Británia aj naďalej porušuje medzinárodné právo a dohovory v kauze Skripal

Odmietnutie britských orgánov udeliť Ruskej federácii konzulárny prístup k bývalému plukovníkovi GRU a britskému špiónovi Sergejovi Skripalovi a jeho dcére Júlii je dostatočným dôvodom na to, aby sa celá záležitosť považovala za únos alebo úmyselnú izoláciu, povedal minister zahraničia Ruskej federácie Sergej Lavrov pre taliansky týždenník Panorama. „Ruská federácia je znepokojená otázkou zdravotného stavu a aktuálnou pozíciou Skripalovcov, ktorých britské úrady vtiahli do tejto provokácie, pretože odmietnutie britských úradov poskytnúť konzulárny prístup je dostatočným dôvodom na to, aby sa súčasná situácia považovala za únos alebo úmyselnú izoláciu, čo je absolútne neprijateľné,“ – povedal Lavrov.

Ruská federácia je pripravená na spoluprácu ale Británia zatiaľ odmieta

Sergej Lavrov ďalej uviedol, že namiesto akcií, ktoré by boli v súlade s medzinárodným právom, sú preferované hlasné vyhlásenia a megafónna diplomacia, ale Rusko zostáva pripravené na spoluprácu.

„Sme pripravení na konkrétnu spoluprácu s Britániou a naliehame na Londýn, aby spolupracoval čestne v rámci trestného prípadu Skripala, na ktorom začal pracovať vyšetrovací výbor Ruskej federácie, ktorý odoslal Londýnu príslušné otázky v súvislosti s pokusom o vraždu ruských občanov,“ – povedal Lavrov.

Kauza Skripal

4. marca bol bývalý ruský vojenský spravodajský dôstojník Sergej Skripal vo veku 66 rokov, ktorý bol predtým odsúdený v Ruskej federácii za špionáž pre Spojené kráľovstvo, spolu s jeho dcérou Júliou nájdení v bezvedomí na lavičke v blízkosti obchodného centra Maltings v meste Salisbury vo Veľkej Británii. Polícia uviedla, že boli vystavení nervovému plynu.

Neskôr Londýn tvrdil, že toxín triedy Novichok bol údajne vyvinutý v Rusku. Týmto sa Spojené kráľovstvo ponáhľalo obviniť Rusko z účasti, pričom nepredložilo žiadne dôkazy. Moskva odmietla obvinenia, že sa zúčastnila incidentu, a poukazuje na to, že Ruská federácia nikdy neurobila výskum tejto toxickej chemickej látky. Organizácia pre zákaz a kontrolu chemických zbraní OPCW minulý rok potvrdila, že Ruská federácia splnila svoj záväzok zničenia všetkých chemických zbraní zo svojho arzenálu a upozornila, že Spojené štáty a ďalšie krajiny, ktoré podpísali dohodu o zničení vlastných chemických zbraní, ju ešte nenaplnili.

Mediálno-politická „show“

Bez poskytnutia akéhokoľvek dôkazu Londýn obvinil Moskvu z toho, že údajne stojí za pokusom o otravu Skripalovcov a vyhostil 23 ruských diplomatov a pozastavil všetky plánované bilaterálne kontakty na vysokej úrovni. V odpovedi Moskva vyhostila rovnaký počet britských diplomatov. V mediálno politickej „show“ solidarity západných krajín s Veľkou Britániou, Spojené štáty a väčšina krajín EU vyhostila niekoľko ruských diplomatov na základe slov „údajne, pravdepodobne a asi“. Po tomto kroku nasledovala zrkadlová reakcia Ruskej federácie, ktorá vyhostila rovnaký počet diplomatov západným krajinám, až na niekoľko výnimiek, kde si Rusko ponechalo právo vyhostiť diplomatov v budúcnosti. V posledných dvoch týždňoch, sa už niekoľko medzinárodne uznávaných vedeckých pracovníkov z oboru chemických a biologických zbraní vyjadrilo v médiách, že toxickú látku, ktorá bola použitá pri incidente v Salisbury, je možné spraviť z voľne dostupných chemických látok v prevažnej časti krajín.

Ďalšie informácie o kauze Skripal sú v staršom článku Rozhovor s veľvyslancom Ruskej federácie na Slovensku o kauze Skripal a jej súvislostiach.

Zdroj: Tacc, Министерство иностранных дел Российской Федерации