Absurdné rozhodnutia európskych a amerických politikov ohľadne kauzy Skripal sa dostali na novú úroveň

Spojené štáty v pondelok oznámili, že vyhostia 48 ruských diplomatov a 12 pracovníkov OSN, naviac ruská ambasáda v Seattly bude zatvorená. Pracovníci ministerstva zahraničia Ruskej federácie majú sedem dní na opustenie územia Spojených štátov. Toto rozhodnutie sa urobilo ako prejav solidarity so Spojeným kráľovstvom v kauze Skripal, oznámil Biely dom. Niektoré krajiny Európskej únie sa tiež rozhodli vypovedať ruských diplomatov, z toho istého dôvodu ako Spojené štáty a tým je solidarita v kauze Skripal so Spojeným kráľovstvom. Počet vypovedaných ruských diplomatov z krajín EU by mal prekročiť číslo 30. Spojené kráľovstvo už predtým vyhostilo 23 ruských diplomatov zo svojho územia, ako reakciu na údajný pokus Ruskej federácie o otravu Skripalovcov v britskom meste Salisbury. Ruská federácia odpovedala vyhostením 23 britských diplomatov a zatvorením britskej ambasády v Petrohrade.

Miesto dôkazov slová „pravdepodobne, údajne, zrejme a asi“

Takzvaná kauza Skripal nabrala nové absurdné rozmery, keďže obvinenia britských politikov ohľadne pokusu o otravu Skripalovcov na adresu Ruska, sú postavené na slovách „pravdepodobne, údajne, zrejme a asi“. Tieto mediálne obvinenia prišli po niekoľkých hodinách od pokusu o otravu, údajne nervovým paralytickým plynom s názvom „Novichok“, ktorý sa vyvíjal na území Uzbekistanu, tesne pred pádom Sovietskeho zväzu, a ktorý sa nikdy nenachádzal v arzenále chemických zbraní armády Ruskej federácie, čo potvrdila aj OPCW. V devedesiatich rokoch Spojené štáty odviezli zariadenia z výskumného laboratória v Uzbekistane do USA. Zároveň britský minister zahraničia potvrdil, že „Novichok“ vlastní za účelom výskumu, aj britské laboratórium, ktoré sa nachádza len 16 km od miesta, kde bol údajne spáchaný pokus o otravu Skripala a jeho dcéry, ktorí ležia v nemocnici v stabilizovanom stave. Organizácia pre zákaz a kontrolu chemických zbraní OPCW minulý rok potvrdila, že Ruská federácia splnila svoj záväzok zničenia všetkých chemických zbraní zo svojho arzenálu a upozornila, že Spojené štáty a ďalšie krajiny, ktoré podpísali dohodu o zničení vlastných chemických zbraní, ju ešte nenaplnili.

Reakcia Ruskej federácie

Ruské ministerstvo zahraničia na dnešný vývoj a vyhostenie ruských diplomatov z mnohých krajín reagovalo tvrdím protestom. Dimitrij Peskov už včera uviedol na tému „Skripal“, že ide o absurdnú situáciu, keďže britská strana obviňuje Rusko z niečoho, čo zatiaľ nedokáže ani z formulovať, keďže pochopiteľne nemajú dôkazy a všetky tie obvinenia sú falošné nelogické absurdné. Dnes Dimitrij Peskov uviedol, že Kremeľ ľutuje rozhodnutie niektorých krajín o vyhostení ruských diplomatov. Rusko na to bude reagovať na základe zásady reciprocity. „Budeme analyzovať situáciu v nadväznosti na deklarované rozhodnutia niekoľkých krajín vyhostiť našich diplomatov a hlavnú analýzu urobí naše ministerstvo zahraničných vecí. Prezidentovi sa predložia návrhy na podniknutie odvetných krokov,“ – zdôraznil Peskov.

Minulotýždňové vyjadrenie Sergeja Lavrova ku kauze Skripal

Návrat Ruska na svetovú scénu v pozícii suverénnej krajiny a spravodlivého partnera, ktoré odporuje diktátom a ultimátam, spôsobuje nervózne reakcie západných krajín, povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov minulý štvrtok na fóre Rusko – krajina príležitostí. „Po návrate Ruska na svetovú scénu, ktoré neprikazuje iným krajinám a netoleruje diktovanie ani ultimáta, nastala veľmi nervózna reakcia od západných krajín. Reakcia našich západných partnerov je doslova veľmi bolestivá,“ – povedal minister a dodal, že „Bezvýsledne.“

„Nežiadame o konfrontáciu nikoho, chceme spolupracovať so všetkými za spravodlivých podmienok na základe vzájomného rešpektu a hľadania rovnováhy záujmov a vzájomne prijateľných prístupov. Podstatou toho, čo sa aktuálne deje na svetovej scéne, je kategorická neochota Spojených štátov a jej západných spojencov súhlasiť s tým, že 500-ročné obdobie západnej nadvlády vo svetových záležitostiach sa blíži ku koncu,“ – povedal Lavrov a dodal, že prechod k novému, multipolárnemu, demokratickému a spravodlivému svetovému poriadku bude trvať dlho, ale už teraz je tento prechod bolestivý pre tých, ktorí majú vo zvyku riadiť svet po stáročia. „Sú zvyknutý ovládať hrad,“ – dodal Lavrov.

Ruský špičkový diplomat odmietol jednanie Londýna a označil ho za poburujúce

„Činnosť britskej vlády v posledných dňoch po otrávení Sergeja Skripala, ktorý bol odsúdený v Rusku za špionáž pre Britániu, porušila všetky hranice slušnosti, keďže obviňujú Rusko na základe ničoho. Odpoveď Ruska na opatrenia Londýna proti Moskve bude veľmi skoro nasledovať,“ – zdôraznil Lavrov.

Sergej Lavrov „Pre nich priznanie nie je kráľovský dôkaz, ale už samotné podozrenie, ktoré sami predložili, musí byť vnímané celým svetovým spoločenstvom ako kráľovský dôkaz“.

Ďalšie informácie ohľadne kauzy Skripal v staršom článku Využíva Spojené kráľovstvo otravu Skripalovcov v britskej reštaurácii na protiruskú rétoriku a na presadenie nového zákona ?

Zdroj: Tacc, Министерство иностранных дел Российской Федерации