Vydierajú Spojené štáty európske krajiny ?

Moskva od 4. marca doteraz nedostala žiadnu odpoveď od Londýna a Washingtonu, na svoju žiadosť o poskytnutie oficiálnych materiálov o incidente, s údajnou otravou bývalého ruského vojenského spravodajského dôstojníka Sergeja Skripala v Salisbury, v Spojenom kráľovstve, povedala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharovová. Americký veľvyslanec v Rusku Jon Huntsman v pondelok povedal, že britská strana rozoslala istý materiál ohľadne kauzy Skripal počas briefingu zahraničných diplomatov v Moskve. Zacharovová na to odpovedala, že „Tento tlačený materiál, určitý dokument, určitý zoznam tém alebo možno skôr londýnske domnienky o tom, čo sa stalo v Salisbury, sa nikdy nedostali do médií a ani do našich rúk. Novinári sa pokúsili získať tento dokument, skúšali sme to aj my a poslali sme zodpovedajúce otázky našim britským aj americkým kolegom a nedostali sme žiadnu odpoveď.“

Ruské ministerstvo zahraničných vecí znova požiadalo veľvyslanectvo Spojených štátov amerických a Veľkú Britániu, aby poskytli informácie z britského spisu o kauze Skripal, povedala hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharovová utorok. Odpoveď americkeho veľvyslanca v Rusku Jona Huntsmana: „Myslím, že sa musíte pozrieť na informácie, ktoré Spojené kráľovstvo vydalo verejne. Urobili veľmi dobrú prácu. Dali to dohromady v príručke, preto by som vás odkázal na tento materiál, pretože to bola veľmi presvedčivá prezentácia.“

Zacharovová položila nasledujúcu otázku. „Na základe akých dôkazov USA urobili rozhodnutie, že Rusko je“ vinné „? Ak boli spisy odovzdané členským štátom EÚ a USA, potom prečo neboli zverejnené? A čo je najdôležitejšie, prečo boli rozhodnutia prijaté bez toho, aby boli viazané na akýkoľvek súd alebo vyšetrovanie ?“

Sergej Lavrov sa v utorok vyjadril na tému „Skripal“ a vyhostenie diplomatov

Moskva nebude tolerovať hrubosť západných krajín a určite bude reagovať na vyhostenie diplomatov, uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. „Buďte si istý, že budeme reagovať. Dôvodom je, že nikto by netoleroval takú hrubosť a ani my nebudeme,“ – povedal Lavrov médiám.

„Rozhodnutie niektorých západných krajín o vyhostení ruských diplomatov je výsledkom kolosálnej vydieračskej kampane a tlaku zo strany Spojených štátov,“ – uviedol Lavrov.

„Záver, ktorý sa ľahko ponúka, je, že sme mali pravdu, keď sme povedali viac ako raz, že skutočne nezávislých krajín v modernom svete a v modernej Európe, je veľmi málo. Keď sú jeden alebo dvaja diplomati vyzvaní, aby opustili túto alebo tú krajinu, s ospravedlnením šepkaním do uší, s istotou vieme, že je to výsledok kolosálneho tlaku a kolosálneho vydierania, čo je hlavný nástroj Washingtonu na medzinárodnej scéne. To je to, čo počujeme v tejto situácii a napríklad vo vzťahu k palestínskemu problému. Nebudeme dávať Palestínčanom žiadne peniaze, kým nepovedia, že budú súhlasiť s myšlienkou, ktorú sme ešte nestanovili. Inými slovami, takýto prístup začali pokladať za samozrejmosť. Tieto výpovede (obvinenia proti Rusku v súvislosti s údajnou otravou) sú urážkou anglosaského systému britskej justícii,“ – povedal Lavrov.

Lavrov ďalej uviedol, že podľa jeho názoru rozhodnutia západných krajín odráža odhodlanie vládnucich elít, ignorovať hlas ľudí.

„Nemecký denník Die Welt uskutočnil prieskum, v ktorom požiadal respondentov, aby odpovedali či by zaviedli viac sankcií proti Rusku, pričom viac ako 80% respondentov uviedlo, že nie. Tieto mechanizmy priamej demokracie treba používať častejšie,“ – dodal Lavrov.

Slovenská republika

Nový premiér Slovenskej republiky Peter Pellegríni zatiaľ odolal tlaku ohľadne vyhostenia ruských diplomatov a spolu s predstaviteľmi koaličných strán vyzvali zachovať zodpovednosť vo vzťahu s Ruskom a počkať na jasné dôkazy.

Rakúska republika

„Aj keby sa ukázalo, že za útok nervovou látkou v Salisbury stojí Rusko, na postoji Rakúska sa nič nezmení,“ oznámila rakúska ministerka za Slobodnú stranu Rakúska (FPÖ) v rozhovore s agentúrou APA, v ktorom dodala, že „je potrebné udržať všetky komunikačné kanály“.

