Americké tajné služby sa zúfalo snažia naverbovať vyhostených ruských diplomatov

Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie v piatok informovalo, že zaznamenáva rastúci počet provokatívnych krokov proti ruským diplomatom v USA. Po neopodstatnenom rozhodnutí vyhostiť 60 členov ruského diplomatického štábu z USA, americké tajné služby v posledných dňoch uskutočňujú horlivé pokusy nadviazať kontakt s personálom ruských diplomatických misií. Vyhosteným diplomatom bola ponúknutá „pomoc“, za cenu vstupu do tajných vzťahov „vzájomného prospechu“. Naši kolegovia sú prakticky obťažovaní návrhmi tohto druhu, uviedlo MZ RF.

„USA jednoznačne prichádzajú so schémou, podľa ktorej štátne orgány bezdôvodne vyhostia ruských diplomatov, a zároveň tajné služby sa pokúšajú využiť túto situáciu, keď sa ich snažia „naverbovať“, uviedlo MZ RF a poznamenalo, že „Zlá správa pre nich je, že to nefunguje, ale ich správanie (amerických tajných služieb) je cynické a nepríjemné, ako keby Washington úplne prekročil hranice vzájomnej slušnosti. Berieme na vedomie všetky prípady tohto druhu a vyvodíme z nich závery“.

Ruská federácia recipročne vyhostila diplomatov z 23 krajín

Ministerstvo zahraničia Ruskej federácie si v piatok predvolalo zástupcov 23 krajín, ktorým oznámilo, že im recipročne vyhostia rovnaký počet diplomatov. Na odchod z Ruska im poskytli čas do 5. apríla. V prípade Belgicka, Maďarska, Čiernej hory a Gruzínska si Ruská federácia ponechala právo vyhostenia do budúcnosti, keďže tieto krajiny im vyhostili po jednom diplomatovi. V prípade Spojených štátov, ktoré uzatvorili ruskú ambasádu v americkom Seattle, im okrem vyhostenia rovnakého počtu diplomatov tiež uzatvoria americkú ambasádu, ktorá sa nachádza v Petrohrade. Zástupcovi Spojeného kráľovstva oznámili, že počet ich diplomatov musí byť znížený na rovnaký počet, ako je počet ruských diplomatov v Británii.

Zdroj: Tacc, Министерство иностранных дел Российской Федерации