USA spolu s Veľkou Britániou a Francúzskom v sobotu znovu porušili medzinárodné právo

Počas víkendu Spojené štáty, Veľká Británia a Francúzsko vykonali vojenskú agresiu voči suverénnemu štátu a zaútočili raketami na vybrané ciele v Sýrii bez mandátu OSN. Ako zámienku na tento útok použili falošné obvinenia o údajnom použití chemických zbraní sýrskymi vládnymi jednotkami v meste Douma. Toto obvinenie je postavené na medializovanom videoklipe od známej skupiny Biele prilby, ktorá sa používa už niekoľko rokov na vyrábanie falošných mediálnych materiálov, ktoré sa dajú použiť v médiách proti legitímnej vláde a naviac, jej členovia sú známe tváre teroristickej skupiny Jabhat Al-Nusra (francúzsky dokument o bielych prilbách na konci článku). Ruská federácia dohľadala účinkujúcich z tohto videa a v piatok minulý týždeň, mediálne prezentovala svoje zistenia, keď zverejnila rozhovor s lekármi, ktorí účinkujú vo videoklipe. Miestny Sýrčania z mesta Douma vysvetlili ako vznikol videoklip a konkrétne povedali, že „tí, ktorí boli hospitalizovaní, nemali žiadne zranenia spôsobené chemickými faktormi. Keď civilisti dostávali prvú pomoc, niektorí neidentifikovaní ľudia vbehli do nemocnice. Niektorí z nich mali videokamery. Títo ľudia začali kričať, rozširovať paniku a zavlažovali ostatných ľudí vodou. Kričali, že všetci ľudia v nemocnici sú obeťami používania chemických zbraní, na čo pacienti a aj ich príbuzní, sa začali navzájom oblievať vodou. Po skončení natáčania neznáme osoby okamžite utiekli“.

Spojené štáty, Veľká Británia a Francúzsko uskutočnili útok voči Sýrii len niekoľko hodín predtým ako mali do mesta Douma doraziť vyšetrovatelia z OPCW, ktorí majú za úlohu priamo na mieste údajného použitia chemických zbraní zozbierať vzorky na preskúmanie. Francúzsky prezident na odporúčanie svojich tajných služieb, ktoré na základe fotky zo sociálne siete určili, že údajne boli použité chemické zbrane, mediálne prezentoval, že majú „dôkaz“. Západné krajiny po dohode s Ruskou federáciou, aby neprišlo k zraneniu ruských vojakov, zaútočili viac ako 100 raketami na vybrané ciele, z toho sýrska protivzdušná obrana zostrelila viac ako 70. Tých niekoľko málo rakiet, ktoré prešlo cez sýrsku protivzdušnú obranu, zničilo jednu budovu výskumného centra, ktorá bola v tej dobe opustená a neprišlo k žiadnym obetiach na životoch.

Generálny štáb RF

Generálny štáb Ruskej federácie po útoku uskutočnil briefing pre média a informoval, že „Sýria zachytila ​​71 zo 103 raketových nosičov vypálených Spojenými štátmi a ich spojencami, uviedol v sobotu vedúci hlavného operačného oddelenia ruského generálneho štábu Sergej Rudskoj.

„Podľa dostupných informácií bolo vypálených celkom 103 raketových nosičov. Sýrske systémy protivzdušnej obrany, ktoré sú v podstate sovietske zbrane, úspešne zachytávali útoky z lietadiel a námorných lodí. Celkovo bolo zachytených 71 rakiet,“ – povedal generál.

Raketové údery Spojených štátov a jej spojencov boli zachytené systémami protivzdušnej obrany S-125, S-200, Buk, Kvadrat a Osa, povedal generál.

„To svedčí o vysokej účinnosti zbraňových systémov fungujúcich v Sýrii a vynikajúcich zručnostiach sýrskych vojakov vyškolených našimi špecialistami,“ – povedal Rudskoj a dodal, že „Rusko v plnej miere obnovilo schopnosť Sýrie v oblasti leteckej obrany za posledných osemnásť mesiacov a bude pokračovať v jej zlepšovaní“.

