Námestník ministra zahraničia Ruskej federácie poskytol rozhovor na situáciu ohľadne kauzy Skripal

Ruský námestník ministra zahraničných vecí Sergej Ryabkov varoval pred dôsledkami, ktoré by mohli nastať, ak sa štáty EÚ rozhodnú vyhostiť ruských diplomatov. „EÚ vo všeobecnosti a každá konkrétna krajina tohto zoskupenia, určite môže prijímať rozhodnutia, ktoré považujú za správne. Ale dôsledky týchto rozhodnutí budú znášať obe strany,“ – varoval Ryabkov. Námestník sa ďalej vyjadril, že Európska únia sa odmietla zaoberať s faktami, ktoré sa týkajú prípadu Skripal, pretože solidarita EÚ je pre niektoré krajiny EÚ prednejšia ako zdravý rozum.

Vo štvrtok v Bruseli sa lídri EÚ rozhodli odvolať svojho veľvyslanca v Rusku Markusa Ederera na konzultácie, v dôsledku otravy bývalého britského špióna Sergeja Skripala a jeho dcéry v Salisbury. Niekoľko krajín EÚ, vrátane Poľska, Francúzska a troch pobaltských štátov, zvažuje na znak solidarity so Spojeným kráľovstvom odvolať svojich diplomatov z Ruskej federácie prípadne vyhostiť ruských diplomatov so svojích krajín.

Stav Skripalovcov

Londýn odmietol informovať Moskvu o aktuálnom stave Sergeja Skripala a jeho dcéry Júlie, uviedol Ryabkov. „Nie, nemáme žiadne informácie [zo strany Veľkej Británie],“ – povedal. „Zaznamenali sme sériu správ v britskej tlači, ale mediálne publikácie a online falošné príbehy sú jedna vec, zatiaľ čo údaje získané od úradníkov sú iná vec,“ – povedal Ryabkov a dodal, že „Toto sú dve rôzne kategórie, keďže sa Moskva nemôže spoliehať na historky alebo falošné spravodajské príbehy, lebo ​​doteraz sme nepočuli od britských úradníkov nič relevantné podložené niečím, s výnimkou skreslených faktov. Preto nemáme dôveru v britskú stranu“.

OPCW

Nemôžu existovať žiadne sťažnosti týkajúce sa uplatňovania Dohovoru o chemických zbraniach zo strany Ruska, uviedol Ryabkov. „Naše výsledky v rámci dohody o zákaze chemických zbraní sú bezchybné, bezúhonné a jednoducho nemôžu byť žiadne sťažnosti na nás, keďže organizácia OPCW to niekoľkokrát potvrdila,“ – zdôraznil vysokopostavený diplomat a poznamenal, že „V poslednom čase sa žialbohu táto organizácia z niekoľkých dôvodov zapája do bezohľadných politických hier, ale už to je nová situácia a budeme sa s ňou musieť vyrovnať“. Diplomat ďalej uviedol, že OPCW v aktuálnej kauze Skripal porušila postupy, ktoré sú presne stanovené v takýchto prípadoch. „Nechceme, aby táto rešpektovaná organizácia, ktorá je pravdepodobne jedným z najúspešnejších v oblasti nešírenia a kontroly chemických zbraní, sa doslova nechala od Britov vodiť za nos, s cieľom hľadania legálnych rozprávok, čo by pomohlo sekretariátu tejto organizácie, aby zakryla svoju vlastnú neochotu odpovedať na mnohé otázky, ktoré máme pre nich“, – povedal diplomat. „Budeme pracovať na náprave tejto situácie, obnovení normálnej práce z hľadiska spolupráce medzi členskými štátmi a technickým sekretariátom OPCW,“ – povedal.

Rusko podpísalo 13. januára 1993 Dohovor o zákaze chemických zbraní a ratifikovalo ho 5. novembra 1997. V súlade s tým krajina vyhlásila, že má takmer 40 000 ton chemických zbraní a prisľúbila ich úplné zničenie. Posledné chemické zbrane boli 27. septembra 2017 zničené a inšpektori OPCW oficiálne potvrdili, že Rusko úplne eliminovalo zásoby chemických zbraní. Spojené štáty a ďalšie západné krajiny doteraz nenaplnili svoj záväzok likvidácie chemických zbraní vo svojích arzenáloch.

A234 Novichok

Rusko nikdy nemalo vo vojenskej službe v arzenály chemických zbraní nervovoparalytický plyn nazývaný Novichok a všetci, ktorí sa v médiách vyjadrujú v tejto súvislosti, nemajú úplné relevantné informácie, povedal Ryabkov. „Chcel by som poukázať na to, že aby tento vojenský plyn mohol byť povolený v službe v našej armáde, musel by byť vykonaný celý rad najzložitejších postupov, a to hovorím o období, kedy to bolo ešte možné – pred tým ako sa naša krajina pripojila k Dohovoru o chemických zbraniach v 1993. Som si istý, že aj pre laikov je jasné, že takéto rozhodnutia nemohli byť prijaté na úrovni tých, ktorí ho vyvinuli, „povedal diplomat. „Tí, ktorí teraz hovoria o tejto téme, otvorene hovoria, v akých oddeleniach a v akých organizáciách boli zamestnaný. Z tohto dôvodu by sme chceli zdôrazniť, že nemôžu poznať celý obraz (výskum vývoj Uzbekistan). Ak z nejakého dôvodu Briti nazvali svoj chemický nervovoparalytický plyn A234 Novichok, mala by sa táto otázka obrátiť na nich a na našich občanov, ktorí v posledných rokoch až desiatkach rokov žili na Západe,“ – povedal Ryabkov. „Nikdy sme nemali tento prostriedok vo vojenskej službe, resp. Nie je v zozname zástupcov chemických zbraní vyhlásených podľa Dohovoru, nikdy sme to nemali, je to tak jednoduché, akýkoľvek výskum alebo produkty, ktoré by mohli byť považované za prácu na vojenskom plyne s kódovým označením Novichok neexistovala a neexistuje,“ – povedal Ryabkov.

Zdroj: Tacc