Spojené kráľovstvo naďalej odmieta spoluprácu s Ruskou federáciou v kauze Skripal

Moskva akceptuje výsledky vyšetrovania pokusu o otravu bývalého ruského vojenského dôstojníka spravodajskej služby (GRU), plukovníka Sergeja Skripala a jeho dcéry za predpokladu, že sa bude môcť spolupodieľať na vyšetrovaní, povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vo štvrtok novinárom. „Budeme akceptovať výsledky akéhokoľvek vyšetrovania, ktorého sa budeme môcť účastniť, a ktoré bude transparentné, nie tajné,“ – povedal ruský šéf diplomacie.

Lavrov poukázal na to, že Londýn sa pokúšal udržať vyšetrovanie prípadu Skripal v tajnosti

„Od 12. marca sme poslali viac ako desať oficiálnych správ požadujúcich prístup k vyšetrovaniu,“ – poznamenal Lavrov a dodal, že „žiadosti boli odmietnuté“. Ruský šéf diplomacie poukázal na to, že Moskva očakáva, že Londýn, Paríž a Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) nakoniec odpovedia na otázky, ktoré im predložila Moskva. „Otázky, ktoré sme predložili Veľkej Británii, Francúzsku a OPCW, sú mimoriadne profesionálne a špecifické,“ – povedal Lavrov a dodal, že „očakávame, že nakoniec prídu s odpoveďami“.

Dôkazy

Moskva v prípade Skripal nebude akceptovať obvinenia na základe slov a bude naďalej požadovať dôkazy, povedal Lavrov. „Nemôžeme akceptovať výsledky súčasného vyšetrovania, keďže sa na ňom nezúčastňujeme a snažia sa ho udržať v tajnosti,“ – povedal Lavrov. „Londýn vyhlásil, že výsledky testov, ktoré uskutočnila OPCW, nebudú poskytnuté Rusku, čo znamená, že nebudú poskytnuté nikomu inému len Britom“, – dodal. „Už dávno sme prestali veriť tvrdeniam postavených len na slovách, ktoré iní hovoria, a týka sa to predovšetkým našich západných partnerov“, – zdôraznil ruský diplomat.

Británia odmietla ruskú iniciatívu založenia rusko-britskej vyšetrovacej skupiny v kauze Skripal

„Bohužiaľ, naši západní kolegovia zablokovali prijatie rozhodnutia, ktoré by mohlo zabezpečiť spravodlivé vyšetrovanie,“ – poznamenal Lavrov a dodal, že „odmietnutie tohto návrhu je zavádzanie tých, ktorí majú záujem zistiť, kto je vinný za incident Salisbury“.

Skripal

Skripal je 66-ročný bývalý plukovník Generálneho riaditeľstva pre spravodajstvo (GRU) Generálneho štábu ozbrojených síl Ruskej federácie a bývalý učiteľ na Vojensko-diplomatickej akadémii. V roku 1995 bol počas služobnej cesty do Španielska prijatý britskou spravodajskou službou a niekoľko rokov odovzdával informácie MI-6 (britská tajná služba), ktoré tvorili štátne tajomstvá (tajné dokumenty, informácie o ruských agentoch v zahraničí a o tajných zariadeniach v Rusku). Špióna sa podarilo zatknutý v roku 2004 a v roku 2006, bol odsúdený na 13 rokov väzenia, prišiel o hodnosť plukovníka a boli mu odobraté štátne vyznamenania. V roku 2010 bol Skripal vymenení v rámci väčšej výmeny za ruských špiónov, ktorý boli chytený v USA, a následne bol Skripalovi okamžite udelený azyl v Spojenom kráľovstve. 4. marca 2018 bol bývalí plukovník a jeho dcéra nájdení v bezvedomí na lavičke v The Maltings v Salisbury. Na telách Sergeja a Júlie Skripalovcov, nebolo zistené žiadne viditeľné zranenie a boli hospitalizovaní na pohotovostnom oddelení miestnej nemocnice. Júlia Skripalová už je pri plnom vedomí a normálne komunikuje. Pre média vydala vyhlásenie, že ďakuje nemocnici aj miestnym ľudom za podporu, ktorú jej vyjadrili a oznámila, že jej zdravotný stav je už v poriadku a bez následkov, a požiadala média aby rešpektovali jej právo na súkromie. Zdravotný stav jej otca zostáva stabilizovaný a podľa posledných informácii už tiež nabral vedomie a začal komunikovať. Ostatné osoby hospitalizované v súvislosti s incidentom v Salisbury, boli z nemocnici prepustené.

Miesto dôkazov slová „pravdepodobne, údajne, zrejme a asi“

Takzvaná kauza Skripal nabrala nové absurdné rozmery, keďže obvinenia britských politikov ohľadne pokusu o otravu Skripalovcov na adresu Ruska, sú postavené na slovách „pravdepodobne, údajne, zrejme a asi“. Tieto mediálne obvinenia prišli po niekoľkých hodinách od pokusu o otravu, údajne nervovým paralytickým plynom s názvom „Novichok“, ktorý sa vyvíjal na území Uzbekistanu, tesne pred pádom Sovietskeho zväzu, a ktorý sa nikdy nenachádzal v arzenáli chemických zbraní armády Ruskej federácie, čo potvrdila aj OPCW. V devedesiatich rokoch Spojené štáty odviezli zariadenia z výskumného laboratória v Uzbekistane do USA. Zároveň britský minister zahraničia potvrdil, že „Novichok“ vlastní za účelom výskumu, aj britské laboratórium, ktoré sa nachádza len 16 km od miesta, kde bol údajne spáchaný pokus o otravu Skripala a jeho dcéry, ktorí ležia v nemocnici v stabilizovanom stave. Organizácia pre zákaz a kontrolu chemických zbraní OPCW minulý rok potvrdila, že Ruská federácia splnila svoj záväzok zničenia všetkých chemických zbraní zo svojho arzenálu a upozornila, že Spojené štáty a ďalšie krajiny, ktoré podpísali dohodu o zničení vlastných chemických zbraní, ju ešte nenaplnili.

Zdroj: Tacc, Министерство иностранных дел Российской Федерации, Красная Звезда, Министерство обороны Российской Федерации