Spojené štáty a ich „nezasahovanie“ do vnútorných záležitostí iných krajín v praxi

Ankara podnikne odvetné kroky v prípade, že Washington uvalí na Turecko sankcie, v súvislosti s nákupom ruského protivzdušného systému ďalekého dosahu S-400, uviedol turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu. „Ak sa Spojené štáty rozhodnú uvaliť sankcie na Ankaru alebo obmedziť vízový režim s Tureckom, prípadne budú nasledovať iné obmedzenia bude nasledovať rozhodná odpoveď,“ – povedal turecký minister zahraničia.

Cavusoglu okrem toho vyzval Spojené štáty, aby prehodnotili svoj prístup k Turecku. „Ankara považuje medializované hrozby Washingtonu ohľadne uvalenia sankcií na Turecko za chybu. USA volia nesprávny prístup, zatiaľ čo Turecko sa snaží zlepšiť vzťahy s touto krajinou. Rád by som objasnil, že Turecko bude reagovať na akékoľvek útoky,“ – zdôraznil turecký minister zahraničia.

Turecký minister zahraničných vecí ďalej oznámil, že počas budúceho týždňa by sa mohlo uskutočniť stretnutie s americkým ministrom zahraničia Michaelom Pompeom. „Uviedli sme, že rozhovory sa môžu konať v piatok 11. mája v predvečer návštevy tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogana v Londýne alebo po ukončení rokovaní v Spojenom kráľovstve, takže stretnutie sa s najväčšou pravdepodobnosťou uskutoční 11. alebo 16. mája,“ povedal Cavusoglu a dodal, že „Z Washingtonu ešte neprišla žiadna odpoveď, ale s najväčšou pravdepodobnosťou sa stretnutie uskutoční budúci týždeň.“

Dňa 3. mája vedúca tlačového oddelenia amerického ministerstva zahraničných vecí Heather Naouertová povedala, že Spojené štáty opäť vyjadrili a budú naďalej vyjadrovať znepokojenie nad možnou akvizíciou S-400 Tureckom.

Predtým ruský prezident Vladimír Putin na tlačovej konferencii po rozhovoroch so svojím tureckým partnerom povedal, že Moskva sa rozhodla urýchliť dodávku S-400 do Turecka. Počas svojho vystúpenia v Ankare 9. apríla Erdogan povedal, že jeho krajina nebude odmietať realizovať dodávku protivzdušného systému S-400 z Ruskej federácie. Washington už niekoľkokrát mediálne prezentoval, že voľba Turecka ohľadne nákupu protivzdušného systému S-400 z Ruskej federácie nezostane bez odpovedi, keďže Turecko odmietlo nákup amerického obdobného systému kvôli horším technickým parametrom a vyššej ceny, a už niekoľko krát najvyšší štátny predstavitelia USA otvorene hovorili o prípadných sankciách, ktoré chcú uvaliť na Turecko za to, že si slobodne zvolilo dodávateľa na PVO ďalekého dosahu.

Zdroj: Tacc, Anadolu Agency, CNN