Spojené štáty odmietajú vydávať svoje víza občanom Ruskej federácie

Ruská federácia a Spojené štáty môžu zostať bez leteckej dopravy z dôvodu ťažkostí s získavaním amerických víz zo strany posádok spoločnosti Aeroflot, uviedlo vo štvrtok ruské ministerstvo zahraničia. „Nie je možné dokonca vylúčiť ani to, že naše krajiny zostanú bez leteckého spojenia. Aeroflot môže ukončiť pravidelné letecké linky medzi Ruskou federáciou a Spojenými štátmi, keďže posádky majú stále väčšie problémy získať americké víza,“ – uviedli na ministerstvu.

Situácia pri vydávaní amerických víz ruským občanom sa stáva deprimujúcou, začalo byť bezvýznamné požiadať o doklady

„V skutočnosti je situácia s vydávaním amerických víz v Rusku mimoriadne depresívna,“ – uviedlo ministerstvo. „Oficiálna čakacia lehota na vízové ​​pohovory, ktorú zvýšila Washington v auguste 2017 na 85 dní, sa nedávno rozšírila na 250 dní, čo je teraz osem mesiacov. Inými slovami, žiadosť o víza sa stáva bezvýznamnou.“

Moskva je zmätená pokračujúcimi pokusmi o ospravedlnenie prudkého poklesu vydávania amerických víz ruským občanom v dôsledku nedostatku personálu v konzulárnych inštitúciách a dokonca, USA za to začali obviňovať ruské úrady. Túto situáciu však nespôsobila ruská strana. Keď Ruská federácia minulý rok po početných nepriateľských útokoch od Spojených štátov požadovalo vyrovnanie vzájomnej diplomatickej prítomnosti, rozhodnutie o znížení počtu pracovníkov vo vízovej časti sa uskutočnilo vo Washingtone. Vyhostenie amerických diplomatov, ktoré sa uskutočnilo koncom marca tohto roku, bolo len reakciou na masové vyhostenie našich kolegov zo Spojených štátov a naviac, žiadny americký konzulárny úradník nebol vyhlásený persona non grata. Všetci zamestnanci amerického generálneho konzulátu v Petrohrade, ktorých činnosť bola ukončená, opäť v dôsledku núteného zatvorenia ruského konzulátu v Seattli, boli preložený do Moskvy. Takže nič nebráni vízovej práci, je tu potreba, ale zjavne to nie je potreba USA.“

V Ruskej federácii sú hostia vítaní

Moskva ľutuje, že Washington dáva prednosť prerušeniu vzťahov medzi našimi národmi vrátane vízových prekážok. „Nepríjemné vysvetlenia tejto zlomyseľnej línie sa nedajú retušovať a zdôvodniť,“ – zdôraznilo ministerstvo Ruskej federácie.

„Z nášho hľadiska, naopak, sme radi, že privítame Američanov, ktorí prichádzajú do Ruska. Očakávame, že občania USA, ktorí chcú vidieť našu krajinu vlastnými očami, sa stanú viac priateľskejšími, pretože priama komunikácia je najlepší spôsob, ako posilniť vzájomné porozumenie a dôveru.“ – dodalo na záver ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie.

Zdroj: Tacc, Министерство иностранных дел Российской Федерации