Ministerstvo zahraničia Ruskej federácie zverejnilo stanovisko k udalostiam ohľadne kauzy Skripal

Analýza prípadu otravy bývalého plukovníka GRU Sergeja Skripala a jeho dcéry Júlie naznačuje možnú účasť britských spravodajských služieb, uviedlo v stredu ministerstvo zahraničia Ruskej federácie. „Britské orgány systematicky preukazujú neschopnosť zabezpečiť bezpečnosť ruských občanov na ich území,“ – uviedlo ministerstvo a pokračovalo, že „Príkladom sú otrava bývalého dôstojníka FSB Alexandra Litvinenka, smrť ruských podnikateľov Badriho Patarkatsišviliho a Alexandra Perepilichnyho za nejasných okolností, tajomná „samovražda“ Borisa Berezovského a uškrtenie jeho obchodného partnera Nikolaja Gluškova a napokon pokus o zabitie Sergeja Skripla a jeho dcéry Júlie“.

Londýn pri týchto prípadoch nerešpektoval všetky normy medzinárodného práva, etiky a zdravého rozumu. „Bez toho, aby preukázali akýkoľvek dôkaz a bez toho, aby predložili akýkoľvek konkrétny obraz o tom, čo sa stalo, Londýn obvinil Rusko z otravy svojich vlastných občanov(bol im udelený azyl), vrhol sa po názve nejakej chemickej látky, ktorú sme nikdy nepoužili a nemali v arzenáli a začal rozsiahlu politickú a mediálnu kampaň proti Ruskej federácii“.

Vyšetrovanie v Rusku

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie, ohlásený na ministerstve zahraničných vecí, 16. marca začal trestné vyšetrovanie pokusu o vraždu Júlie Skripalovej (ruská občianka) a pripravil príslušnú žiadosť ohľadne vyšetrovacieho spisu od britských vyšetrovateľov. „Očakávame konkrétnu interakciu z Londýna v rámci nášho vyšetrovania vykonávaného našimi orgánmi činnými v trestnom konaní,“ – uviedlo ministerstvo.

Chovanie britských úradov v Moskve vyvoláva veľa otázok. Obyvateľstvo samotnej Británie je v nevedomosti o kľúčových momentoch tohto vážneho incidentu, pri ktorom mohla byť použitá chemická zbraň. „Informácie o aktivitách tajného laboratória nachádzajúceho sa v blízkosti mesta Salisbury v Porton Down, kde sa nachádzajú známe chemické zbrane, sú tajné,“ – uviedlo ministerstvo.

Britské špeciálne služby

Ministerstve zahraničných vecí Ruskej federácie ďalej uviedlo, že londýnska vláda sa po svete snaží rozvinúť kampaň na vytvorenie absolútnej domnienky ruskej viny v kauze Skripal. „V tomto prípade existuje úmyselná zámerná eskalácia konfrontácie, ktorá má zabrániť politickej a diplomatickej spolupráci, aby sa incident v Salisbury nemohol objektívne a komplexné vyšetriť, a naviac tento prípad sa začína zneužívať na demonštráciu sily na ruských hraniciach,“ – zdôraznili na ministerstve zahraničia Ruskej federácie.

„Analýza všetkých okolností svedčí o zaujatosti britských úradov pri hľadaní skutočných motívov a zistení páchateľov zločinu v Salisbury a vedie nás k myšlienke, možného zapojenia britských špeciálnych služieb v tomto prípade. Ak ruská strana nebude mať presvedčivé dôkazy o opaku, budeme sa domnievať, že v dôsledku najväčšej politickej provokácie sa zaoberáme pokusom o vraždu našich spoluobčanov,“ – uviedlo ministerstvo a dodalo, že „Dôkazné bremeno v tomto príbehu spočíva práve na britskej strane.“

Miesto dôkazov slová „pravdepodobne, údajne, zrejme a asi“

Takzvaná kauza Skripal nabrala nové absurdné rozmery, keďže obvinenia britských politikov ohľadne pokusu o otravu Skripalovcov na adresu Ruska, sú postavené na slovách „pravdepodobne, údajne, zrejme a asi“. Tieto mediálne obvinenia prišli po niekoľkých hodinách od pokusu o otravu, údajne nervovým paralytickým plynom s názvom „Novichok“, ktorý sa vyvíjal na území Uzbekistanu, tesne pred pádom Sovietskeho zväzu, a ktorý sa nikdy nenachádzal v arzenále chemických zbraní armády Ruskej federácie, čo potvrdila aj OPCW. V devedesiatich rokoch Spojené štáty odviezli zariadenia z výskumného laboratória v Uzbekistane do USA. Zároveň britský minister zahraničia potvrdil, že „Novichok“ vlastní za účelom výskumu, aj britské laboratórium, ktoré sa nachádza len 16 km od miesta, kde bol údajne spáchaný pokus o otravu Skripala a jeho dcéry, ktorí ležia v nemocnici v stabilizovanom stave. Organizácia pre zákaz a kontrolu chemických zbraní OPCW minulý rok potvrdila, že Ruská federácia splnila svoj záväzok zničenia všetkých chemických zbraní zo svojho arzenálu a upozornila, že Spojené štáty a ďalšie krajiny, ktoré podpísali dohodu o zničení vlastných chemických zbraní, ju ešte nenaplnili.

