Paríž a Moskva telefonicky konzultovali situáciu ohľadne Teheránu

Prezidenti Ruska a Francúzska, Vladimír Putin a Emmanuel Macron v telefonickom rozhovore diskutovali a zhodli sa na potrebe zachovania a dôsledného vykonávania spoločného komplexného akčného plánu v iránskom jadrovom programe, oznámila v pondelok tlačová služba Kremľa. „Na podnet francúzskej strany sa uskutočnil telefonický rozhovor medzi prezidentom Ruskej federácie Vladimírom Putinom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Macron počas rozhovoru informoval o výsledkoch svojej návštevy v Spojených štátoch s dôrazom na rozhovory o situácii ohľadne spoločného komplexného akčného plánu iránskeho jadrového programu. Počas rozhovoru sa obaja prezidenti zhodli na potrebe zachovania schváleného plánu pre Irán a vyzvali na jeho prísne uplatňovanie,“ – uviedol v tlačovej správe Kremeľ. Tlačová správa na záver informovala, že strany diskutovali aj o iných aktuálnych otázkach medzinárodnej a bilaterálnej agendy.

Počas svojej návštevy v USA Macron povedal, že Paríž považuje za potrebné pracovať na novej širšej dohode o iránskom jadrovom programe. Podľa neho je potrebná dohoda, ktorá by zahŕňala nielen jadrový program Teheránu, ale aj balistický program, ako aj stabilizáciu situácie v regióne ako celku.

V júli 2015 v Iráne dosiahlo päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (Rusko, Británia, Čína, Spojené štáty, Francúzsko) a Nemecko dohodu o urovnaní jadrového problému v Teheráne. Spoločný komplexný akčný plán, ktorý bol vypracovaný, predpokladá zrušenie sankcií uložených OSN, USA a EÚ na Irán, v dôsledku jadrového programu perzskej krajiny. V januári 2016 bolo oznámené, že proces zrušenia sankcií bol spustený a Washington zrušil obmedzenia voči Iránu.

Novozvolený americký prezident USA Donald Trump viac ako raz nazval dohodu s Iránom ako škodlivú a argumentoval tým, že údajne nebráni tomu, aby Irán v budúcnosti mohol vytvoriť jadrové zbrane. 12. januára tohto roka predstaviteľ Bieleho domu informoval média, že USA sa prestanú zúčastňovať na jadrovej dohode s Iránom, ak nebude zmenená a doplnená, čo vyvolalo na medzinárodnej scéne negatívne reakcie, keďže dohoda bola dosiahnutá pod záštitou OSN a predných svetových mocností, ktoré sú jej garantom. Nerešpektovanie tejto dohody zo strany Spojených štátov alebo jednostranné pokusy ju zmeniť, by mohlo priniesť USA dlhodobé negatívne postavenie na medzinárodnej scéne, keďže ostatné krajiny by si boli vedomé toho, že prípadné budúce dohody s USA, či už pod hlavičkou OSN alebo bilaterálne, nemajú žiadnu váhu a podpis Spojených štátov nič neznamená.

Zdroj: Tacc, Президент России