Moskva sa nebude podriaďovať ultimátam západu

Vyhostenie diplomatov Ruskej federácie je bezprecedentná provokácia, ktorá nemá nič spoločné s úlohami medzinárodnej spolupráce, uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na stretnutí s ruskými diplomatmi, ktorí boli vyhostení viacerými krajinami v súvislosti s prípadom otravy Sergeja Skripala. „Vyhostenie ruských diplomatov je bezprecedentná provokácia, ktorá nemá žiadnu súvislosť s úlohami rozšírenia medzinárodnej spolupráce a implementácie všetkých dohôd, ktoré vyplývajú z Charty OSN a dohôd zakotvených vo viacerých medzinárodných dokumentoch vrátane Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch,“ – povedal Lavrov a ďalej poznamenal, že „Budeme sa snažiť napriek vzniknutej situácii v súvislosti s nepredvídaným ukončením toľkých diplomatických misií, aby vaše nútené krátke prázdniny skončili čo najskôr, aby ste všetci čím skôr obnovili svoju činnosť na zahraničnopolitických frontoch našej obrovskej vlasti“.

Moskva sa nebude podriaďovať ultimátam západu, pretože to nie je vhodný jazyk vo vzťahoch s Ruskou federáciou.

Minister zahraničia Ruskej federácie Sergej Lavrov sa jednoznačné vyjadril na pokusy západných krajín komunikovať a jednať pomocou ultimát a konkrétne povedal, že „Samozrejme, budeme zrkadlovo odpovedať, nikdy sa nepodriadíme nejakým ultimátam, to nie je vhodný jazyk vo vzťahoch s Ruskou federáciou,“ – zdôraznil a dodal, že „Radšej by som nemal podrobne rozprávať o dôvodoch, prečo vaše misie v cudzích krajinách boli skrátené vopred, viete to príliš dobre. Tieto dôvody nemajú nič spoločné s prácou, ktorú ste urobili“.

Kauza Skripal

4. marca bol bývalý ruský vojenský spravodajský dôstojník Sergej Skripal vo veku 66 rokov, ktorý bol predtým odsúdený v Ruskej federácii za špionáž pre Spojené kráľovstvo, spolu s jeho dcérou Júliou nájdení v bezvedomí na lavičke v blízkosti obchodného centra Maltings v meste Salisbury vo Veľkej Británii. Polícia uviedla, že boli vystavení nervovému plynu.

Neskôr Londýn tvrdil, že toxín triedy Novichok bol údajne vyvinutý v Rusku. Týmto sa Spojené kráľovstvo ponáhľalo obviniť Rusko z účasti, pričom nepredložilo žiadne dôkazy. Moskva odmietla obvinenia, že sa zúčastnila incidentu, a poukazuje na to, že Ruská federácia nikdy neurobila výskum tejto toxickej chemickej látky. Organizácia pre zákaz a kontrolu chemických zbraní OPCW minulý rok potvrdila, že Ruská federácia splnila svoj záväzok zničenia všetkých chemických zbraní zo svojho arzenálu a upozornila, že Spojené štáty a ďalšie krajiny, ktoré podpísali dohodu o zničení vlastných chemických zbraní, ju ešte nenaplnili.

Mediálno-politická „show“

Bez poskytnutia akéhokoľvek dôkazu Londýn obvinil Moskvu z toho, že údajne stojí za pokusom o otravu Skripalovcov a vyhostil 23 ruských diplomatov a pozastavil všetky plánované bilaterálne kontakty na vysokej úrovni. V odpovedi Moskva vyhostila rovnaký počet britských diplomatov. V mediálno politickej „show“ solidarity západných krajín s Veľkou Britániou, Spojené štáty a väčšina krajín EU vyhostila niekoľko ruských diplomatov na základe slov „údajne, pravdepodobne a asi“. Po tomto kroku nasledovala zrkadlová reakcia Ruskej federácie, ktorá vyhostila rovnaký počet diplomatov západným krajinám, až na niekoľko výnimiek, kde si Rusko ponechalo právo vyhostiť diplomatov v budúcnosti.

Zdroj: Tacc, Министерство иностранных дел Российской Федерации