Západné krajiny znovu používajú svoj obľúbený termín „chemické zbrane“ tento krát v Sýrii

Ministerstvo zahraničia Ruskej federácie odmietlo sobotňajšie falošné správy o chemickom útoku sýrskych vládnych síl v Doume pri Damasku. „Falošné správy o používaní chlóru alebo iných chemických látok zo strany vládnych síl pokračujú,“ – uviedlo ministerstvo. „Včera sa objavila ďalšia časť takýchto zavádzajúcich informácií o údajnom chemickom útoku v Doume. Cieľom týchto falošných špekulácií, ktoré nie sú podložené žiadnymi faktami, je kryť teroristov a nezmieriteľnú radikálnu opozíciu, ktorá je proti politickému urovnaniu, a súčasne sa snaží ospravedlniť potenciálne vonkajšie vojenské údery, ktoré sú v rozpore s medzinárodným právom,“ – uviedlo ministerstvo zahraničia Ruskej federácie a dodalo, že „je potrebné znova upozorniť, že vojenská intervencia pod vytvorenými falošnými zámienkami v Sýrii, kde sú ruskí vojaci na žiadosť legitímnej vlády, sú absolútne neprijateľné a môžu spôsobiť najvážnejšie dôsledky,“ – uviedlo ministerstvo.

V nedeľu ministerstvo obrany Ruskej federácie odmietlo správy, že sýrske vládne sily používali chemické zbrane v meste Douma vo Východnej Ghoute. Podľa vedúceho ruského centra pre zmierenie vojenských strán v Sýrii generálmajora Jurija Yevtushenka tvrdenia o tom, že sýrske ozbrojené sily uvrhli v meste Douma sudovú nálož s chlórom, pochádza z takzvaných nezávislých mimovládnych organizácií vrátane skupiny pod názvom biele prilby, ktoré sú známe svojimi falošnými správami. Generál ďalej poznamenal, že Západ použil obvinenia z chemických útokov, aby narušil operáciu začínajúcu v nedeľu, keď evakuovali z Douma nezmieriteľných militantov zo skupiny Jaysh al-Islam.

Náčelník ruského generálneho štábu Valery Gerasimov už skôr uviedol, že ozbrojenci plánovali spáchať provokáciu za použitia chemických zbraní tak, aby to mohli mediálne prezentovať, že za použitím chemických zbraní stály vládne jednotky, čo by Spojeným štátom poslúžilo na ospravedlnenie vojenskej agresie voči suverénnemu štátu. Podľa Gerasimova je ruské ministerstvo obrany pripravené podniknúť odvetné opatrenia, proti prípadnému americkému útoku na Damask v prípade, že by ruskí vojaci v hlavnom meste Sýrie boli ohrození.

Východná Ghúta

Na rozkaz prezidenta Ruskej federácie bola jednostranne vyhlásená humanitárna prestávka v oblasti Východnej Ghúty, ktorá sa začala uskutočňovať od 27. februára každý deň od 09:00 do 14:00, ktorej cieľom je poskytnúť civilistom možnosť opustiť oblasť. Potrebné prvky infraštruktúry na realizáciu humanitárnych koridorov sú naďalej zabezpečené a ambulantné tímy sú v službe. V pripravenosti je zdravotnícke centrum, miesto distribúcie potravín a doprava na prepravu civilistov do prijímacieho miesta pre utečencov v Ed Duero. Informovanie obyvateľstva o všetkých dostupných kanáloch o trasách a pravidlách bezpečnej premávky prostredníctvom humanitárneho koridoru pokračuje a prostredníctvom médií, bola zriadená horúca linka centra pre zmierenie v Damasku. Teroristické organizácie na čele s Jabhat Al-Nusrou nerešpektujú prímerie a útočia na humanitárne koridory s cieľom zabrániť miestnemu obyvateľstvu opustiť vojnovú oblasť, aby ich mohli využiť ako živé štíty. Vládne jednotky pokračujú v bojoch proti teroristickej skupine Jabhat Al-Nusra a postupne oslobodzujú územie vo Východnej Ghúte za podpory miestneho obyvateľstva, čo im umožňuje rezolúcia 2401, keďže teroristické skupiny na čele s Jabhat Al-Nusrou neboli zahrnuté do prímeria, čo Spojené štáty pomocou posledného návrhu v RB OSN chceli zmeniť. Viac informácii o situácii vo Východnej Ghúte v staršom článku.

Zdroj: Минобороны России, Tacc, Министерство иностранных дел Российской Федерации, SANA