Británia nemá záujem o odpovede Ruskej federácie ohľadne kauzy Skripal

Ruské ministerstvo zahraničných vecí minulý týžden v stredu zorganizovalo briefing pre zahraničných veľvyslancov, ktorého cieľom je objasniť všetky známe okolnosti, ktoré súvisia s takzvaným prípadom Skripal. Okrem veľvyslancov sa tohto briefingu zúčastnili aj odborníci na chemické zbrane, aby uviedli na pravú mieru medializované informácie o chemickej zbrani, ktorá bola údajne použitá v prípade otravy Skripalovcov. „Prostredníctvom spoločných diplomatických kanálov budeme pripravení pokračovať v komunikácii so všetkými, pretože je veľmi dôležité, aby okolo tohto vážneho problému nezostali žiadne otázky nezodpovedané,“ – povedal Vladimir Yermakov riaditeľ odboru kontroly a nešírenia zbraní. Diplomat ďalej poukázal na to, že Spojené kráľovstvo nepreukázalo žiadnu ochotu pokračovať v dialógu. „Úprimne povedané, som šokovaný tým, čo sme mohli počuť od svojich britských kolegov takzvaných politikov. Je veľmi ťažké týchto ľudí nazvať politikmi,“ – poznamenal. „Hanbím sa za to, čo títo ľudia šíria z Londýna, hanbím sa za týchto ľudí – britských diplomatov a expertov, s ktorými sme komunikovali počas mnohých desaťročí,“ – povedal počas briefingu diplomat. Vladimir Yermakov ďalej poznamenal, že záväzky z Dohovoru proti chemickým zbraniam hovoria jasne, že v takomto prípade predpokladá jasný a jednoduchý mechanizmus dvojstranných konzultácií, ktorý Londýn odmietol a dodal, že „Sledujeme vývoj vývoja prípadu Skripal a zaznamenávame absolútne všetko“. Dimitrij Peskov okomentoval neprítomnosť britského zástupcu na briefingu MZ RF a povedal, že „Neprítomnosť zástupcu Veľkej Británie na briefingu ministerstva zahraničných vecí svedčí o neochote počuť odpovede Ruskej federácie na otázky, ktoré položil Londýn. Nemôžem sa zdržať a nepovedať, že možno to je ďalší výrečný prejav absurdnej situácie, keď sa kladú otázky a nepríde nikto, aby mohol počuť odpovede,“ – povedal Peskov

Minulotýždňové vyjadrenie Sergeja Lavrova ku kauze Skripal

Návrat Ruska na svetovú scénu v pozícii suverénnej krajiny a spravodlivého partnera, ktoré odporuje diktátom a ultimátam, spôsobuje nervózne reakcie západných krajín, povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov minulý štvrtok na fóre Rusko – krajina príležitostí. „Po návrate Ruska na svetovú scénu, ktoré neprikazuje iným krajinám a netoleruje diktovanie ani ultimáta, nastala veľmi nervózna reakcia od západných krajín. Reakcia našich západných partnerov je doslova veľmi bolestivá,“ – povedal minister a dodal, že „Bezvýsledne.“

„Nežiadame o konfrontáciu nikoho, chceme spolupracovať so všetkými za spravodlivých podmienok na základe vzájomného rešpektu a hľadania rovnováhy záujmov a vzájomne prijateľných prístupov. Podstatou toho, čo sa aktuálne deje na svetovej scéne, je kategorická neochota Spojených štátov a jej západných spojencov súhlasiť s tým, že 500-ročné obdobie západnej nadvlády vo svetových záležitostiach sa blíži ku koncu,“ – povedal Lavrov a dodal, že prechod k novému, multipolárnemu, demokratickému a spravodlivému svetovému poriadku bude trvať dlho, ale už teraz je tento prechod bolestivý pre tých, ktorí majú vo zvyku riadiť svet po stáročia. „Sú zvyknutý ovládať hrad,“ – dodal Lavrov.

„Činnosť britskej vlády v posledných dňoch po otrávení Sergeja Skripala, ktorý bol odsúdený v Rusku za špionáž pre Britániu, porušila všetky hranice slušnosti, keďže obviňujú Rusko na základe ničoho.“ – povedal Lavrov.

