Mesiac máj v znamení návštev najvyšších nemeckých predstaviteľov v Ruskej federácii

Minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov a minister zahraničia Nemecka Heiko Maas vo štvrtok v Moskve uskutočnia rozhovory, ktorých hlavnou témou bude dohoda o iránskom jadrovom programe, Sýria a spolupráca v rámci normandskej štvorky (Rusko, Ukrajina, Francúzsko, Nemecko ). Diplomatických lídry svojich krajín majú na programe aj zvážiť stav vecí v kľúčových oblastiach bilaterálnej spolupráce. „Cieľom je výmena názorov na súčasné medzinárodné problémy vrátane implementácie Minských dohôd a riešení vnútornej krízy na Ukrajine v interakcii s normandským formátom, riešenia ozbrojeného konfliktu a boja proti terorizmu v Sýrii a podpory mierového procesu v Líbyi. Ďalej je v pláne prediskutovať situáciu na Blízkom východe, zhodnotiť pokračujúci medzi-kórejský dialóg a pochopiteľne iránsky jadrový program,“ – uviedlo ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie.

Toto je prvé stretnutie medzi Lavrovom a Maasom po tom, ako bol v marci 2018 vymenovaný za šéfa nemeckej diplomacie. V apríli už strany telefonovali a Lavrov spolu s Maasom diskutovali o aktuálnych medzinárodných problémoch. Návšteva nemeckého ministra zahraničných vecí otvorí sériu májových návštev v Ruskej federácii zástupcami vedenia Nemeckej spolkovej republiky. 13. – 14. mája má Rusko navštíviť nemecký minister hospodárstva a energetiky Peter Altmayer a kancelárka Angela Merkelová má prísť 18. mája do Soči.

Kríza okolo jadrovej dohody

Implementácia spoločného komplexného akčného plánu v súvislosti s iránskym jadrovým programom bude jednou z ústredných tém schôdze v súvislosti s rozhodnutím Washingtonu o odstúpení od dohody. Nemecko bolo jednou zo šiestich krajín (spolu s Ruskom, Veľkou Britániou, Čínou, Spojenými štátmi a Francúzskom), ktoré po dlhoročných rokovaniach uzavrelo v júli 2015 jadrovú dohodu s Teheránom. Dohoda uvalila obmedzenia jadrových aktivít Teheránu výmenou za zrušenie sankcií Bezpečnostnej rady OSN a jednostranných reštriktívnych opatrení uložených v minulosti od USA a EÚ.

Prezident Spojených štátov Donald Trump opakovane kritizoval dokument a oznámil svoj úmysel prerušiť dohodu, a 8. mája Washington realizoval svoje hrozby.

Moskva vyjadrila sklamanie s takýmto rozhodnutím americkej strany a zdôraznila, že spoločný komplexný akčný plán v súvislosti s iránskym jadrovým programom je najdôležitejšou multilaterálnou dohodou. Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie nazval tento krok USA len zásterkou, pre politické zúčtovanie s Iránom a novým potvrdením ich nekompetentnosti, keďže Irán vykonáva absolútne len zákonné jadrové aktivity.

Vedúci predstavitelia Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka tiež vyjadrili ľútosť nad tým, že USA odmietli dokument a potvrdili svoj zámer pokračovať v dodržiavaní jadrovej dohody s Iránom. V Moskve a v Berlíne zároveň zdôrazňujú, že sú v kontakte so všetkými stranami, ktoré sú členmi jadrovej dohody s Iránom.

Iránsky prezident Hassan Rouhani v reakcii na postup Washingtonu ubezpečil, že Teherán bude pokračovať v implementácii jadrovej dohody so svojimi partnermi aj bez USA.

Normandská štvorka

Situáciu na juhovýchode Ukrajiny podrobne preberali ruský prezident Vladimír Putin a nemecká kancelárka Angela Merkelová v telefonickom rozhovore začiatkom apríla. Ako uviedla tlačová služba Kremľa, vedúci predstavitelia súhlasili, že budú naďalej spolupracovať na vyriešení vnútornej ukrajinskej krízy v normandskom formáte. Vedúci predstavitelia zahraničných vecí Ruska a Nemecka budú naďalej diskutovať o tejto téme. Navyše, Lavrov a Maas môžu diskutovať o otázke možného nasadenia misie OSN na ochranu pozorovateľov OBSE v Donbase.

Pokiaľ ide o možnosť usporiadať stretnutie ministrov a summit „Normandská štvorka“, tieto vyhliadky zostávajú vágne. Ako už uviedol zástupca vedúceho ruského ministerstva zahraničných vecí Alexander Gruško v rozhovore, stretnutie normandského formátu bude realizované, keď Kyjev začne plniť svoje záväzky vyplývajúce z dohôd z Minsku. Podľa neho, ak budú politické podmienky vhodné pre takéto kontakty, bude Moskva pripravená zúčastniť sa na nich.

