Sú Spojené štáty schopné dodržiavať medzinárodné dohody pod ktoré sa podpísali ?

Krajiny Európskej únie a USA nie sú oprávnené zmeniť jadrovú dohodu s Iránom lebo nikto nemôže hovoriť v mene šiestich mediátorov Organizácie Spojených národov, ktorými sú Rusko, Čína, Spojené štáty, Francúzsko, Británia a Nemecko, uviedol v stredu stály zástupca Ruskej federácie pri EÚ Vladimír Čížov. „Ak Európska trojstranná dohoda hovorí o niečom s Američanmi, ani my, ani naši čínski kolegovia nemáme žiadny vzťah k tomu. Dohodu podpísali všetci a nikto nepovolil krajinám Európskej únii, aby mohla hovoriť v mene šiestich krajín,“ – povedal ruský diplomat keď komentoval správy o uzavretých konzultáciách krajín EÚ a USA, s cieľom zmeniť jadrovú dohodu s Iránom.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová potvrdila, že jadrová dohoda s Iránom by sa mala zachovať. „Existuje len jedna dohoda s Iránom o jadrovom programe, ktorá je a musí byť zachovaná,“ – ​​povedal Mogheriniová.

Predtým francúzsky prezident Emmanuelle Macron na spoločnej tlačovej konferencii s americkým kolegom Donaldom Trumpom oznámil, že je pripravený spolupracovať s Washingtonom na novej dohode o jadrovom programe Teheránu.

V júli 2015 v Iráne dosiahlo päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (Rusko, Británia, Čína, Spojené štáty, Francúzsko) a Nemecko dohodu o urovnaní jadrového problému v Teheráne. Spoločný komplexný akčný plán, ktorý bol vypracovaný, predpokladá zrušenie sankcií uložených OSN, USA a EÚ na Irán, v dôsledku jadrového programu perzskej krajiny. V januári 2016 bolo oznámené, že proces zrušenia sankcií bol spustený a Washington zrušil obmedzenia voči Iránu.

Novozvolený americký prezident USA Donald Trump viac ako raz nazval dohodu s Iránom ako škodlivú a argumentoval tým, že údajne nebráni tomu, aby Irán v budúcnosti mohol vytvoriť jadrové zbrane. 12. januára tohto roka predstaviteľ Bieleho domu informoval média, že USA sa prestanú zúčastňovať na jadrovej dohode s Iránom, ak nebude zmenená a doplnená, čo vyvolalo na medzinárodnej scéne negatívne reakcie, keďže dohoda bola dosiahnutá pod záštitou OSN a predných svetových mocností, ktoré sú jej garantom. Nerešpektovanie tejto dohody zo strany Spojených štátov alebo jednostranné pokusy ju zmeniť, by mohlo priniesť USA dlhodobé negatívne postavenie na medzinárodnej scéne, keďže ostatné krajiny by si boli vedomé toho, že prípadné budúce dohody s USA, či už pod hlavičkou OSN alebo bilaterálne, nemajú žiadnu váhu a podpis Spojených štátov nič neznamená.

Zdroj: Tacc, Twitter