Uniesli britské úrady občianku Ruskej federácie a vytvorili nebezpečný precedens do budúcnosti ?

Moskva má všetky dôvody na to, aby kvalifikovala situáciu týkajúcu sa otravy bývalého ruského vojenského spravodajského dôstojníka Sergeja Skripala a jeho dcéry ako únos, povedal v piatok veľvyslanec Ruskej federácie vo Veľkej Británii Alexander Jakovenko na tlačovej konferencii v Londýne.

„Vzhľadom na všetky skutočnosti máme teraz viac dôvodov na to, aby sme kvalifikovali túto situáciu ako únos dvoch ruských štátnych príslušníkov. Veľvyslanectvo Ruskej federácie poslalo britskej strane žiadosť na to, aby ruskí špecialisti mohli uskutočniť lekársku prehliadku Júlie Skripalovej, ale zatiaľ nemáme žiadnu odpoveď. Máme dojem, že britská vláda úmyselne presadzuje politiku zničenia všetkých možných dôkazov,“ – povedal Jakovenko.

Skupina G7

Veľvyslanectvo Ruska v Londýne predložilo britskému Úradu zahraničných vecí a spoločenstiev protest, aby vyjadrilo svoj nesúhlas s politikou zaťahovania krajín G7 do protiruskej kampane, uvádza tlačová správa, ktorú v piatok rozoslala diplomatická misia Ruskej federácie.

Sme sklamaní z ďalšieho bezpredmetného vyhlásenia o prípade Skripalovcov, tentokrát v mene všetkých členov G7. Je poľutovaniahodné, že členovia G7 sa nechali zatiahnúť do protiruskej kampane, ktorá je založená na absurdných obvineniach, ktoré nevedia ničím dokázať. Dnes sme poslali protestnú nótu britskému úradu zahraničných vecí a spoločenstiev, aby sme vyjadrili náš nesúhlas s touto politikou. Očakávame, že Spojené kráľovstvo, napriek všetkým rozdielom medzi našimi krajinami, zostane civilizovaným a zodpovedným štátom. Konzervatívna vláda by mala nájsť silu na prekonanie svojich oportunistických politických ambícií a upustiť od akcií, ktoré priamo podkopávajú ducha a list Dohovoru o chemických zbraniach a vedú k ďalšiemu zhoršovaniu našich bilaterálnych vzťahov.

Ministri zahraničných vecí skupiny G7, ktorí sa stretli v Ottawe (Kanada), spoločne vyjadrili 16. apríla výzvu Ruskej federácii, aby zverejnila svoj údajný nervový plynový program Nováčik, a aby ihneď odpovedala na všetky otázky týkajúce sa incidentu v Salisbury. Moskva opakovane poukázala na to, že ani Sovietsky zväz ani Ruská federácia nikdy neurobili výskum tejto toxickej chemickej látky.

Sergej Lavrov

Minister zahraničia Ruskej federácie Sergej Lavrov v piatok pre média uviedol, že toxická látka, ktorá je označovaná na západe ako Nováčik, sa používala v Spojených štátoch, keďže ju mali vo výzbroji. Lavrov ďalej uviedol, že výroba tejto toxickej látky je veľmi jednoduchá, a jeden z autorov toxickej látky „Nováčik“ emigroval do USA, kde si nechal patentovať jej zloženie a výrobu, a oddelenia chemických a biologických zbraní Spojených štátov ju používali v rámci svojich chemických zbraní.

Kauza Skripal

4. marca bol bývalý ruský vojenský spravodajský dôstojník Sergej Skripal vo veku 66 rokov, ktorý bol predtým odsúdený v Ruskej federácii za špionáž pre Spojené kráľovstvo, spolu s jeho dcérou Júliou nájdení v bezvedomí na lavičke v blízkosti obchodného centra Maltings v meste Salisbury vo Veľkej Británii. Polícia uviedla, že boli vystavení nervovému plynu.

Neskôr Londýn tvrdil, že toxín triedy Novichok bol údajne vyvinutý v Rusku. Týmto sa Spojené kráľovstvo ponáhľalo obviniť Rusko z účasti, pričom nepredložilo žiadne dôkazy. Moskva odmietla obvinenia, že sa zúčastnila incidentu, a poukazuje na to, že Ruská federácia nikdy neurobila výskum tejto toxickej chemickej látky. Organizácia pre zákaz a kontrolu chemických zbraní OPCW minulý rok potvrdila, že Ruská federácia splnila svoj záväzok zničenia všetkých chemických zbraní zo svojho arzenálu a upozornila, že Spojené štáty a ďalšie krajiny, ktoré podpísali dohodu o zničení vlastných chemických zbraní, ju ešte nenaplnili.

Mediálno-politická „show“

Bez poskytnutia akéhokoľvek dôkazu Londýn obvinil Moskvu z toho, že údajne stojí za pokusom o otravu Skripalovcov a vyhostil 23 ruských diplomatov a pozastavil všetky plánované bilaterálne kontakty na vysokej úrovni. V odpovedi Moskva vyhostila rovnaký počet britských diplomatov. V mediálno politickej „show“ solidarity západných krajín s Veľkou Britániou, Spojené štáty a väčšina krajín EU vyhostila niekoľko ruských diplomatov na základe slov „údajne, pravdepodobne a asi“. Po tomto kroku nasledovala zrkadlová reakcia Ruskej federácie, ktorá vyhostila rovnaký počet diplomatov západným krajinám, až na niekoľko výnimiek, kde si Rusko ponechalo právo vyhostiť diplomatov v budúcnosti. V posledných dvoch týždňoch, sa už niekoľko medzinárodne uznávaných vedeckých pracovníkov z oboru chemických a biologických zbraní vyjadrilo v médiách, že toxickú látku, ktorá bola použitá pri incidente v Salisbury, je možné spraviť z voľne dostupných chemických látok v prevažnej časti krajín.

Zdroj: Tacc, Министерство иностранных дел Российской Федерации