Ruská federácia odpovedala západným krajinám ohľadne situácie v Sýrii a v kauze Skripal

Ruská federácia je pripravená poskytnúť odborníkom OPCW bezpečnostné záruky ohľadom vyšetrovanie údajného incidentu s chemickými zbraňami v Sýrii, uviedol v utorok ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. „Douma bola úplne oslobodená od teroristov a je riadená vládnymi jednotkami spolu s ruskou vojenskou políciou, ktorá bola tiež nasadená do tejto oblasti,“ – povedal Lavrov a pokračoval, že „Ak sa vyžadujú bezpečnostné záruky pre inšpektorov OPCW, také záruky sa poskytnú“.

Podľa Sergeja Lavrova Moskva vyzvala odborníkov z OPCW, aby navštívili Doumu, s cieľom zistiť, čo sa tam stalo. „Zatiaľ sme nedostali odpoveď,“ – povedal Lavrov

„Počuli sme vyhlásenia z Haagu, že začali vyšetrovanie incidentu Douma,“ – povedal ruský šéf diplomacie. „Členovia Sýrskeho arabského červeného polmesiaca (SARC) a ruskí predstavitelia príslušných agentúr navštívili miesto údajného útoku v Doume, ale nenašli žiadne stopy po chemických zbraniach“ – oznámil Lavrov a pokračoval, „Výsledky výskumov na diaľku už nemôžeme považovať za samozrejmosť, keďže minulý rok vyšetrovanie použitia chemických zbraní v Sýrii tymto štýlom, vyústilo do skromnej správy obsahujúcej výrazy ako „vysoko možné“ a „veľmi pravdepodobné“,“.

„Poznáme skutočnú cenu takýchto výrazov a nikdy ich nebudeme považovať za vierohodné,“ – uzavrel ruský minister zahraničných vecí.

Ruská federácia v utorok podá návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN ohľadne vyslania špecialistov z OPCW aby mohli vyšetriť údajné použitie chemických zbraní v sýrskej Doume

„Navrhujeme návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá umožní OPCW plniť záväzky vyplývajúce z Dohovoru o zákaze chemických zbraní, vykonať vyšetrovanie vrátane kontroly na mieste a riadneho uchovania všetkých vzoriek odobratých pozdĺž dopravnej cesty laboratóriu a zabezpečiť, aby všetko bolo transparentné a spravodlivé. Návrh rezolúcie si bude vyžadovať práve tento druh vyšetrovania v reakcii na priamu výzvu sýrskej vlády, ktorá je pripravená prijať odborníkov v tejto oblasti už teraz,“ – povedal Lavrov.

Minister zahraničia Ruskej federácie sľúbil, že Moskva je pripravená zaručiť bezpečnosť expertov OPCW, ktorí budú vyšetrovať incident Douma

„Akékoľvek klamlivé ospravedlnenie, ako napríklad pochybnosti o bezpečnosti (odborníkov z OPCW), sa dá brať len ťažko vážne, keďže Douma bola vyčistená od teroristov a je pod kontrolou vládnych síl spolu s ruskou vojenskou políciou, ktorá je tiež na mieste,“ – povedal Lavrov a dodal, že „ak odborníci z OPCW potrebujú bezpečnostné záruky, poskytnú sa také záruky.“

Sýria – Skripal

„Každý kto chce zneužívať špekulácie o chemickej hrozbe na to, aby mohol presadzovať svoju anti-sýrsku a rusofóbnu politiku, bude brániť odborníkom z opätovného preskúmania oblasti pod zámienkou, že neexistujú bezpečnostné záruky, ktoré by sa vyrovnali verdiktu. V skutočnosti uznajú svoje skutočné plány, a tým potvrdia, že nemajú záujem o určenie pravdy ani v tomto prípade, ani v Chán Shaykhun, ani vo veci Skripal, ani kdekoľvek inde, a kedykoľvek sa pokúsia obviňovať Ruskú federáciu,“ – povedal Seregej Lavrov.

Bezpečnostná rada OSN odmietla rezolúciu Ruskej federácie

BR OSN hlasovala o rezolúcii, ktorú navrhla Ruská federácia s cieľom zabezpečiť objektívne vyšetrenie odborníkmi z OPCW, údajné použitie chemických zbraní v sýskej Doume. Rezolúciu podporilo 6 krajín a ďalších 7 na čele s USA hlasovalo proti.

