Británia nemá záujem o odpovede Ruskej federácie ohľadne kauzy Skripal

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v stredu zorganizovalo briefing pre zahraničných veľvyslancov, ktorého cieľom je objasniť všetky známe okolnosti, ktoré súvisia s takzvaným prípadom Skripal. Okrem veľvyslancov sa tohto briefingu zúčastnili aj odborníci na chemické zbrane, aby uviedli na pravú mieru medializované informácie o chemickej zbrani, ktorá bola údajne použitá v prípade otravy Skripalovcov. Každý veľvyslanec dostal sprievodný dokument, ktorý zhrnul známe okolnosti prípadu Skripal. „Prostredníctvom spoločných diplomatických kanálov budeme pripravení pokračovať v komunikácii so všetkými, pretože je veľmi dôležité, aby okolo tohto vážneho problému nezostali žiadne otázky nezodpovedané,“ – povedal Vladimir Yermakov riaditeľ odboru kontroly a nešírenia zbraní. Diplomat ďalej poukázal na to, že Spojené kráľovstvo nepreukázalo žiadnu ochotu pokračovať v dialógu. „Úprimne povedané, som šokovaný tým, čo sme mohli počuť od svojich (britských) takzvaných politikov. Je veľmi ťažké týchto ľudí nazvať politikmi,“ – poznamenal. „Hanbím sa za to, čo títo ľudia šíria z Londýna, hanbím sa za týchto ľudí – britských diplomatov a expertov, s ktorými neustále komunikujeme počas mnohých desaťročí,“ – povedal počas briefingu diplomat. Vladimir Yermakov ďalej poznamenal, že záväzky z Dohovoru proti chemickým zbraniam hovoria jasne, že v takomto prípade predpokladá jasný a jednoduchý mechanizmus dvojstranných konzultácií, ktorý Londýn odmietol a dodal, že „Sledujeme vývoj vývoja prípadu Skripal a zaznamenávame absolútne všetko“.

Česko, Slovensko a ostatné spomenuté krajiny v kauze Skripal

Yermakov záverom spomenul, že „Rusko nikoho neobviňuje. Žiadame krajiny, aby nedeformovali to, čo vlastne hovoríme. Áno, poukázali sme na potenciál chemického priemyslu v Českej republike, vo Švédsku a niektorých ďalších štátoch, ale len ako príklad toho, ako je vedecký výskum vysoko rozvinutý po celom svete a ako dôležité je vysledovať potenciálnu možnosť dvojakého použitia“.

Neprítomnosť zástupcu Veľkej Británie na briefingu MZ RF

Neprítomnosť zástupcu Veľkej Británie na briefingu ministerstva zahraničných vecí svedčí o neochote počuť odpovede Ruskej federácie na otázky, ktoré položil Londýn. Takýto názor vyjadril prezidentský hovorca Dmitrij Peskov. „Nemôžem sa zdržať a nepovedať, že možno to je ďalší výrečný prejav absurdnej situácie, keď sa kladú otázky a nepríde nikto, aby mohli počuť akékoľvek odpovede,“ – povedal Peskov. Vo všeobecnosti by takáto situácia, podľa predstaviteľa Kremľa, mala byť hodnotená na ministerstve zahraničných vecí. „Samozrejme, táto otázka by sa mala položiť na ministerstve zahraničných vecí.“ Nie je úplne správne, aby som povedal niečo,“ – dodal.

Dňa 4. marca sa bývalý ruský vojenský dôstojník Sergey Skripal a jeho dcéra Julia našli v bezvedomí na lavičke pri obchodnom centre v Salisbury. Polícia tvrdí, že boli vystavení nervovému plynu. Obaja sú v súčasnosti v nemocnici v kritickom stave. Predsedkyňa vlády Spojeného kráľovstva Theresa Mayová obvinila Rusko z „nezákonného použitia sily“ proti svojej krajine. V dôsledku toho bolo z krajiny vyhostených 23 ruských diplomatov, a všetky plánované bilaterálne kontakty na vysokej úrovni boli pozastavené.

V odpovedi Rusko uviedlo, že 23 britských diplomatov bude vyhostených z Ruskej federácie. Naviac konzulát Spojeného kráľovstva v Petrohrade bude zatvorený a operácie Britskej rady v Rusku budú ukončené. Okrem toho Moskva poukázala na to, že by sa mohli prijať ďalšie opatrenia, „ak by proti Rusku došlo k ďalším nepriateľským krokom“, keďže obvinenia Londýna nie sú ničím podložené.

Minulotýždňové vyjadrenie Sergeja Lavrova ku kauze Skripal

Návrat Ruska na svetovú scénu v pozícii suverénnej krajiny a spravodlivého partnera, ktoré odporuje diktátom a ultimátam, spôsobuje nervózne reakcie západných krajín, povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov minulý štvrtok na fóre Rusko – krajina príležitostí. „Po návrate Ruska na svetovú scénu, ktoré neprikazuje iným krajinám a netoleruje diktovanie ani ultimáta, nastala veľmi nervózna reakcia od západných krajín. Reakcia našich západných partnerov je doslova veľmi bolestivá,“ – povedal minister a dodal, že „Bezvýsledne.“

„Nežiadame o konfrontáciu nikoho, chceme spolupracovať so všetkými za spravodlivých podmienok na základe vzájomného rešpektu a hľadania rovnováhy záujmov a vzájomne prijateľných prístupov. Podstatou toho, čo sa aktuálne deje na svetovej scéne, je kategorická neochota Spojených štátov a jej západných spojencov súhlasiť s tým, že 500-ročné obdobie západnej nadvlády vo svetových záležitostiach sa blíži ku koncu,“ – povedal Lavrov a dodal, že prechod k novému, multipolárnemu, demokratickému a spravodlivému svetovému poriadku bude trvať dlho, ale už teraz je tento prechod bolestivý pre tých, ktorí majú vo zvyku riadiť svet po stáročia. „Sú zvyknutý ovládať hrad,“ – dodal Lavrov.

Ruský špičkový diplomat odmietol jednanie Londýna a označil ho za poburujúce

„Činnosť britskej vlády v posledných dňoch po otrávení Sergeja Skripala, ktorý bol odsúdený v Rusku za špionáž pre Britániu, porušila všetky hranice slušnosti, keďže obviňujú Rusko na základe ničoho. Odpoveď Ruska na opatrenia Londýna proti Moskve bude veľmi skoro nasledovať,“ – zdôraznil Lavrov.

Budúcnosť vzťahov s EU

„Sme pripravení na obnovenie partnerstva s Európskou úniou, ak naši európski susedia už nemajú vôľu sledovať pozíciu amerických rusofóbnych trendov vrátane sankcií a provokácií, a už nemajú záujem tolerovať nehorázne akcie, ktoré môžme vidieť zo strany britskej vlády, ktoré idú ďaleko za hranice základnej slušnosti,“ – povedal minister zahraničia Ruskej federácie. (Obsiahlejší článok na tému Skripal)

Zdroj: Tacc, Министерство иностранных дел Российской Федерации