Bojí sa Spojené kráľovstvo Júlii Skripalovej a toho čo by mohla povedať ?

Ruská federácia má všetky dôvody obviniť Londýn z úmyselnej dezinformačnej propagandy ohľadne kauzy Skripal, povedala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharovová. „Dnes máme dôvody na to, aby sme oficiálne obvinili Londýn z úmyselných dezinformácií, propagandy a manipulácii verejnej mienky,“ – povedala Zacharovová. Hovorkyňa ďalej poznamenala, že Moskva nemá oficiálne informácie o mieste pobytu a okolnostiach ohľadne prípadu Skripal. „Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme získali informácie prostredníctvom britského Úradu zahraničných vecí a spoločenstiev, a preto stále posielame diplomatické správy a verejne vyzývame Londýn, aby nás informovali a konali tak, aby sme sa uistili, že občania Ruskej federácie, na ktorých boli spáchané trestné činy v Británii, sú mimo nebezpečenstva a zároveň, že naši občania (Skripalovci) nie sú držaní ako rukojemníci a nehrajú v nejakej hroznej hre, ktorá by mohla vyústiť do príbehu, ktorý by sa mohol použiť a prezentovať ako skutočná informácia,“ – povedala Zacharovová.

Odmietnutie britského víza pre Viktóriu Skripalovú je politicky motivované, zdôraznila diplomatka

6. apríla britské úrady odmietli žiadosť o vízum Viktórie Skripalovej, ktorá je neter bývalého ruského spravodajského dôstojníka Sergeja Skripala, ktorý bol otrávený v britskom meste Salisbury spolu so svojou dcérou Júliou. „Veľmi dobre vieme, že existujú politické motívy, ktoré sú hlavným dôvodom zamietnutia víz,“ – povedala hovorkyňa.

Kde sú Skripalovci ?

Nikto nezabudol na bývalého ruského vojenského spravodajského dôstojníka Sergeja Skripala a jeho dcéru Júliu viac ako mesiac po tom, čo boli údajne otrávení v Salisbury, povedala Mária Zacharovová. Diplomatka ministerstva zahraničia Ruskej federácie poznamenala, že uplynul už mesiac od incidentu v Salisbury a nikto ich ešte nevidel a naviac Júlia Skripalová je občiankou Ruskej federácie. „Nie je možné sa s nimi dostať do kontaktu, a to ani cez média, ani cez oficiálnych zástupcov Ruskej federácie v Londýne. Hoci Rusko poslalo Británii diplomatické správy, aby im bola poskytnutá príležitosť na overenie, či sú v poriadku,“ – dodala diplomatka.

Londýn vyzval na zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, kde podajú správu o analýze, ktorú uskutočnila Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW)

„Spojené kráľovstvo vyzvalo na zasadnutie Rady bezpečnosti OSN o správe OPCW o incidente v Salisbury. Očakávame, že sa bude konať budúci týždeň,“ píše sa v tweete zástupcu Spojeného kráľovstva pri OSN.

OPCW predtým vydala správu potvrdzujúcu zistenia Spojeného kráľovstva, že bývalý ruský vojenský spravodajský dôstojník – britský špión Sergej Skripal a jeho dcéra Júlia boli otrávení nervovým plynom. Podľa správy „toxická chemikália mala vysokú čistotu, čo vyplýva z takmer úplnej neprítomnosti nečistôt.“ „Názov a štruktúra identifikovanej toxickej chemickej látky sú obsiahnuté v úplnej utajovanej správe sekretariátu, ktorá je k dispozícii zmluvným štátom,“ – dodalo OPCW. Zástupca Ruskej federácie v OPCW potvrdil prijatie oboch dokumentov.

Spojené kráľovstvo stále odmieta poskytnúť akékoľvek informácie o umiestnení občianky Ruskej federácie Júlie Skripalovej, uviedlo v stredu veľvyslanectvo Ruskej federácie v Londýne

„Musíme znovu povedať, že nám britská strana stále odmieta poskytnúť informácie o mieste pobytu Júlie, jej prianiach a v akom je stave. Je zrejmé, že sú odhodlaný ju izolovať od verejnosti, aby mohli zadržať dôležité svedectvo, čím vytvárajú prekážky v ceste nezávislého a nestranného vyšetrovania,“ – uviedlo vo vyhlásení veľvyslanectvo Ruskej federácie v Londýne.

Stanovisko britského ministerstva zahraničia

Občianka Ruskej federácie Júlia Skripalová sa ešte nerozhodla, či prijme ponuku konzulárnej podpory ruského veľvyslanectva, uviedol hovorca britského Úradu pre zahraničné veci a spoločenstvo. „Už predtým sme odovzdali ponuku konzulárnej podpory ruského veľvyslanectva Júlii,“ uviedol hovorca a dodal, že „Môže sa slobodne rozhodnúť, či si to želá, ale doteraz sme to pochopili tak, že to asi neurobila“.

Kauza Skripal

4. marca bol bývalý ruský vojenský spravodajský dôstojník Sergej Skripal vo veku 66 rokov, ktorý bol predtým odsúdený v Ruskej federácii za špionáž pre Spojené kráľovstvo, spolu s jeho dcérou Júliou nájdení v bezvedomí na lavičke v blízkosti obchodného centra Maltings v meste Salisbury vo Veľkej Británii. Polícia uviedla, že boli vystavení nervovému plynu.

Neskôr Londýn tvrdil, že toxín triedy Novichok bol údajne vyvinutý v Rusku. Týmto sa Spojené kráľovstvo ponáhľalo obviniť Rusko z účasti, pričom nepredložilo žiadne dôkazy. Moskva odmietla obvinenia, že sa zúčastnila incidentu, a poukazuje na to, že Ruská federácia nikdy neurobila výskum tejto toxickej chemickej látky. Organizácia pre zákaz a kontrolu chemických zbraní OPCW minulý rok potvrdila, že Ruská federácia splnila svoj záväzok zničenia všetkých chemických zbraní zo svojho arzenálu a upozornila, že Spojené štáty a ďalšie krajiny, ktoré podpísali dohodu o zničení vlastných chemických zbraní, ju ešte nenaplnili.

Mediálno-politická „show“

Bez poskytnutia akéhokoľvek dôkazu Londýn obvinil Moskvu z toho, že údajne stojí za pokusom o otravu Skripalovcov a vyhostil 23 ruských diplomatov a pozastavil všetky plánované bilaterálne kontakty na vysokej úrovni. V odpovedi Moskva vyhostila rovnaký počet britských diplomatov. V mediálno politickej „show“ solidarity západných krajín s Veľkou Britániou, Spojené štáty a väčšina krajín EU vyhostila niekoľko ruských diplomatov na základe slov „údajne, pravdepodobne a asi“. Po tomto kroku nasledovala zrkadlová reakcia Ruskej federácie, ktorá vyhostila rovnaký počet diplomatov západným krajinám, až na niekoľko výnimiek, kde si Rusko ponechalo právo vyhostiť diplomatov v budúcnosti.

Zdroj: Tacc, Министерство иностранных дел Российской Федерации