Prezident Ruskej federácie zahájil výstavbu prvej jadrovej elektrárne v Tureckej republike

V utorok ruský prezident začal dvojdňovú pracovnú návštevu Turecka, počas ktorej sa spolu s tureckým prezidentom zúčastnil slávnostnej ceremónie začiatku výstavby novej jadrovej elektrárne Akkuyu. Jadrová elektráreň Akkuyu v Turecku bude vybudovaná s využitím najlepších moderných technológií, podobných tým, ktoré sa používajú v Rusku, povedal Putin. „Pri výstavbe závodu budú použité najmodernejšie technické riešenia, ktoré sú ekonomicky efektívne a zároveň používajú spoľahlivé technológie,“ – povedal ruský prezident. Ruský líder sľúbil, že počas výstavby jadrovej elektrárne budú dodržané najvyššie štandardy bezpečnosti a najprísnejšie environmentálne požiadavky. Putin zdôraznil, že výstavba prvej jadrovej elektrárne v Turecku vytvorí základ pre jadrový priemysel tejto krajiny. „Začíname s vytváraním nového priemyslu. Turecko je vysoko rozvinutým štátom z hľadiska technológie a hospodárstva, ale ide o novú etapu, nový krok v rozvoji ekonomiky Tureckej republiky, “ – povedal ruský líder.

Zvýšenie atraktívnosti investícií

Rozhodnutie Turecka udeliť strategický status projektu jadrovej elektrárne Akkuyu zvýši jeho realizovateľnosť a investičnú príťažlivosť, povedal Putin. „Chceme poďakovať Turecku za to, že nášmu spoločnému projektu udelilo strategické investičné postavenie a rozšírilo zoznam úľav, ktoré urýchlia jeho realizovateľnosť. Toto rozhodnutie spravilo projekt nákladovo efektívny a prospešný, a zároveň výrazne zvýšilo jeho investičnú príťažlivosť,“ – poznamenal ruský prezident.

Putin zdôraznil odhodlanie Ruska aktívne spolupracovať s Tureckom pri výcviku personálu na prevádzku a údržbu elektrárne. Ruský líder zdôraznil, že už viac ako 220 tureckých študentov v súčasnosti študovalo jadrovú energiu na ruských univerzitách, zatiaľ čo 35 tureckých štátnych príslušníkov už získalo titul od Národnej výskumnej jadrovej univerzity MEPhI, jednej z popredných univerzít v oblasti jadrovej energie. Putin tiež uviedol, že plánuje návštevu slávnostného spustenia jadrovej elektrárne Akkuyu v Turecku, ktorá sa plánuje na rok 2023.

O projekte

Ruská federácia a Turecká republika sa dohodli na spoločnej výstavbe jadrovej elektrárne v roku 2010. Dohoda stanovuje výstavbu štyroch pohonných jednotiek v provincii Mersin na juhu Turecka s celkovou kapacitou 4800 MW. Jadrová elektráreň bude ročne generovať 35 miliárd kWh elektrickej energie. Finančné náklady na stavbu jadrovej elektrárne dosiahnu 20 miliárd dolárov. Projekt je 100% financovaný ruskou stranou a podľa medzivládnej dohody, najmenej 51% akcií bude patriť ruským spoločnostiam, zatiaľ čo 49% sa môže predať investorom.

Zdroj: Taсс, Президент России