OPCW nedokázalo identifikovať krajinu pôvodu toxickej látky použitej v kauze Skripal

Londýn bude odpovedať na otázky Moskvy týkajúce sa prípadu Skripal do desiatich dní od ich prijatia, povedal britský zástupca Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) Peter Wilson, ktorý uviedol stanovisko k zasadnutiu výkonnej rady OPCW venovanej incidentu v Salisbury. „13. apríla zaslala Ruská federácia Spojenému kráľovstvu zoznam otázok podľa článku IX Dohovoru. Budeme odpovedať čo najskôr, do desiatich dní stanovených v dohovore. Našu odpoveď poskytneme všetkým zmluvným štátom organizácie OPCW,“ – povedal Wilson.

Organizácia pre zákaz chemických zbraní neidentifikovala krajinu pôvodu chemickej látky, ktorá bola použitá pri pokuse o otravu Sergeja a Júlie Skripalových, uviedol Peter Wilson, stály predstaviteľ Spojeného kráľovstva pri OPCW

„Zistenia OPCW potvrdzujú analýzu identity toxickej chemikálie v Spojenom kráľovstve, ktorá podporuje naše zistenie, že v Salisbury sa použila vojenská chemická látka typu Novichok (Nováčik). Žiaľ ani analýza DSTL (Laboratórium vedy a techniky v oblasti obrany), ani správa OPCW neidentifikujú krajinu alebo laboratórium pôvodu toxickej chemikálie, ktorá bola použitá pri pokuse o otravu,“ – povedal Wilson

Britský stály zástupca pri Organizácii pre zákaz chemických zbraní, poďakoval generálnemu riaditeľovi OPCW za pomoc, ktorú organizácia poskytla Spojenému kráľovstvu a okamžite poslala expertov na miesto incidentu.

Stretnutie výkonnej rady OPCW, ktoré inicializovala Veľká Británia, je zamerané na diskusiu o správe OPCW, ktorá sa vypracovala na základe analýzy vzoriek expertov z OPCW zozbieraných v britskom meste Salisbury. Ešte nie je jasné, či chce Londýn predložiť na hlasovanie nejaký dokument.

Odmietnutie návrhu Ruska Číny a Iránu

Na mimoriadnej zasadacej schôdzi výkonnej rady OPCW 4. apríla západné krajiny odmietli rusko-iránsko-čínsky návrh o spoločnom vyšetrovaní otravy zo Salisbury, ktorý bol predložený s cieľom zachovať pri vyšetrovaní transparentnosť a objektívnosť. Pri hlasovaní o návrhu zo 41 krajín výkonnej rady 23 hlasovalo za ruský návrh, alebo sa hlasovania zdržalo.

Bojí sa Spojené kráľovstvo Júlii Skripalovej a toho čo by mohla povedať ?

Oficiálna zástupkyňa ministerstva zahraničia Ruskej federácie Mária Zacharovová minulý týždeň uviedla, že „Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme získali informácie prostredníctvom britského Úradu zahraničných vecí a spoločenstiev, a preto stále posielame diplomatické správy a verejne vyzývame Londýn, aby nás informovali a konali tak, aby sme sa uistili, že občania Ruskej federácie, na ktorých boli spáchané trestné činy v Británii, sú mimo nebezpečenstva a zároveň, že naši občania (Skripalovci) nie sú držaní ako rukojemníci a nehrajú v nejakej hroznej hre, ktorá by mohla vyústiť do príbehu, ktorý by sa mohol použiť a prezentovať ako skutočná informácia.“

Odmietnutie britského víza pre Viktóriu Skripalovú je politicky motivované

6. apríla britské úrady odmietli žiadosť o vízum Viktórie Skripalovej, ktorá je neter bývalého ruského spravodajského dôstojníka Sergeja Skripala, ktorý bol otrávený v britskom meste Salisbury spolu so svojou dcérou Júliou. „Veľmi dobre vieme, že existujú politické motívy, ktoré sú hlavným dôvodom zamietnutia víz,“ – povedala hovorkyňa.

Kde sú Skripalovci ?

