Stavba storočia v Ruskej federácii úspešne napreduje

Kairat Tursunbekov zástupca riaditeľa spoločnosti, ktorá je zhotoviteľom výstavby krymského mosta informoval média, že cestný úsek mosta, ktorého otvorenie bolo naplánované na december 2018, bude predčasne otvorený a to už v máji 2018. „Cestný úsek mosta plánujeme dokončiť v apríli a postupne ho sprístupniť pre automobilovú dopravu v máji pred začiatkom letných prázdnin,“ – povedal novinárom Kairat Tursunbekov.

Asfalt je položený už na 70 percentách cestného úseku

Stavitelia mosta už stihli na cestný úsek položiť 70% asfaltu(14 z 19 kilometrov dopravného prechodu cez Kerčský prieliv), a z úseku sa stala plnohodnotná cesta, ktorá má nielen asfaltové pokrytie, ale aj všetky potrebné prvky vrátane bariérového oplotenia, osvetlenia a automatizovaného riadenia dopravy. Stavitelia už dokončili a aj vytvorili prevádzkovú základňu mostového centra, odkiaľ budú riadené všetky procesy prepravy. Práca pokračuje aj v železničnej časti krymského mostu, ktorej otvorenie je naplánované na december 2019.

Stavba pri náročných poveternostných podmienkach

Konštrukcia krymského mosta sa často vykonáva v náročných poveternostných podmienkach, pretože Kerčskú úžinu veľmi často zasahuje nárazový vietor. „Teraz poryvy vetra dosahujú 23 m / s. Počas takého počasia pre určité typy prác existujú obmedzenia. Nefungujú napríklad žeriavy, práca sa nevykonáva vo výške, ale práca, ktorá nezávisí na sile vetra, pokračuje. Oblasť je charakterizovaná zvýšeným počtom búrok a v tomto zimnom období, sme mali viac ako 800 hodín búrky, teda tri mesiace s pracovnými obmedzeniami,“ – povedal Tursunbekov. „Tieto ťažké poveternostné podmienky boli zohľadnené pri plánovaní stavby, a to tiež ovplyvnilo skutočnosť, že most je postavený v predstihu. Teraz nám počasie nebráni dokončiť výstavbu cestného mostu do mája, pretože práca, ktorú treba dokončiť, nezávisí na vetre lebo pokladanie asfaltu závisí od teplotného režimu a zrážok,“ – dodal Tursunbekov.

Krymský most (Kerčský most)

Po zjednotení Krymskej autonómnej republiky s Ruskou federáciou, ktoré sa uskutočnilo na základe výsledkov referenda miestneho obyvateľstva Krymského poloostrova v roku 2014, sa začala výstavba mosta cez Kerčský prieliv. V januári 2015 bola podrobne rozpracovaná koncepcia potrebného prechodu na Krymský poloostrov a následne ruská vláda vydala príkaz na určenie dodávateľa na projektovanie a výstavbu mosta. V tom istom roku 17.februára, sa podpísala zmluva na zhotovenie zadaných prác so spoločnosťou Strojgazmontaž, a stavebné práce sa začali vykonávať vo februári 2016. Krymský most sa stane jedným z najväčších mostov v Rusku. 19 km dlhá trasa začína na polostrove Taman, prebieha pozdĺž existujúcej päťkilometrovej hrádze a pokračuje na ostrov Tuzla, z ktorého prechádza na Krymský poloostrov pri meste Kerč. Automobilová časť mosta bude pozostávať zo štyroch jazdných pruhov, odhadovaná rýchlosť premávky bude až 120 km/h a nosnosť mostu je projektovaná na 40 tisíc áut denne. Železnica bude mať dve koľaje a denne bude môcť ísť až 47 (96) vlakov. Odhadovaná rýchlosť osobných vlakov je 120 km/h a nákladných 80 km/h. Dva mostné oblúky, ktoré sú 227 metrov dlhé a 35 metrov vysoké, umožnia plynulú plavbu pre všetky lode. Výstavba krymského mostu je financovaná z federálneho rozpočtu v rámci federálneho programu „Sociálny a hospodársky rozvoj Krymskej republiky a mesta Sevastopoľ do roku 2020“, a celkové náklady tohto projektu sa odhadujú na 228 miliárd rubľov. Začiatok prevádzky pre automobilovú dopravu bol naplánovaný na december 2018, ale bude v predstihu otvorený v máji 2018. Začiatok železničnej dopravy sa očakáva v decembri 2019.

Zdroj: Tacc, Russia1, Миллет