na konštruktívnu prácu na veľkých bilaterálnych a medzinárodných problémoch, aby sme našli správne riešenia. Želám vám veľa úspechov vo vašej práci a pri riešení úloh, ktorým čelíte,“ – poznamenala Merkelová.

Macron

Francúzsky prezident v pondelok uskutočnil telefonický rozhovor s Vladimírom Putinom, aby mu zablahoželal k víťazstvu v nedeľných prezidentských voľbách. Tlačová služba Kremľa v pondelok po telefonickom rozhovore informovala, že prezidenti sa dotkli aj tém, ktoré v posledných dňoch rezonujú v médiách. Ruská strana upriamila pozornosť na neexistenciu dôkazov o obvineniach proti Rusku a zopakovala svoju pripravenosť uskutočniť spoločné vyšetrovanie incidentu v Salisbury (Skripal). Prezidenti podrobne diskutovali aj o otázke sýrskeho riešenia v súvislosti s implementáciou rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 2401 a krízy na Ukrajine vzhľadom na dôležitosť implementácie Minských dohôd, informovala tlačová služba Kremľa.

Svetoví lídri blahoželajú ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi k zdrvujúcemu víťazstvu

Ruskému lídrovi už telefonicky zabhlahoželali prezidenti Azerbajdžanu, Arménska a Bieloruska, ako aj indický premiér Narendro Modi, kyrgyzský prezident Sooronbay Jeenbekovo, čínsky prezident Si Ťin-pching, prezident Tadžikystanu Emomali Rachmono, uzbecký prezident Šavkato Mirzijojevo, japonský premiéro Shinzo Abe a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Prezident stále dostáva písomné gratulácie od zahraničných lídrov. Telegramy už prišli od lídrov Číny, Abcházska, Azerbajdžanu, Arménska, Bieloruska, Venezuely, Kirgizska, Kazachstanu, Kuby, Turkménska, Moldavska, Tadžikistanu, Uzbekistanu, Južného Osetska a Maďarska.

Saudský kráľ Salman bin Abdulaziz Al Saud tiež zablahoželal Putinovi k volebnému víťazstvu, uviedla v pondelok Saudská tlačová agentúra. Telegram, ktorý poslal kráľ vo vlastnom mene a v mene vlády a ľudu, prial ruskému vodcovi dobré zdravie a šťastie, a poprial stabilný rozvoj a prosperitu ruskému ľudu. Kráľ vysoko ohodnotil vzťahy spájajúce obe krajiny a ich národy.

„Lídri srdečne zablahoželali Putinovi k jeho veľkému víťazstvu v prezidentských voľbách a zaželali mu ďalší úspech v jeho zodpovednom riadení štátu. Rozhovory sa zamerali na aktuálne otázky v rozvoji bilaterálnych vzťahov a medzinárodnej agendy,“ – uviedla tlačová služba Kremľa.

Zdroj: Tacc, Президент России