Prvý deň prevádzky stavby storočia v Ruskej federácii

Krymský most počas prvých 12 hodín prevádzky zaznamenal jazdu 14 000 vozidiel, informovalo riadiace stredisko mostu. „Predbežné predpovede špecialistov ukazujú, že intenzita dopravy môže dosiahnuť 12 až 13 tisíc automobilov za deň po uvedení do prevádzky diaľničného úseku krymského mosta. Takéto zaťaženie sa predpovedalo len počas prvých mesiacov po otvorení krymského mosta kvôli záujmu o unikátnu stavbu ponad Kerčským prielivom a hlavne počas dovolenkovej sezóny. Predpokladá sa, že prúd motorových vozidiel cez krymský most bude v priebehu prvého roka prevádzky zvýšený celkovo o 35-40%,“ – informovalo tlačové centrum krymského mosta.

Diaľničná časť najdlhšieho mosta v Ruskej federácii, sa otvorila pre vozidlá v stredu ráno o 05:30 moskovského času. Cez most môžu prejsť len vozidlá s hmotnosťou nepresahujúcou 3,5 tony. Autobusy, ktoré prevážajú turistov na Krym počas hlavnej sezóny, budú z týchto obmedzení oslobodené, ale vodiči nákladných vozidiel budú musieť používať trajekty až do októbra, keď sa plánuje spustiť ďalšia časť krymského mosta, ktorá je určená pre cestnú nákladnú dopravu.

16. máj ráno Taman

Desiatky automobilov a motorkárov, ktorí chceli prejsť ako prvý mostom, sa začali zhromažďovať ešte v tme o tretej hodine ráno na hlavnej ulici Tamanu. Účastníci prvej cesty dostali pravidlá pohybu na moste. Autá boli vyzdobené vlajkami Ruskej federácie, Krymu a Sevastopolu. Veteráni z Tamanu pred otvorením prevádzky urobili improvizovaný koncert a spievali piesne priamo na trati, kde vodiči čakali na otvorenie mosta.

Až doposiaľ Krymský polostrov s pevninskou časťou Ruskej federácie spájal len trajekt, ktorého prevádzka je odkázaná na rozmary počasia. Veľkolepé otvorenie krymského mostu sa uskutočnilo deň predtým, keď prezident Ruskej federácie Vladimír Putin, počas slávnostnej ceremónie spolu so stavebníkmi, kolónou nákladných aut Kamaz prešli diaľničným úsekom mosta. Ďalšie informácie vo včerajšom článku.

Dojmy prvých

Valentína a jej kolega patrili medzi prvých, kto prešiel krymským mostom z regiónu Krasnodar. Podľa dievčaťa sú veľmi nadšení. „Pod oblúkom budem myslieť na to, že tento moment bude nezabudnuteľný pre moj život, proste legendárne chvíle,“ – povedala.

Veterán Veľkej vlasteneckej vojny Alexander Lubetsov povedal, že bol zasiahnutý rozsahom stavby. „Pozerám sa – koľko práce sa tu spravilo, koľko peňazí sa investuje! Som prekvapený všetkým a som hrdý na Ruskú federáciu, že moja krajina to spravila … Je to úžasné ako v rozprávke.“

Medzi prvými vodičmi, ktorí prekročili most z Krymu, bol aj občan USA, Bari, ktorý má za manželku ruskú ženu. Je z New Yorku a teraz odišiel do dôchodku. Bari povedal novinárom, že sa nebojí amerických sankcií a jeho most inšpiruje. „Toto je príbeh, teraz bude pre mňa pohodlné cestovať do Krasnodaru, predtým som používal trajekt,“ – povedal.

Prejsť mostom medzi prvými, prišli aj „nočný vlci“, mediálne známy motorkársky klub. „Pre nás je most nielen inžinierskou stavbou z kovu a betónu, ale aj mostom do budúcnosti, do ruského snu. Preto sme sa chceli zúčastniť na tomto podujatí,“ – povedal novinárom Alexander Zaldostanov, líder motorkárskeho klubu.

Orgány mesta Kerč po otvorení dopravy na moste očakávajú predovšetkým rast cestovného ruchu a rozvoj priemyslu. Miestny občania považujú nový most za spoľahlivé spojenie s ostatnými regiónmi Ruskej federácie. „Je to symbol znovuzjednotenia Krymu s pevninou. Sme rovnako šťastní, ako sme boli šťastní po znovuzjednotení Krymu s Ruskou federáciou v roku 2014,“ – povedal predseda Krymu Alexander.

„Otvorenie mosta je víťazstvom, sviatkom! Toto je ďalším potvrdením jednoty ruského územia. „Historická spravodlivosť triumfovala,“ povedal čestný občan Kerču Nikolai Kitikov.

Jazdu po krymskom moste si v prvý deň prevádzky prišla vyskúšať aj diplomatka a oficiálna hovorkyňa ministerstva zahraničia Ruskej federácie Mária Zacharovová. Viac už vo videoreportáži ruskej televízie Russia24 na konci článku.

Krymský most (Kerčský most)

Po zjednotení Krymskej autonómnej republiky s Ruskou federáciou, ktoré sa uskutočnilo na základe výsledkov referenda miestneho obyvateľstva Krymského poloostrova v roku 2014, sa začala výstavba mosta cez Kerčský prieliv. V januári 2015 bola podrobne rozpracovaná koncepcia potrebného prechodu na Krymský poloostrov a následne ruská vláda vydala príkaz na určenie dodávateľa na projektovanie a výstavbu mosta. V tom istom roku 17. februára, sa podpísala zmluva na zhotovenie zadaných prác so spoločnosťou Strojgazmontaž, a stavebné práce sa začali vykonávať vo februári 2016. Krymský most sa stane jedným z najväčších mostov v Rusku. 19 km dlhá trasa začína na polostrove Taman, prebieha pozdĺž existujúcej päťkilometrovej hrádze a pokračuje na ostrov Tuzla, z ktorého prechádza na Krymský poloostrov pri meste Kerč. Automobilová časť mosta bude pozostávať zo štyroch jazdných pruhov, odhadovaná rýchlosť premávky bude až 120 km/h a nosnosť mostu je projektovaná na 40 tisíc áut denne. Železnica bude mať dve koľaje a denne bude môcť ísť až 47 (96) vlakov. Odhadovaná rýchlosť osobných vlakov je 120 km/h a nákladných 80 km/h. Dva mostné oblúky, ktoré sú 227 metrov dlhé a 35 metrov vysoké, umožnia plynulú plavbu pre všetky lode. Výstavba krymského mostu je financovaná z federálneho rozpočtu v rámci federálneho programu „Sociálny a hospodársky rozvoj Krymskej republiky a mesta Sevastopoľ do roku 2020“, a celkové náklady tohto projektu sa odhadujú na 228 miliárd rubľov. Začiatok prevádzky pre automobilovú dopravu bol naplánovaný na december 2018, ale bol v predstihu otvorený v máji 2018. Začiatok železničnej dopravy sa očakáva v decembri 2019.

Zdroj: Tacc, Russia1, Миллет, Президент России