Nikto nezabudol na bývalého ruského vojenského spravodajského dôstojníka Sergeja Skripala a jeho dcéru Júliu viac ako mesiac po tom, čo boli údajne otrávení v Salisbury, povedala Mária Zacharovová. Diplomatka ministerstva zahraničia Ruskej federácie poznamenala, že uplynul už mesiac od incidentu v Salisbury a nikto ich ešte nevidel a naviac Júlia Skripalová je občiankou Ruskej federácie. „Nie je možné sa s nimi dostať do kontaktu, a to ani cez média, ani cez oficiálnych zástupcov Ruskej federácie v Londýne. Hoci Rusko poslalo Británii diplomatické správy, aby im bola poskytnutá príležitosť na overenie, či sú v poriadku,“ – dodala diplomatka.

Spojené kráľovstvo stále odmieta poskytnúť akékoľvek informácie o umiestnení občianky Ruskej federácie Júlie Skripalovej, uviedlo minulý týždeň veľvyslanectvo Ruskej federácie v Londýne

„Musíme znovu povedať, že nám britská strana stále odmieta poskytnúť informácie o mieste pobytu Júlie, jej prianiach a v akom je stave. Je zrejmé, že sú odhodlaný ju izolovať od verejnosti, aby mohli zadržať dôležité svedectvo, čím vytvárajú prekážky v ceste nezávislého a nestranného vyšetrovania,“ – uviedlo vo vyhlásení veľvyslanectvo Ruskej federácie v Londýne.

Stanovisko britského ministerstva zahraničia

Občianka Ruskej federácie Júlia Skripalová sa ešte nerozhodla, či prijme ponuku konzulárnej podpory ruského veľvyslanectva, uviedol hovorca britského Úradu pre zahraničné veci a spoločenstvo. „Už predtým sme odovzdali ponuku konzulárnej podpory ruského veľvyslanectva Júlii,“ uviedol hovorca a dodal, že „Môže sa slobodne rozhodnúť, či si to želá, ale doteraz sme to pochopili tak, že to asi neurobila“.

Kauza Skripal

4. marca bol bývalý ruský vojenský spravodajský dôstojník Sergej Skripal vo veku 66 rokov, ktorý bol predtým odsúdený v Ruskej federácii za špionáž pre Spojené kráľovstvo, spolu s jeho dcérou Júliou nájdení v bezvedomí na lavičke v blízkosti obchodného centra Maltings v meste Salisbury vo Veľkej Británii. Polícia uviedla, že boli vystavení nervovému plynu.

Neskôr Londýn tvrdil, že toxín triedy Novichok bol údajne vyvinutý v Rusku. Týmto sa Spojené kráľovstvo ponáhľalo obviniť Rusko z účasti, pričom nepredložilo žiadne dôkazy. Moskva odmietla obvinenia, že sa zúčastnila incidentu, a poukazuje na to, že Ruská federácia nikdy neurobila výskum tejto toxickej chemickej látky. Organizácia pre zákaz a kontrolu chemických zbraní OPCW minulý rok potvrdila, že Ruská federácia splnila svoj záväzok zničenia všetkých chemických zbraní zo svojho arzenálu a upozornila, že Spojené štáty a ďalšie krajiny, ktoré podpísali dohodu o zničení vlastných chemických zbraní, ju ešte nenaplnili.

Mediálno-politická „show“

Bez poskytnutia akéhokoľvek dôkazu Londýn obvinil Moskvu z toho, že údajne stojí za pokusom o otravu Skripalovcov a vyhostil 23 ruských diplomatov a pozastavil všetky plánované bilaterálne kontakty na vysokej úrovni. V odpovedi Moskva vyhostila rovnaký počet britských diplomatov. V mediálno politickej „show“ solidarity západných krajín s Veľkou Britániou, Spojené štáty a väčšina krajín EU vyhostila niekoľko ruských diplomatov na základe slov „údajne, pravdepodobne a asi“. Po tomto kroku nasledovala zrkadlová reakcia Ruskej federácie, ktorá vyhostila rovnaký počet diplomatov západným krajinám, až na niekoľko výnimiek, kde si Rusko ponechalo právo vyhostiť diplomatov v budúcnosti. V posledných dvoch týždňoch, sa už niekoľko medzinárodne uznávaných vedeckých pracovníkov z oboru chemických a biologických zbraní vyjadrilo v médiách, že toxickú látku, ktorá bola použitá pri incidente v Salisbury, je možné spraviť z voľne dostupných chemických látok v prevažnej časti krajín.

Zdroj: Tacc, Министерство иностранных дел Российской Федерации