Riaditeľ GRU v rokoch 1992-1997

Bývalý riaditeľ hlavného spravodajského oddelenia ruského generálneho štábu (GRU) Fyodor Ladygin, sa vyjadril ohľadne údajného pokusu o vraždu bývalého plukovníka GRU Sergeja Skripala, a označil ho za úplný nezmysel. „Ruská spravodajská agentúra, kde som mal veľkú česť pracovať dlhé roky, nikdy opakujem, nikdy nepoužila taký hnusný nezmysel, ktorý sa jej Veľká Británia pokúša pripísať,“ – povedal Ladygin, ktorý viedol GRU v rokoch 1992-1997.

Podľa Ladygina, bývalý plukovník GRU Sergej Skripal nebol pre ruskú spravodajskú službu zaujímavý. „Pre nás je osud zradcov ľahostajný, pretože zradci zomrú hneď – pamäť im úplne prestane existovať, pomocou vymývania mozgu.“

Skripal

Skripal je 66-ročný bývalý plukovník Generálneho riaditeľstva pre spravodajstvo (GRU) Generálneho štábu ozbrojených síl Ruskej federácie a bývalý učiteľ na Vojensko-diplomatickej akadémii. V roku 1995 bol počas služobnej cesty do Španielska prijatý britskou spravodajskou službou a niekoľko rokov odovzdával informácie MI-6 (britská tajná služba), ktoré tvorili štátne tajomstvá (tajné dokumenty, informácie o ruských agentoch v zahraničí a o tajných zariadeniach v Rusku). Špióna sa podarilo zatknutý v roku 2004 a v roku 2006, bol odsúdený na 13 rokov väzenia, prišiel o hodnosť plukovníka a boli mu odobraté štátne vyznamenania. V roku 2010 bol Skripal vymenení v rámci väčšej výmeny za ruských špiónov, ktorý boli chytený v USA, a následne bol Skripalovi okamžite udelený azyl v Spojenom kráľovstve. 4. marca 2018 bol bývalí plukovník a jeho dcéra nájdení v bezvedomí na lavičke v The Maltings v Salisbury. Na telách Sergeja a Júlie Skripalovcov, nebolo zistené žiadne viditeľné zranenie a boli hospitalizovaní na pohotovostnom oddelení miestnej nemocnice. V súčasnosti sú v nemocnici v stabilizovanom stave a ostatné osoby hospitalizované v súvislosti s incidentom v Salisbury, boli prepustené.

Šablóna práve používaná aj na Slovensku (Zamyslenie autora prekladu)

Západné krajiny na čele s USA v posledných rokoch radi používajú šablónu obvinenie bez dôkazov, ktoré následne svetové média začnú používať a posunú to pomocou „odborníkov“ na politiku a bezpečnosť do ďalšej roviny a tou je informovať o tom v štýle, že to je fakt. V nasledujúcej fáze západní politici, média a „odborníci“ začnú rozoberať potrebné protiopatrenia ako sú sankcie, nové zákony, vojenská agresia voči suverénnemu štátu, zablokovanie účtov, predčasné voľby a iné. Práve tieto protiopatrenia sú hlavným dôvodom, prečo potrebovali „mediálnu zámienku“, aby ich potenciálny voliči to akceptovali. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov uviedol vynikajúci príklad keď povedal, že „Prokurátor ZSSR Andrej Vyšinský zaviedol pojem „priznanie je kráľovský dôkaz“. V tomto prípade naši britskí kolegovia a tí, ktorí ich neoprávnene podporujú bez toho, aby vedeli výsledky vyšetrovania, ktoré ešte nebolo dokončené, už vedia kto je vinník. Pre nich priznanie nie je kráľovský dôkaz, ale už samotné podozrenie, ktoré sami predložili, musí byť vnímané celým svetovým spoločenstvom ako kráľovský dôkaz“. Média od 6. marca informujú len o „ruskej stope“ a potrebných protiopatreniach a vôbec neinformujú o reálnom priebehu vyšetrovania lebo to už nie je podstatné, keďže mediálna zámienka už poslúžila. Nádherná ukážka tejto šablóny a práce „odborníkov a expertov“, je napríklad stredajší článok na pravde „Lajčák povoláva z Moskvy slovenského veľvyslanca, nevylučuje vyhostenie ruských diplomatov,“ kde v odstavci „Akt solidarity“, „odborníčka“ na EÚ Aneta Világi prezentuje potrebnú „solidaritu“, prípadne odstavec, v ktorom minister Lajčák prezentuje názor, že Rusko musí spolupracovať pri vyšetrovaní a úplne zamlčal fakt, že británia odmieta oficiálnu komunikáciu a aj poskytnutie informácií, čo je porušenie medzinárodného práva, keďže ide aj o ruských občanov a prevažná časť článku úplne ignoruje skutočnosť, že británia zatiaľ nedokázala prezentovať žiadny dôkaz a jej obvinenia na adresu Ruskej federácie, stoja na slovách ako sú „najpravdepodobnejšie, zrejme, asi a údajne“.

Zdroj: Tacc, Министерство иностранных дел Российской Федерации, Красная Звезда, Министерство обороны Российской Федерации