Ruská federácia varuje Spojené štáty pred neuváženými vojenskými krokmi v Sýrii

Moskva vyzýva Washington, aby sa bezpodmienečne vzdal plánu zaútočiť na Damask, uviedol ruský námestník ministra zahraničných vecí Sergej Ryabkov v utorok. „Upozorňujeme Spojené štáty na potrebu bezpodmienečne opustiť tieto plány. Akékoľvek nezákonné použitie sily, podobne ako letecký útok na leteckú základňu Shayrat asi pred rokom, by bolo aktom agresie voči zvrchovanému štátu v súlade s Chartou Organizácie Spojených národov,“ – zdôraznil vysokopostavený diplomat. Ruský diplomat na záver poznamenal, že nevylučuje ďalšie falošné správy o tom, že Damask používa chemické zbrane. „Falošné správy môžu pokračovať ďalej, najmä s ohľadom na úspechy sýrskych vládnych síl pri eliminovaní teroristických skupín vo Východnej Ghúte,“ – dodal ruský námestník ministra zahraničných vecí Sergej Ryabov.

12. marca na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN americká zástupkyňa Nikki Hailey povedala, že Washington je pripravený znova zaútočiť na Sýriu v prípade, že by sa OSN ukázalo ako neschopné zabezpečiť prímerie vo Východnej Ghúte. „Keď medzinárodné spoločenstvo dôsledne nedokáže konať, existujú chvíle, kedy sú štáty nútené podniknúť vlastné kroky,“ – povedala Haileyová.

Náčelník ruského generálneho štábu Valery Gerasimov neskôr uviedol, že ozbrojenci plánovali spáchať provokáciu za použitia chemických zbraní tak, aby to mohli mediálne prezentovať, že za použitím chemických zbraní stály vládne jednotky, čo by Spojeným štátom poslúžilo na ospravedlnenie vojenskej agresie voči suverénnemu štátu. Podľa Gerasimova je ruské ministerstvo obrany pripravené podniknúť odvetné opatrenia, proti prípadnému americkému útoku na Damask v prípade, že by ruskí vojaci v hlavnom meste Sýrie boli ohrození.

Východná Ghúta

Na rozkaz prezidenta Ruskej federácie bola jednostranne vyhlásená humanitárna prestávka v oblasti Východnej Ghúty, ktorá sa začala uskutočňovať od 27. februára každý deň od 09:00 do 14:00, ktorej cieľom je poskytnúť civilistom možnosť opustiť oblasť. Potrebné prvky infraštruktúry na realizáciu humanitárnych koridorov sú naďalej zabezpečené a ambulantné tímy sú v službe. V pripravenosti je zdravotnícke centrum, miesto distribúcie potravín a doprava na prepravu civilistov do prijímacieho miesta pre utečencov v Ed Duero. Informovanie obyvateľstva o všetkých dostupných kanáloch o trasách a pravidlách bezpečnej premávky prostredníctvom humanitárneho koridoru pokračuje a prostredníctvom médií, bola zriadená horúca linka centra pre zmierenie v Damasku. Teroristické organizácie na čele s Jabhat Al-Nusrou nerešpektujú prímerie a útočia na humanitárne koridory s cieľom zabrániť miestnemu obyvateľstvu opustiť vojnovú oblasť, aby ich mohli využiť ako živé štíty. Vládne jednotky pokračujú v bojoch proti teroristickej skupine Jabhat Al-Nusra a postupne oslobodzujú územie vo Východnej Ghúte za podpory miestneho obyvateľstva, čo im umožňuje rezolúcia 2401, keďže teroristické skupiny na čele s Jabhat Al-Nusrou neboli zahrnuté do prímeria, čo Spojené štáty pomocou posledného návrhu v RB OSN chceli zmeniť. Viac informácii o situácii vo Východnej Ghúte v staršom článku.

Fotky z najnovšie oslobodeného územia od teroristov vo Východnej Ghúte, počas distribúcie humanitárnej pomoci vládnymi jednotkami miestnemu obyvateľstvu.

Zdroj: Минобороны России, Tacc