V rovnakej dobe vo štvrtok sa v nemeckom meste Aachen uskutoční stretnutie Angely Merkelovej, Emmanuella Macrona a Petra Porošenka, kde môžu diskutovať a situácii na Donbase.

Sýria

Očakáva sa, že Lavrov upozorní svojho nemeckého náprotivka na situáciu, ktorá vznikla v dôsledku útokov USA, Spojeného kráľovstva a Francúzska na územie Sýrie 14. apríla. Zámienkou pre tento agresívny čin, ktorý Moskva označila za hrubé porušenie medzinárodné práva, bolo údajné použitie chemických zbraní vládnymi jednotkami v sýrskom meste Douma 7. apríla.

Berlíne napriek rozhodnutiu nezúčastniť sa na samotnej operácii považoval túto agresiu za prijateľnú. V tom čase povedal Heiko Maas nový minister zahraničia Nemecka, že úder bol „primeraným a potrebným signálom“. Naviac tvrdil, že Bezpečnostná rada OSN nemohla plniť svoje úlohy v súvislosti so situáciou v Sýrii kvôli aktivitám Ruskej federácie.

Ako povedal informovaný zdroj v Moskve, ruská strana je znepokojená politickou podporou Berlína a Maasa amerických raketových úderov spolu s ich spojencami, v Sýrskej arabskej republike.

Reakcia Moskvy

Vyhlásenia o sýrskej otázke nie sú jediné, čo alarmuje Moskvu v rétorike nového vedúceho nemeckej diplomatickej misie. S novým nemeckým ministrom zahraničia (Maas), z Berlína čoraz častejšie zaznieva protiruská rétorika.

Ruská strana tiež poznamenáva, že Berlín sa pripojil k nezmyselnej provokačnej britskej kampani v kauze Skripal. Rozhodnutie vypovedať štyroch ruských diplomatov je podľa sprostredkovateľa jedným z príkladov odmietnutia FRG z hľadiska nezávislosti a konštruktívnosti v spolupráci s Ruskom.

Zároveň Moskva varuje vedúceho nemeckého ministerstva zahraničných vecí, že takéto metódy tlaku nezmení zahraničnú a domácu politiku Ruskej federácie, ale môže viesť len k ďalšiemu zhoršovaniu vzťahov medzi oboma krajinami.

Pozitívne aspekty

Jedným z ústredných tém rokovaní sa očakáva, že bude energia a najmä výstavba plynovodu Nord Stream-2. Moskva opakovane zdôraznila, že projekt je ekonomicky prospešný pre európskych partnerov a prispeje k energetickej bezpečnosti Európy a odmieta pokusy niekoľkých krajín obviniť Ruskú federáciu, že má v úmysle používať plyn ako nástroj politického tlaku.

Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie poznamenalo, že nová vláda SRN podporuje projekt a považuje ho za ekonomickú iniciatívu, ktorá uľahčuje diverzifikáciu ciest dodávok zemného plynu do Európy a minimalizáciu tranzitných rizík. Od regulačných orgánov Nemecka už dostali všetky potrebné povolenia na kladenie potrubia cez nemecké územie, uviedlo MZ RF.

Ministerstvo zahraničných vecí upozornilo na skutočnosť, že napriek existencii obmedzení sankcií zostáva Nemecko dôležitým partnerom Ruska v obchodnej a ekonomickej oblasti. „Podľa ruskej federálnej colnej služby sa obrat zahranično-obchodného rusko-nemeckého obchodu v roku 2017 zvýšil o 22,8% v porovnaní s rokom 2016 a dosiahol takmer 50 miliárd dolárov,“ – uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

Na ruskom trhu je asi 5 tisíc podnikov s účasťou kapitálu z Nemecka, v Nemecku je asi 1,5 tisíc firiem s ruským kapitálom. „Podľa aprílového prieskumu rusko-nemeckej komory zahraničného obchodu 70% nemeckých spoločností pôsobiacich v Ruskej federácii má v úmysle pokračovať v aktívnom pokračovaní svojej činnosti a 20% dokonca chce zvýšiť obrat a investície,“ – informovalo ministerstvo zahraničia Ruskej federácie.

Moskve poznamenala, že Ruská federácia a Nemecká spolková republika realizujú veľký počet spoločných projektov v oblasti špičkových technológií. „V rokoch 2018-2020 sa organizuje príprava rusko-nemeckých vedeckých a vzdelávacích partnerstiev,“ – uviedlo ministerstvo zahraničných vecí RF.

Zdroj: Tacc, Министерство иностранных дел Российской Федерации