Udalosti v Sýrii

Ministerstvo zahraničia Ruskej federácie odmietlo sobotňajšie falošné správy o chemickom útoku sýrskych vládnych síl v Doume pri Damasku 7. apríla. „Falošné správy o používaní chlóru alebo iných chemických látok zo strany vládnych síl pokračujú,“ – uviedlo ministerstvo. „Včera sa objavila ďalšia časť takýchto zavádzajúcich informácií o údajnom chemickom útoku v Doume. Cieľom týchto falošných špekulácií, ktoré nie sú podložené žiadnymi faktami, je kryť teroristov a nezmieriteľnú radikálnu opozíciu, ktorá je proti politickému urovnaniu, a súčasne sa snaží ospravedlniť potenciálne vonkajšie vojenské údery, ktoré sú v rozpore s medzinárodným právom,“ – uviedlo ministerstvo zahraničia Ruskej federácie a dodalo, že „je potrebné znova upozorniť, že vojenská intervencia pod vytvorenými falošnými zámienkami v Sýrii, kde sú ruskí vojaci na žiadosť legitímnej vlády, sú absolútne neprijateľné a môžu spôsobiť najvážnejšie dôsledky,“ – uviedlo ministerstvo.

V nedeľu ministerstvo obrany Ruskej federácie odmietlo správy, že sýrske vládne sily používali chemické zbrane v meste Douma vo Východnej Ghoute. Podľa vedúceho ruského centra pre zmierenie vojenských strán v Sýrii generálmajora Jurija Yevtushenka tvrdenia o tom, že sýrske ozbrojené sily uvrhli v meste Douma sudovú nálož s chlórom, pochádza z takzvaných nezávislých mimovládnych organizácií vrátane skupiny pod názvom biele prilby, ktoré sú známe svojimi falošnými správami. Generál ďalej poznamenal, že Západ použil obvinenia z chemických útokov, aby narušil operáciu začínajúcu v nedeľu, keď evakuovali z Douma nezmieriteľných militantov zo skupiny Jaysh al-Islam.

Náčelník ruského generálneho štábu Valery Gerasimov už skôr uviedol, že ozbrojenci plánovali spáchať provokáciu za použitia chemických zbraní tak, aby to mohli mediálne prezentovať, že za použitím chemických zbraní stály vládne jednotky, čo by Spojeným štátom poslúžilo na ospravedlnenie vojenskej agresie voči suverénnemu štátu. Podľa Gerasimova je ruské ministerstvo obrany pripravené podniknúť odvetné opatrenia, proti prípadnému americkému útoku na Damask v prípade, že by ruskí vojaci v hlavnom meste Sýrie boli ohrození.

Východná Ghúta

Na rozkaz prezidenta Ruskej federácie bola jednostranne vyhlásená humanitárna prestávka v oblasti Východnej Ghúty, ktorá sa začala uskutočňovať od 27. februára každý deň od 09:00 do 14:00, ktorej cieľom je poskytnúť civilistom možnosť opustiť oblasť. Potrebné prvky infraštruktúry na realizáciu humanitárnych koridorov sú naďalej zabezpečené a ambulantné tímy sú v službe. V pripravenosti je zdravotnícke centrum, miesto distribúcie potravín a doprava na prepravu civilistov do prijímacieho miesta pre utečencov v Ed Duero. Informovanie obyvateľstva o všetkých dostupných kanáloch o trasách a pravidlách bezpečnej premávky prostredníctvom humanitárneho koridoru pokračuje a prostredníctvom médií, bola zriadená horúca linka centra pre zmierenie v Damasku. Teroristické organizácie na čele s Jabhat Al-Nusrou nerešpektujú prímerie a útočia na humanitárne koridory s cieľom zabrániť miestnemu obyvateľstvu opustiť vojnovú oblasť, aby ich mohli využiť ako živé štíty. Vládne jednotky pokračujú v bojoch proti teroristickej skupine Jabhat Al-Nusra a postupne oslobodzujú územie vo Východnej Ghúte za podpory miestneho obyvateľstva, čo im umožňuje rezolúcia 2401, keďže teroristické skupiny na čele s Jabhat Al-Nusrou neboli zahrnuté do prímeria, čo Spojené štáty pomocou posledného návrhu v RB OSN chceli zmeniť. Viac informácii o situácii vo Východnej Ghúte v staršom článku.

Videoreportáž ruskej televízie Russia24 z Doumy

Fotky z oslobodeného územia od teroristov vo Východnej Ghúte, počas distribúcie humanitárnej pomoci vládnymi jednotkami miestnemu obyvateľstvu.

Zdroj: Минобороны России, Tacc, Министерство иностранных дел Российской Федерации, SANA