Ruská federácia začala zavádzať inteligentné technológie v mestských infraštruktúrach

Mestá v Ruskej federácii v rámci projektu „Smart City“, začali uskutočňovať zavádzanie moderných inteligentných technológií v mestskej infraštruktúre. V Petrohrade, Jekaterinburgu, Magasu a Novosibirsku sa začali objavovať automatizované systémy na riadenie dopravy a vykurovania. O projekte „Smart City“, ktorý zabezpečuje vytvorenie inovatívnej mestskej infraštruktúry a rozvoj systémov mestskej dopravy, sa bude rokovať počas jedného zo zasadnutí 18. medzinárodného ekonomického fóra sv. Petrohradu (SPIEF), ktoré sa bude konať od 24. do 26. mája v Petrohrade.

Petrohrad sa stal jednou z prvých veľkých veľkomiest, kde sa začala realizácia projektu „Smart City“. V severnom hlavnom meste sú do riadenia mestských procesov už zavedené inteligentné informačné a komunikačné technológie – inteligentné zastávky verejnej dopravy, bezplatné Wi-Fi v metre, autobusoch a trolejbusoch a verejné služby MFC sú k dispozícii online. Všetky tieto projekty vykonávajú mestské orgány spoločne s Národnou výskumnou univerzitou v Petrohrade, ktorá sa venuje výskumu informačných technológií, mechaniky a optiky.

Na realizáciu projektu „Smart City“ bolo vybraných celkovo 18 miest, kde sa budú realizovať komplexné technologické riešenia na zavedenie inteligentných riešení v mestskej infraštruktúre a verejných službách.

Skúsenosti z Novosibirsku

Projekt „Smart City“ sa realizuje aj v Novosibirsku, kde chcú inštalovať špecializované CCTV kamery, dopravné detektory, ktoré spolu so semaformi budú pripojené k špeciálnemu softvéru umiestnenému v centre riadenia dopravy. „Zmeny umožnia riadenie objektu svetelnej signalizácie úplne automaticky ako aj za účasti dispečera. Podľa prognóz Softline môže zavedenie automatizovaného systému riadenia premávky v rámci pilotného systému znížiť zaťaženie cestnej siete v Novosibirsku o 15%. Spoločnosť Softline v apríli podpísala dohodu so správou mesta Novosibirsk o zavedení pilotného automatizovaného systému.

Správa mesta Novosibirsk spolu so sibírskym odborom Ruskej akadémie vied rozvíja od roku 2015 svoj vlastný program „Smart City“. Podľa vedúceho oddelenia priemyslu, inovácií a podnikania primátora Alexandra Lyulka sa počas tohto obdobia realizovalo niekoľko projektov v oblasti infraštruktúry vrátane „inteligentnej školy“ s jednotným systémom, ktorý riadi prevádzku elektrických zariadení, dodávky vody, požiarne bezpečnostné senzory. V tých istých školách sa zavádza aj automatizácia v energetických službách, ktoré automaticky regulujú dodávku tepla, čo ušetrí 20 až 30% rozpočtových prostriedkov poskytnutých inštitúciám na vykurovanie.

Prvé „Smart City“ na severnom Kaukaze

Ingušské mestečko Magas sa stalo jediným mestom v Severnom Kaukaze, ktoré bolo zahrnuté do federálneho programu „Smart City“. Podľa starostu mesta Beslan Tsechoev, sa v meste Magas od roku 2015 uskutočňujú rozsiahle práce s cieľom zaviesť inteligentné technológie do mestského prostredia.

„Vyvinuli sme koncept inovatívneho vývoja už v roku 2015. Na našich zmodernizovaných zastávkach sú elektronické knižnice, klimatizácie, tlačidlá na zavolanie polície, televízory, vyhrievané lavice a bezplatné Wi-Fi. Telefónne búdky takisto poskytujú bezdrôtový internet. Myslím, že dôvod pre ktorý sme sa dostali do programu „Smart City“, bol pre túto obrovskú prácu, ktorá už bola vykonaná,“ – povedal starosta Beslan Tsechoev.

Podľa starostu majú takmer všetky stanice v mestečku Magas urny na oddelené odpadky, elektronické knižnice a urny na zhromažďovanie vecí pre chudobných. V teplej sezóne funguje v meste cyklistické taxi, čo je ekologický spôsob dopravy.

„Projekt „Smart City“ by mal zaviesť špičkové technológie v riadení týchto miest s cieľom zlepšiť životy ľudí. V apríli bolo oznámené, že projekt by mal priniesť mestám 5G-komunikáciu, technologickú podporu a rozhodovanie, spracovanie dát, rozšírené o virtuálnu realitu, ako aj iné technológie. Mestečko Magas už je najinovatívnejším mestom v Ruskej federácii, vďaka vlastnému konceptu, ktorý už bol realizovaný a je pre mňa dôležité, že naše mesto bude pokračovať v snahe o udržanie si tejto pozície aj v budúcnosti,“ – dodal starosta Tsechoev.

Zdroj: Tacc, YouTube