Francúzsku metropolu na prvého mája zasiahli nepokoje demonštrantov

V Paríži sa počas 1. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa robotníkov odohrali nepokoje a výtržnosti. Podnecovateľmi nepokojov bola skupina radikálnych mladých ľudí, ktorí napadli známy reťazec rýchleho občerstvenia McDonald’s na nemocničnom bulvári. Začali rozbíjať okná a hádzať zápalné fľaše. Po útoku na McDonald’s radikálny demonštranti začali zapaľovať kontajnery na odpadky a autá. Ďalšie incidenty boli zaznamenané v oblasti vlakovej stanice Austerlitz. Výtržníci boli oblečených v čiernych šatách a tvár si skrývali za maskami. Výtržnosti sa uskutočnili pri každoročnom prvomájovom pochode, ktorý organizujú odborové organizácie, a tohtoročná účasť presiahla 55 000 ľudí.

Francúzsky minister vnútra Gerard Colon pomocou sociálnej sieti Twitter uverejnil správu, v ktorej odsúdil násilie a nepokoje, ktoré sa odohrávajú počas sprievodu pri príležitosti 1. mája. Ubezpečil, že policajné zložky robia všetko preto, aby ukončili toto porušenie verejného poriadku a zadržali páchateľov. Starostka Paríža Anne Hidalgo uviedla, že odsudzuje násilie páchané počas dňa v Paríži maskovanými mužmi.

V súvislosti s nepokojmi prefektúra parížskej polície zmenila cestu odborového sprievodu. Podľa miestnych orgánov sa na výtržnostiach zúčastnilo asi 200 ľudí. Povolané policajné sily za pomoci slzotvorného plynu a vodných diel získali kontrolu nad situáciou. Následne sa orgánom činným v trestnom konaní podarilo obnoviť poriadok v uliciach. Asi 40 účastníkov výtržností bolo zadržaných. Polícia dokázala oddeliť 200 najväčších chuligánov a zablokovať ich na jednej z ulíc, povedal prefekt metropolitnej polície Michel Delpesh a dodal, že zhruba 40 z nich bolo zadržaných a odvedených k výsluchu.

euronews
Le FDJ Fou De Joie
RT France
Zdroj: France24, euronews, Tacc