Spojené kráľovstvo pokračuje v porušovaní medzinárodného práva a dohovorov

Na pozadí eskalácie napätia ohľadne Sýrie kauza Skripal má ďalšie pokračovanie. Britské štátne úrady, ktoré previezli občianku Ruskej federácie na vojenskú základňu a odmietajú o nej poskytnúť informácie, pokračujú v porušovaní medzinárodných dohovorov a práva. Júlia Skripalová, ktorú v utorok prepustili z nemocnici v Salisbury, bola prepravená do vojenskej nemocnice na jednu z vojenských základní, kde je strážená vojenským personálom, informoval v stredu The Sun. „Je v nemocnici na vojenskej základni v záujme jej bezpečnosti, kde monitorujeme jej blaho,“ – povedal informovaný zdroj pre noviny. Teraz existuje nádej, že Julia bude môcť poskytnúť informácie, ktoré pomôžu identifikovať tých, ktorí sa podieľajú na otravách, hovorí materiál.

Hlavná lekárka mestskej nemocnice v Salisbury Christine Blanchard potvrdila, že Júlia Skripalová už bola prepustená z nemocnice, a zdravotný stav jej otca sa zlepšuje.

Spojené kráľovstvo stále odmieta poskytnúť akékoľvek informácie o umiestnení občianky Ruskej federácie Júlie Skripalovej, uviedlo v stredu veľvyslanectvo Ruskej federácie v Londýne

„Musíme znovu povedať, že nám britská strana stále odmieta poskytnúť informácie o mieste pobytu Júlie, jej prianiach a v akom je stave. Je zrejmé, že sú odhodlaný ju izolovať od verejnosti, aby mohli zadržať dôležité svedectvo, čím vytvárajú prekážky v ceste nezávislého a nestranného vyšetrovania,“ – uviedlo vo vyhlásení veľvyslanectvo Ruskej federácie v Londýne.

Stanovisko britského úradu pre zahraničné veci a spoločenstvo

Občianka Ruskej federácie Júlia Skripalová sa ešte nerozhodla, či prijme ponuku konzulárnej podpory ruského veľvyslanectva, uviedol hovorca britského Úradu pre zahraničné veci a spoločenstvo. „Už predtým sme odovzdali ponuku konzulárnej podpory ruského veľvyslanectva Júlii,“ uviedol hovorca a dodal, že „Môže sa slobodne rozhodnúť, či si to želá, ale doteraz sme to pochopili tak, že to asi neurobila“.

Kauza Skripal

4. marca bol bývalý ruský vojenský spravodajský dôstojník Sergej Skripal vo veku 66 rokov, ktorý bol predtým odsúdený v Ruskej federácii za špionáž pre Spojené kráľovstvo, spolu s jeho dcérou Júliou nájdení v bezvedomí na lavičke v blízkosti obchodného centra Maltings v meste Salisbury vo Veľkej Británii. Polícia uviedla, že boli vystavení nervovému plynu.

Neskôr Londýn tvrdil, že toxín triedy Novichok bol údajne vyvinutý v Rusku. Týmto sa Spojené kráľovstvo ponáhľalo obviniť Rusko z účasti, pričom nepredložilo žiadne dôkazy. Moskva odmietla obvinenia, že sa zúčastnila incidentu, a poukazuje na to, že Ruská federácia nikdy neurobila výskum tejto toxickej chemickej látky. Organizácia pre zákaz a kontrolu chemických zbraní OPCW minulý rok potvrdila, že Ruská federácia splnila svoj záväzok zničenia všetkých chemických zbraní zo svojho arzenálu a upozornila, že Spojené štáty a ďalšie krajiny, ktoré podpísali dohodu o zničení vlastných chemických zbraní, ju ešte nenaplnili.

Mediálno-politická „show“

Bez poskytnutia akéhokoľvek dôkazu Londýn obvinil Moskvu z toho, že údajne stojí za pokusom o otravu Skripalovcov a vyhostil 23 ruských diplomatov a pozastavil všetky plánované bilaterálne kontakty na vysokej úrovni. V odpovedi Moskva vyhostila rovnaký počet britských diplomatov. V mediálno politickej „show“ solidarity západných krajín s Veľkou Britániou, Spojené štáty a väčšina krajín EU vyhostila niekoľko ruských diplomatov na základe slov „údajne, pravdepodobne a asi“. Po tomto kroku nasledovala zrkadlová reakcia Ruskej federácie, ktorá vyhostila rovnaký počet diplomatov západným krajinám, až na niekoľko výnimiek, kde si Rusko ponechalo právo vyhostiť diplomatov v budúcnosti.

Zdroj: Tacc, Министерство иностранных дел Российской Федерации