Absurdné rozhodnutia európskych a amerických politikov ohľadne kauzy Skripal sa dostali na novú úroveň

Spojené štáty v pondelok oznámili, že vyhostia 48 ruských diplomatov a 12 pracovníkov OSN, naviac ruská ambasáda v Seattly bude zatvorená. Pracovníci ministerstva zahraničia Ruskej federácie majú sedem dní na opustenie územia Spojených štátov. Toto rozhodnutie sa urobilo ako prejav solidarity so Spojeným kráľovstvom v kauze Skripal, oznámil Biely dom. Niektoré krajiny Európskej únie sa tiež rozhodli vypovedať ruských diplomatov, z toho istého dôvodu ako Spojené štáty a tým je solidarita v kauze Skripal so Spojeným kráľovstvom. Počet vypovedaných ruských diplomatov z krajín EU by mal prekročiť číslo 30. Spojené kráľovstvo už predtým vyhostilo 23 ruských diplomatov zo svojho územia, ako reakciu na údajný pokus Ruskej federácie o otravu Skripalovcov v britskom meste Salisbury. Ruská federácia odpovedala vyhostením 23 britských diplomatov a zatvorením britskej ambasády v Petrohrade.

Miesto dôkazov slová „pravdepodobne, údajne, zrejme a asi“

Takzvaná kauza Skripal nabrala nové absurdné rozmery, keďže obvinenia britských politikov ohľadne pokusu o otravu Skripalovcov na adresu Ruska, sú postavené na slovách „pravdepodobne, údajne, zrejme a asi“. Tieto mediálne obvinenia prišli po niekoľkých hodinách od pokusu o otravu, údajne nervovým paralytickým plynom s názvom „Novichok“, ktorý sa vyvíjal na území Uzbekistanu, tesne pred pádom Sovietskeho zväzu, a ktorý sa nikdy nenachádzal v arzenále chemických zbraní armády Ruskej federácie, čo potvrdila aj OPCW. V devedesiatich rokoch Spojené štáty odviezli zariadenia z výskumného laboratória v Uzbekistane do USA. Zároveň britský minister zahraničia potvrdil, že „Novichok“ vlastní za účelom výskumu, aj britské laboratórium, ktoré sa nachádza len 16 km od miesta, kde bol údajne spáchaný pokus o otravu Skripala a jeho dcéry, ktorí ležia v nemocnici v stabilizovanom stave. Organizácia pre zákaz a kontrolu chemických zbraní OPCW minulý rok potvrdila, že Ruská federácia splnila svoj záväzok zničenia všetkých chemických zbraní zo svojho arzenálu a upozornila, že Spojené štáty a ďalšie krajiny, ktoré podpísali dohodu o zničení vlastných chemických zbraní, ju ešte nenaplnili.

Minulotýždňové vyjadrenie Sergeja Lavrova ku kauze Skripal

Návrat Ruska na svetovú scénu v pozícii suverénnej krajiny a spravodlivého partnera, ktoré odporuje diktátom a ultimátam, spôsobuje nervózne reakcie západných krajín, povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov minulý štvrtok na fóre Rusko – krajina príležitostí. „Po návrate Ruska na svetovú scénu, ktoré neprikazuje iným krajinám a netoleruje diktovanie ani ultimáta, nastala veľmi nervózna reakcia od západných krajín. Reakcia našich západných partnerov je doslova veľmi bolestivá,“ – povedal minister a dodal, že „Bezvýsledne.“

„Nežiadame o konfrontáciu nikoho, chceme spolupracovať so všetkými za spravodlivých podmienok na základe vzájomného rešpektu a hľadania rovnováhy záujmov a vzájomne prijateľných prístupov. Podstatou toho, čo sa aktuálne deje na svetovej scéne, je kategorická neochota Spojených štátov a jej západných spojencov súhlasiť s tým, že 500-ročné obdobie západnej nadvlády vo svetových záležitostiach sa blíži ku koncu,“ – povedal Lavrov a dodal, že prechod k novému, multipolárnemu, demokratickému a spravodlivému svetovému poriadku bude trvať dlho, ale už teraz je tento prechod bolestivý pre tých, ktorí majú vo zvyku riadiť svet po stáročia. „Sú zvyknutý ovládať hrad,“ – dodal Lavrov.

Ruský špičkový diplomat odmietol jednanie Londýna a označil ho za poburujúce

„Činnosť britskej vlády v posledných dňoch po otrávení Sergeja Skripala, ktorý bol odsúdený v Rusku za špionáž pre Britániu, porušila všetky hranice slušnosti, keďže obviňujú Rusko na základe ničoho. Odpoveď Ruska na opatrenia Londýna proti Moskve bude veľmi skoro nasledovať,“ – zdôraznil Lavrov.

Sergej Lavrov „Pre nich priznanie nie je kráľovský dôkaz, ale už samotné podozrenie, ktoré sami predložili, musí byť vnímané celým svetovým spoločenstvom ako kráľovský dôkaz“.

Ďalšie informácie ohľadne kauzy Skripal v staršom článku Využíva Spojené kráľovstvo otravu Skripalovcov v britskej reštaurácii na protiruskú rétoriku a na presadenie nového zákona ?

Zdroj: Tacc, Министерство иностранных дел Российской Федерации