V piatok sa na Kórejskom polostrove uskutočnil historický summit lídrov Severnej a Južnej Kórey

V piatok sa na hraničnom mieste Panmunjom uskutočnilo historické stretnutie medzi juhokórejským prezidentom Mun Zhe In a lídrom KĽDR Kimom Jong-no. Tieto rokovania boli prvým summitom medzi juhom a severom za viac ako desať rokov. Predtým, než začali rokovania, juhokórejský prezident na pozvanie Kim Čong-una prekonal demarkačnú líniu a urobil rýchlu návštevu KĽDR na menej ako minútu a Kim Čong-un prekračujúci hranice sa stal prvým vodcom KĽDR, ktorý od roku 1953 navštívil Južnú Kóreu. Po rozhovoroch vedúci predstavitelia týchto dvoch krajín podpísali spoločnú „Panmunjomskú deklaráciu o mieri, prosperite a zjednotení Kórejského polostrova“. Obrazový materiál o summite vo videoreportáži od ruskej televízie Russia1 a Russia24 (anglické titulky) na konci článku.

Denuklearizácia Kórejského polostrova

Prezident Kórejskej republiky Mun Zhe Ying a líder KĽDR Kim Čong-un potvrdili, že spoločným cieľom obidvoch krajín je uskutočniť proces denuklearizácie na Kórejskom polostrove. Toto je uvedené v „Panmunjovej deklarácii o mieri, prosperite a zjednotení Kórejského polostrova“, ktorú podpísali v pondelok ráno Moon Zhe Ying a Kim Čong-un v meste Panmunjom.

„Juh a sever potvrdili, že ich spoločným cieľom je uskutočniť úplnú denuklearizáciu na Kórejskom polostrove. Juh a sever sa dohodli na aktívnych krokoch ohľadne spolupráce s medzinárodným spoločenstvom v otázke denuklearizácie Kórejského polostrova,“ – píše sa v dokumente.

Zastavenie nepriateľských akcií

Južná Kórea a KĽDR zastavujú proti sebe všetky nepriateľské akcie. „Na Kórejskom polostrove nikdy nebude vojna, nová éra mieru sa začala, Južná Kórea a KĽDR ukončia voči sebe všetky nepriateľské činy,“ – hovorí vyhlásenie. Dokument tiež zdôrazňuje, že obidva štáty „budú pokračovať v aktívnom dialógu na všetkých úrovniach vrátane najvyšších.“

Krajiny tiež fyzicky eliminujú všetky prostriedky propagandy, ktoré používajú obe strany v pohraničných oblastiach. „Odmietame akékoľvek nepriateľské akcie, od 1. mája sa uskutoční fyzické odstránenie médií propagandistického vysielania, ako aj úplné zastavenie distribúcie letákov v oblasti demilitarizovanej zóny,“ – píše sa v dokumente.

Začiatkom tohto týždňa KĽDR ukončila činnosť svojej prihraničnej audiosústave, pomocou ktorej sa vykonávalo propagačné vysielanie na hranici s Kórejskou republikou. Predchádzalo tomu podobný krok zo strany Soulu.

Budúca spolupráca

Ako sa uvádza vo vyhlásení, armáda oboch krajín sa dohodla na udržiavaní neustáleho kontaktu, a to aj na úrovni vedúcich oddelení obrany.

Podľa znenia dokumentu, 15. mája by sa mali uskutočniť dvojstranné rokovania na úrovni generálov oboch krajín.

KĽDR a Kórejská republika tiež súhlasili s obnovením stretnutí rodín oddelených kórejskou vojnou v rokoch 1950-1953. „Juh a sever vyriešia humanitárne problémy spôsobené rozdelením národa a pre tento účel, súhlasili s obnovením dialógu pomocou Červeného kríža a stretnutiami oddelených rodín,“ – píše sa v dokumente.

Je potrebné poznamenať, že strany sa dohodli na vytvorení spoločného bodu dvojstrannej komunikácie na hraniciach Kaeson, ktorá sa bude využívať predovšetkým na kontakty v humanitárnych otázkach.

Naposledy sa stretnutia oddelených rodín konali v roku 2015. 15. augusta sa v KĽDR a Južnej Kórei oslavuje národný sviatok, deň oslobodenia. V roku 1945, v ten deň, Japonsko kapitulovalo v druhej svetovej vojne a Kórea bola oslobodená od koloniálnej vlády.

Okrem iného sa KĽDR a Južná Kórea dohodli, že začnú pracovať na prepojení železníc týchto dvoch krajín. „Strany urobia praktické kroky na využitie železničnej pobočky Tonhe a Kyongyi, ako aj ďalších ciest, ktoré budú zmodernizované a prepojené,“ – zdôrazňuje dokument.

Podpísanie mierovej zmluvy

Severná a Južná Kórea sa v budúcnosti zamerá na podpísanie mierovej zmluvy. „KĽDR a Kórejská republika oznamujú ukončenie prímeria, ktoré trvalo od roku 1953 s cieľom premeniť ho na mierovú zmluvu. KĽDR, Južná Kórea a Spojené štáty podporia tripartitný alebo štvorstranný summit s cieľom vytvoriť systém pevného mieru,“ – uvádza dokument.

Kórejská vojna v rokoch 1950-1953, ktorá sa týkala Južnej Kórey a Spojených štátov na jednej strane a KĽDR a Číny na strane druhej, skončila podpísaním prímeria ale z technického hľadiska sú Sever a Juh stále vo vojne.

videoreportáž od ruskej televízie Russia1
videoreportáž od ruskej televízie Russia24 anglické titulky
Zdroj: Tacc