Podľa ruského generála Spojené štáty a jej spojenci vystrelili raketové nosiče, vrátane rakiet Tomahawk a GBU-38 z lietadiel B-1B, zatiaľ čo stíhacie lietadlá F-15 a F-16 odpalovali rakety vzduch-zem. Lietadlá Tornado britského letectva vypálili osem rakiet EG Scalp.

Raketové údery namierené proti vojenskej a civilnej infraštruktúre Sýrie uskutočnili americké lietadlá a námorné lode v spolupráci s britskými a francúzskymi leteckými silami v sobotu medzi 03:42 a 05:10 Moskovského času.

Spojené štáty, Británia a Francúzsko uviedli, že údery boli odpoveďou na údajný útok chemických zbraní v sýrskej Douma.

RB OSN

Ruská federácia zvolala počas víkendu Bezpečnostnú radu OSN, s cieľom navrhnúť rezolúciu, ktorá mala vojenskú agresiu voči Sýrii odsúdiť, keďže ide o hrubé porušenie medzinárodného práva a charty OSN. Rezolúcia bola vetovaná západnými krajinami, ktoré na pondelok zvolali Bezpečnostnú radu s cieľom predložiť vlastnú rezolúciu o Sýrii, aby mohli mediálne prezentovať dôvody vojenskej agresie voči suverénnemu štátu a hlavne aby mohli pokračovať v proti-Asadovskej mediálnej kampani. Zástupkyňa Spojených štátov už počas soboty na pôde OSN mediálne prezentovala, že USA sú znovu pripravené zaútočiť na Sýriu a znovu verejne potvrdila, že Spojené štáty plánujú aj v budúcnosti hrubo porušovať medzinárodné právo a chartu OSN.

Vladimír Putin

Prezident Ruskej federácie sa po útoku vyjadril, že ďalší podobný útok v dohľadnom čase by vyvolal chaos v medzinárodných vzťahoch a Spojené štáty so svojimi spojencami, v podstate podporili teroristické skupiny v tom, aby pokračovali v provokáciách za použitia chemických zbraní.

Sergej Lavrov

Minister zahraničia Ruskej federácie Sergej Lavrov vyhlásil, že požaduje aby západné krajiny predložili údajné dôkazy, na základe ktorých prišlo k agresii voči suverénnemu štátu, keďže vykonaná vojenská agresia sa uskutočnila niekoľko hodín predtým, ako na miesto údajného použitia chemických zbraní mali prísť inšpektori z organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) s cieľom odobrať vzorky na analýzu, či skutočne došlo k použitiu chemických zbraní.

Sergej Lavrov sa počas víkendu dotkol aj kauzy Skripal a uviedol, že Látka A-234 v prípade Skripal nemohla byť použitá, keďže Skripalovci prežili a zdôraznil, že podľa analýz uskutočnených v švajčiarskom laboratóriu, ktoré je členom Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), bolo zistené, že použitá toxická látka označovaná ako BZ, ktorá sa našla vo vzorkách z Salisbury, pôsobí na nervový systém, spôsobuje suchosť kože, dezorientáciu a retardáciu duševnej a fyzickej aktivity. Lavrov poznamenal, že OPCW vie o týchto výsledkoch, ale nezahrnula ich do svojej správy o kauze Skripal a nezverjnila ich. Lavrov na záver zdôraznil, že BZ sa v Sovietskom zväze a následne v Ruskej federácii nevyvíjal, ale táto látka sa vyvíjala a vyrábala v mnohých iných západných krajinách.

Biele prilby francúzsky dokument anglické titulky
Videoreportáž ruskej televízie Russia24
Rozhovor s účinkujúcimi vo videoklipe bielych prilieb
Zdroj: Tacc, Sana, Министерство обороны Российской Федерации, Министерство иностранных дел Российской Федерации