V sýrskom meste Douma ruské jednotky objavili laboratórium teroristov pre výrobu chemických zbraní

Armáda Ruskej federácie nachádzajúca sa v Sýrii odhalila laboratórium teroristov na výrobu chemických zbraní a sklad jej zložiek v meste Douma, uviedol v utorok špecialista ruskej jednotky radiačnej, chemickej a biologickej ochrany v Sýrii Alexander Rodionov pre TV kanál Rossiya-24. „Počas inšpekcie mesta Douma sa našlo chemické laboratórium a chemický sklad,“ povedal Rodionov.

„Pri kontrole týchto látok objavili špecialisti z jednotky radiačnej, chemickej a biologickej ochrany, chemické látky kontrolované Dohovorom o zákaze chemických zbraní. Špecialisti objavili také látky ako thiodiglycol a diethanolamine, ktoré sú potrebné na získanie síry a dusíkatého yperitu. Okrem toho špecialisti našli aj nádobu s chlórom podobnú chemickej látke, ktorú teroristi použili na prípravu šírenej falošnej epizódy. Je možné urobiť záver, že toto laboratórium bolo použité nezákonnými ozbrojenými formáciami na výrobu zakázaných chemických látok,“ – povedal Rodionov. Videoreportáž ruskej televízie Russia1 z mesta Douma (anglické titulky) na konci článku.

Niektoré mimovládne organizácie, vrátane bielych prilieb, tvrdia, že chemické zbrane boli použité 7. apríla v meste Douma, vo Východnej Ghúte. Ministerstvo zahraničia Ruskej federácie odmietlo túto falošnú správu a pozvalo inšpektorov z OPCW aby preskúmali oblasť, kde sa údajne mal odohrať incident za použitia chemických zbraní. Ministerstvo obrany Ruskej federácie uviedlo, že biele prilby sú nespoľahlivý zdroj a naviac notoricky známy šírením falošnej protivládnej propagandy. Ruské centrum pre zmierenie bojujúcich strán 9. apríla skúmalo údajné miesto v meste Doumu kde mali byť použité chemické zbrane, ale neboli nájdené žiadne stopy po použití chemických zbraní.

14. apríla Spojené štáty, Británia a Francúzsko bez mandátu Bezpečnostnej rady OSN sa pokúsili zasiahnuť Sýriu masívnym úderom pomocou 103 rakiet (neúspešne), čím porušili chartu OSN, medzinárodné právo a vlastné dohody, ktoré podpísali a zaviazali sa ich dodržiavať. Podľa ruského ministerstva zahraničných vecí cieľom útoku bolo výskumné centrum v Damasku, ústredie Republikánskej gardy, základne protivzdušnej obrany, niekoľko vojenských letísk a armádnych skladov. Podľa ministerstva obrany Ruskej federácie útok trval od 03:42 do 05:10 miestneho času (zhoduje sa s časom Moskvy), zo 103 rakiet, ktoré vypustila koalícia, bolo zničených 71 a počas útoku neprišlo k žiadnym obetiam na životoch. Washington, Londýn a Paríž uviedli, že útoky sú reakciou na „údajné“ používanie chemických zbraní v meste Duma. Vojenská agresia koalície bola uskutočnená len niekoľko hodín pred plánovaným príchodom inšpektorov z organizácie zákazu chemických zbraní (OPCW), ktorí mali za úlohu zozbierať vzorky z oblasti údajného použitia chemických zbraní, s cieľom uskutočniť nezávislú analýzu, ktorá by viedla k objektívnemu vyšetreniu údajného incidentu v sýrskom meste Douma, ktoré je postavené na jednom videoklipe od „známej“ skupiny Biele prilby (členovia teroristickej organizácie Jabhat Al-Nusra). Podľa Ruská federácia dohľadala účinkujúcich z videoklipu a v piatok minulý týždeň, mediálne prezentovala svoje zistenia, keď zverejnila rozhovor s lekármi, ktorí účinkujú vo videoklipe. Miestny Sýrčania z mesta Douma vysvetlili ako vznikol videoklip a konkrétne povedali, že:

„tí, ktorí boli hospitalizovaní, nemali žiadne zranenia spôsobené chemickými zbraňami. Keď civilisti dostávali prvú pomoc, niektorí neidentifikovaní ľudia vbehli do nemocnice. Niektorí z nich mali videokamery. Títo ľudia začali kričať, rozširovať paniku a zavlažovali ostatných ľudí vodou. Kričali, že všetci ľudia v nemocnici sú obeťami používania chemických zbraní, na čo pacienti a aj ich príbuzní, sa začali navzájom oblievať vodou. Po skončení natáčania neznáme osoby okamžite utiekli“.

Rozhovor s účinkujúcimi vo videoklipe bielych prilieb
Biele prilby francúzsky dokument anglické titulky
Po neúspešnom bombardovaní USA a ich spojencov, sa život v sýrskom meste Douma vracia do normálu a začína rekonštrukcia vojnou zničenej infraštruktúry. Videoreportáž ruskej televízie Russia1 z mesta Douma (anglické titulky)
Zdroj: Tacc, Sana, Министерство обороны Российской Федерации, Министерство иностранных дел Российской Федерации