Ruská federácia predvolá pred OPCW svedkov a priamych účastníkov falošného videoklipu z mesta Douma

Ruská federácia má v úmysle predložiť organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW) svedectvá od priamych účastníkov inscenovanej provokácie (videoklip), po ktorej západné krajiny začali obviňovať sýrske vládne jednotky z použitia chemických zbraní (chlór). Táto provokácia sa odohrala v meste Douma a bola organizovaná zoskupením „Biele prilby“, ktoré stoja za produkčným videom, ktoré sa použilo ako údajný „dôkaz“ toho, že vládne jednotky použili chemické zbrane, oznámil v utorok pomocou Twitteru stály predstaviteľ Ruskej federácie pri OPCW.

Plánované podujatie sa uskutoční vo štvrtok, keď živý svedkovia a účastníci videoklipu budú informovať predstaviteľov OPCW o skutočnom priebehu a okolnostiach údajného incidentu z mesta Douma. Následne sa uskutoční tlačová konferencia za účasti sýrskych svedkov, kde budú môcť média položiť svoje prípadné otázky.

Stály zástupca Ruskej federácie pri OPCW Alexander Shulgin, ktorý vystúpil 16. apríla na zasadnutí Výkonnej rady organizácie, informoval organizáciu o živých svedkoch tohto údajného incidentu a uviedol, že ruskí odborníci, ktorí vykonali audit v meste Douma, nenašli žiadny náznak toho, že tam boli použité chemické zbrane. Podarilo sa však nájsť priamych účastníkov natáčania výrobného videa, ktoré bolo prezentované ako potvrdenie toho, že vládne jednotky použili chemické zbrane. Ďalšie informácie a videá v staršom článku „Priamy účastníci z údajného incidentu s chemický zbraňami v sýrskom meste Douma začali podávať svedectvá„.

Zdroj: Tacc, OPCW